ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ Γυναικών: Βρήκε τον τρόπο η ΑΕΛ για το τρίποντο

Βόλεϊ Γυναικών: Βρήκε τον τρόπο η ΑΕΛ για το τρίποντο

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ:LEMESOS VOLLEYBALL – AEΛ 1-3 (16-25, 23-25, 25-21, 21-25)

Το μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι κατέληξε στην ΑΕΛ. Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες της σεζόν 2020-2021 ίδρωσαν να κάμψουν την αντίσταση της Lemesos Volleyball με 1-3 σετ σε 114’ και θα κάνουν γιορτές στην 3η θέση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Η Lemesos Volleyball μετά την ενίσχυση του Δεκεμβρίου με Στέλλα Ιωάννου και Mirjana Komlenovic είναι πολύ βελτιωμένη, αλλά είναι στην 8η θέση με ένα βαθμό και χωρίς νίκη. Το παιχνίδι άρχισε με 10’ καθυστέρηση αφού ο αγώνας λόγω ακαταλληλότητας του κλειστού στο Λύκειο Πολεμιδιών …λόγω βροχών φιλοξενήθηκε εκτάκτως στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου.

Το μίνι Λεμεσιανό ντέρμπι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο σετ μέχρι τα μέσα του σετ με την ΑΕΛ να προηγείται 14-16. Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινες» άλλαξαν ρότα και ξέφυγαν για να επικρατήσουν 16-25 σε 25’ και να προηγηθούν 0-1.

Η ΑΕΛ έλεγχε από την αρχή το δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα το οποίο αύξησε στους 5 πόντους 09-14 και 13-18.. Οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 19-24, αλλά οι «ροζ» μείωσαν 23-24 και έφεραν νέα δεδομένα στο σετ. Ωστόσο, η ομάδα της ΑΕΛ πήρε τον χρυσό πόντο, κέρδισε σε 30’23-25 και έγραψε το 0-2 σετ.

Η Lemesos Volleyball ήταν κυρίαρχη στο τρίτο σετ και μάλιστα μετά το αρχικό 04-00 δημιούργησε διαφορά 11 πόντων 13-02. Η ΑΕΛ παρά τις αλλαγές που έκανε βρήκε ρυθμό και μείωσε, αλλά δεν.. πρόλαβε να γυρίσει ολοκληρωτικά το σετ με την Lemesos Volleyball να κερδίσει 25-21 σε 31’ και να μειώνει σε 1-2 σετ.

Η ΑΕΛ πατούσε καλύτερα στα αρχικά στάδια του τέταρτου σετ και προηγήθηκε 03-06. Η Lemeesos Volleyball ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ πιέζοντας πολύ την ΑΕΛ. Το σκορ σε κομβικό σημείο του σετ ήταν 17-19 για τις «γαλαζοκίτρινες», οι οποίες αύξησαν στους τέσσερις πόντους 19-23 για να επικρατήσουν με 21-25 σε 28’ και να κερδίσουν 1-3 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΣΠΥΡΟΥ): Summer, Komlenovic, Ιωάννου, Κέστα, Dobrasinovic, Λάσπου – Λίμπερο: Μιχαήλ – Αλλαγές: Σιαπάνη, Ιωάννου, Horman.

ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Kasprzak, Σπύρου, Παύλου – Λίμπερο: Στ. Κωνσταντίνου, Κοκκή – Αλλαγές: Στεφανίδου – Gryban, Κατσουνωτού, Νικολάου, Παναγιώτου.

Διαιτητές: N. Aντωνίου – Ι. Σοφοκλέους
Επόπτες: M. Πιττάλης – Γ. Παύλου
Σημειωτές: E. Σιαπάνη – Ε. Ευαγγελίδου
Παρατηρητής Διαιτησίας: Σ. Σεργίου
Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Στεφανίδης