ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ: Πέρασε σαν «Κυρία» από την έδρα του ΑΠΟΕΛ

Βόλεϊ: Πέρασε σαν «Κυρία» από την έδρα του ΑΠΟΕΛ

Σαν «Κυρία» πέρασε από το «Λευκόθεο» η Ανόρθωσις που στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών  κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ. Η ομάδα της Αμμοχώστου πέρασε ένα δύσκολο εμπόδιο μένοντας κοντά στην κορυφή. Το ΑΠΟΕΛ με τον νεαποκτηθέντα Στέφανο Χαριδήμου στη σύνθεσή του ήταν πολύ καλό για δυο σετ, αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους.

Αμφίρροπο το ντέρμπι στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 12-12, 14-13, 14-15. Η Ανόρθωση κατάφερε να ξεφύγει με τρεις 17-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο 23-24. Τελικά σε 30’ η «Μεγάλη Κυρία» πήρε το σετ με 23-25 και προηγήθηκε.

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο δεύτερο σετ. Η Ανόρθωσις είχε την πρωτοπορία συνεχώς με μικρές διαφορές που δεν ξεπέρασαν τους 2-3 πόντους. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο 15-16, αλλά οι Βαρωσιώτες κρατούσαν 16-19. Η Ανόρθωσις αύξησε σε 17-21 και κέρδισε 21-25 γράφοντας το 0-2 σετ.

Η Ανόρθωσις  ήταν κυρίαρχη στο τρίτο σετ και ξέφυγε 11-19 και 14-21. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 16-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ. Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές στο τρίτο σετ.

ΑΠΟΕΛ (X. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Xαριδήμου, Κανάρης, Στρουγκάρεβιτς, Κυπρισνού, Saars, Jansons – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Σκορδής, Αβερκίου, Παναγίδης, Σοφοκλέους.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Guillerme, Κοντός, Ευσταθίου, Torres, Χριστοφή, Knezevic  – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου, Χριστοφόρου.

Επέστρεψε με νέα νίκη

OΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (18-25, 11-25, 23-25)

Νέα νίκη για την Ομόνοια. Οι «πράσινοι» κέρδισαν στο Κλειστό «ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ» την αξιόμαχη Ολυμπιάς Φρενάρους με 0-3 και παρέμειναν αήττητοι και την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Ομόνοια που εμφανίστηκε με τον Βραζιλιάνο Dos Santos στην ομάδα  τους δυσκολεύτηκαν μόνο στο τρίτο σετ που οι «κοκκινόμαυροι» ήταν πολύ καλοί.

Η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει στο πρώτο σετ αι να επικρατήσει 18-25 σε 21’. Οι «πράσινοι» στο δεύτερο σετ δημιούργησαν διαφορά νταμπλ – σκορ 07-14 για να επιβληθεί με 11-25 σε 19’ γράφοντας το 0-2 σετ.

H Oλυμπιάς Φρ. μαχητική όπως πάντα προηγήθηκε 09-07 και 13-11 στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 21-20. Η Ομόνοια τελικά επικράτησε με 23-25 σε 27’ γράφοντας το 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Πέτρου, Allen, Αδάμου, Βασιλείου, Ξενοφώντος, Σαράντης – Λίμπερο: Πρωτοπαπάς.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Αλεξίου, Ελευθερίου, Dos Santos, Πετρακκίδης Α. Πετρακκίδης Σ., Rangel  – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Αντωνιάδης.

Εντυπωσιακή βυσσινί ανατροπή

Ε.Ν.Π. – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ  3-2 (20-25, 18-25, 25-16, 25-23, 15-04)

Εντυπωσιακή η Ε.Ν.Π. βρέθηκε από την «κόλαση» στον «παράδεισο» κερδίζοντας στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου τον Green Air Παφιακό με 3-2 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η Ένωση βρέθηκε 0-2 πίσω αλλά με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, που στο πέμπτο σετ ήταν σαρωτική, κέρδισε με 3-2 και ανέβηκε στους 16 βαθμούς πλησιάζοντας ακόμα πιο κοντά στην πεντάδα.

Ο Green Air Παφιακός έμεινε… στο 0-2 δεν τέλειωσε το ματς και έχασε εξασφαλίζοντας ένα βαθμό που δεν τον ικανοποιεί.

O Green Air Παφιακός κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ, όταν ξέφυγε με 16-20. Έλεγξε το παιχνίδι και κέρδισε 20-25 γράφοντας το 0-1 σε 21’

Στο δεύτερο σετ η παφιακή ομάδα ήταν πολύ καλή έχοντας προβάδισμα πέντε – έξι πόντων σε όλη τη διάρκειά του. Η Ένωση μείωσε σε 14-17 όμως δεν είχε συνέχεια.  Οι «μπλε» επικράτησαν 18-25 σε 22’ και έγραψαν το 0-2 σετ.

Η Ε.Ν.Π. ήταν εκπληκτική στο ξεκίνημα του τρίτου σετ και προηγήθηκε 11-05 κερδίζοντας  τελικά με 25-16 σε 22’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1 σετ.

Η Ένωση πατούσε καλύτερα και στο τέταρτο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 08-05 . Οι «μπλε» ισοφάρισαν σε 11-11. Οι «βυσσινί» όμως επικράτησαν 25-23 και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης μέσω του τάϊ – μπρέικ.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι «βυσσινί» στο τάϊ – μπρέικ όταν προηγήθηκαν 04-01 και 05-02. Με την αλλαγή του τερέν η ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη ξέφυγε 09-03 και 13-04 με μια εντυπωσιακή εμφάνιση μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Green Air Παφιακό. Το σετ ολοκληρώθηκε 15-04 σε 13’ με την Ένωση να επιβάλλεται 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Acosta, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Παπανδρέου, Cutinho – Λίμπερο: Παπάς. – Αλλαγές: Stevovic.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Syftestad, Σαββίδης, Ανδρέου, Petty, Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ζηκάκης.

Δύσκολη νίκη αλλά πολύτιμη

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – N. Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-3 (25-18, 16-25, 25-22, 21-25, 12-15)

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη πέτυχε η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα η οποία επικράτησε στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» της ΑΕ Καραβά με 2-3 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δυο βαθμούς που τους επιτρέπουν να βλέπουν με αισιοδοξία τη συνέχεια. Η ΑΕ Καραβά με τον πόντο που πήρε έμεινε κοντά σε ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιάς Φρ.

Η ΑΕ Καραβά είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο σετ κερδίζοντας 25-18 σε 21’.

Η Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα με το νεαποκτηθέντα igor Logunov στη σύνθεσή της ανέλαβε τα ηνία στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 09-13 και 16-22 για να κερδίσει 16-25 σε 22’ ισοφαρίζοντας το προσφυγικό ντέρμπι.

Το τρίτο σετ σετ ήταν απόλυτα ισοζυγισμένο με την ομάδα της ΑΕ Καραβά να κερδίζει 25-22 και επανέκτησε το προβάδισμα 2-1 σε 26’

Στην απόλυτη ισορροπία κύλησε το τέταρτο σετ με Καραβιώτες και Βαρωσιώτες να είναι ισόπαλοι 10-10, 12-12. Σε ένα πολύ κλειστό σετ όμως, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 21-25 σε 26’ και ισοφάρισαν σε 2-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν με βραχεία κεφαλή στην πρωτοπορία αλλά ακολούθως αύξησαν στο +4 05-09 για να πάρουν το δίποντο με νίκη 12-15 σε 19’ και με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Αχιλλέως Κ. Gorchaniuk, Rodolfo, Καρακατσάνης, Μοσχοβάκης, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χατζηδαμιανού.

N. Papas ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Logunov, Α. Χρυσοστόμου, Νικολάου, Γ. Χρυσοστόμου, Nommistru, Χατζηβασιλη – Λίμπερο 1: Ιωάννου,Λίμπερο 2: Bαρνάβ