ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ: Νίκησε και την…κούραση η Ομόνοια, επιβλήθηκε της Νέας Σαλαμίνας

Βόλεϊ: Νίκησε και την…κούραση η Ομόνοια, επιβλήθηκε της Νέας Σαλαμίνας

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-2 (25-22,25-19, 16-25, 20-25, 15-11)

Ποιος θα σταματήσει στην Κύπρο την Ομόνοια; Aυτό το ερώτημα πλανάται από την Παρασκευή 03 Δεκεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, τελευταίας του Α Γύρου. Παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια της Τρίτης απέναντι στην Narbonne Volley για το CEV Challenge Cup, οι «πράσινοι» κέρδισαν ένα μεγάλο ντέρμπι με τη σπουδαία Νέα Σαλαμίνα με 3-2 σετ σε 121’ στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Η ομάδα του Σ. Σάββα προηγήθηκε 2-0, απώλεσε το προβάδισμά της, αφού ισοφαρίστηκε 2-2, αλλά στο τάϊ – μπρέικ έδειξε την κλάση της και επιβλήθηκε με 15-11 κερδίζοντας τον αγώνα.

Πλέον η προσοχή των «πρασίνων» στρέφεται στον αγώνα της Τρίτης 07 Δεκεμβρίου 2021 με την Narbonne Volley στη Γαλλία.

Ότι και να πούμε για τη Νέα Σαλαμίνα θα είναι λίγα. Η ομάδα των «ερυθρολεύκων» έδειξε τρομερά στοιχεία στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» επιστρέφοντας από το 0-2 σετ. Η ομάδα του Κ. Αδάμου μπορούσε να κερδίσει αλλά ο πόντος είναι ευπρόσδεκτος.

Με ισορροπημένο τέμπο άρχισε το πρώτο σετ 05-05, αλλά η Ομόνοια πήρε ελαφρύ προβάδισμα 09-07. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να προηγηθεί 17-19 με την Ομόνοια να ανακτά το προβάδισμα 22-20 σε ένα μεγάλο σετ. Η Ομόνοια κέρδισε σε 25’ με 25-22 και διαμόρφωσε το 1-0 σετ.

Όπως και στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με την Ομόνοια να έχει ελαφρύ προβάδισμα 05-03.Οι «πράσινοι» στα μέσα του σετ πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων 13-09, αλλά η Νέα Σαλαμίνα προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ και μείωσε σε 17-`16 σε πολύ ωραίο αγώνα. Η ομάδα του Σ. Σάββα φάνηκε να «καθαρίζει» το σετ με το υπέρ της 21-17. Η Ομόνοια διατήρησε τα κεκτημένα κερδίζοντας με 25-19 σε 26’ και διαμόρφωσε το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 02-03, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 04-04. «Πράσινοι» και «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να επιβληθούν με την ομάδα του Κ. Αδάμου να παίρνει προβάδισμα 07-09. Η Νέα Σαλαμίνα αύξησε και άλλο το προβάδισμά της 09-12. Οι «ερυθρόλευκοι» στην πίεση της Ομόνοιας απαντούσαν και διατηρούσαν το +3 12-15, ενώ αύξησαν στο +5 13-18. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν πολύ καλύτερη, προηγήθηκε 16-22 με τον Marin Lescov να μένει στον πάγκο και να αναλαμβάνει το κουμάντο της Ομόνοιας ο Α. Μαυρομμάτης. Η εκπληκτική Νέα Σαλαμίνα μετουσίωσε την υπεροχή της σε σετ αφού κέρδισε με 16-25 σε 24’ και μείωσε σε 1-2 το σκορ.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε καλό ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 02-04. Η Ομόνοια ισοφάρισε το ντέρμπι σε 05-05.Οι «ερυθρόλευκοι» όμως τα έδιναν όλα και προηγήθηκαν ξανά 09-11. Η μορφή του σετ έμοιαζε με το τρίτο, αφού οι πετοσφαιριστές του Κ. Αδάμου διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα 12-15. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και έφθασε κοντά στην κατάκτηση του σετ 15-19 αναγκάζοντας τον κόουτς των «πρασίνων» να καλέσει τάϊμ – άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 20-25 σε 28’ και οδήγησαν το μεγάλο ματς σε τάϊ – μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 01-04, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 06-06 σε ένα τρομερό σετ. Η Ομόνοια με την αλλαγή τερέν έφερε το σετ στα μέτρα της 12-08 και 13-09. Η Ομόνοια έφτασε ένα βήμα πριν την κατάκτηση του σετ 14-11 κερδίζοντας 15-11 σε 18’ και πήρε μεγαλειώδη νίκη με 3-2 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Soouza, Προδρόμου, Eλευθερίου, Leontyyev, Αλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Μαυρομμάτης

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Barreto, Παφίτης, Σαββίδης, Νικολάου, Balague – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Χατζηβασίλης, Γ. Χρυσοστόμου.