Βόλεϊ γυναικών: Συμπληρώθηκε το «καρέ» των ημιτελικών του κυπέλλου

ano volley gynaikon

Ανόρθωσις, Ολυμπιάδα Ν. και Robo Markets ΑΕΛ συμπληρώνουν μαζί με τον Property Gallery Απόλλων το «καρέ» των ημιτελικών του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Στους επαναληπτικούς αγώνες της ενδιάμεσης φάσης που έγιναν την Τρίτη 09 Φεβρουαρίου 2021 η Ανόρθωσις μετά από ένα εξαιρετικό αγώνα κέρδισε για δεύτερη φορά την Lemesos Volleyball με 3-2 σετ. Η «Μεγάλη Κυρία» προκρίθηκε με δεύτερη νίκη και συνολικό σκορ 05-01.

Εξάλλου, Ολυμπιάδα Νεαπόλεως και Robo Markets ΑΕΛ τέσσερις μέρες πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών προκρίθηκαν με δεύτερες νίκες επί ΑΕΚ και UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου. Οι αγώνες έγιναν σε Λάρνακα και Αυγόρου αντίστοιχα.

Εύκολες προκρίσεις Robo Markets ΑΕΛ / Ολυμπιάδα Ν.

TEXNIKH ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ –Robo Markets ΑΕΛ 0-3 (09-25, 12-25, 18-25)

Η Robo Markets ΑΕΛ πήρε εύκολα την πρόκριση απέναντι στο UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου με 3-0.

Οι γαλαζοκίτρινες με αρκετές νεαρές επικράτησαν με 09- 25, 12-25 και 18-25 εξασφαλίζοντας δυο νίκες και την πρόκριση στην τετράδα με συνολικό σκορ 6-0 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Ζυμαράκη, Χρίστου, Όθωνος, Μιχαήλ, Ευσταθίου, Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Παπαδοπούλου, Λίμπερο 2: Βαρδάκη. – Αλλαγές: Aντωνίου, Κάρυου.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Τζ. Θεοδοσίου, Milca, Παύλου, Stedile, Gryban /Στεφανίδη , Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κυπριανού. – Αλλαγές: Mαρκαντώνη, Ρ. Θεοδοσίου, Ιωαννίδου.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 0-3 (13-25, 13-25, 18-25)

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών πήρε η Ολυμπιάδα Ν. Η προσφυγική ομάδα κέρδισε και στη Λάρνακα την ΑΕΚ με 3-0 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 6-0.

Οι «μελανόλευκες» που χρησιμοποίησαν και τις 14 παίκτριες στην αποστολή κέρδισαν τα σετ με 13-25, 13-25 και 18-25.

ΑΕΚ (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ / ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Xατζηπέτρου, Ulumberashvilli, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Ιωάννου, Δημητρίου – Λίμπερο 1: Μοσφιλιώτη, Λίμπερο 2: Ιακώβου – Αλλαγές: Aντωνίου, Λάρκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Hudima, Πέτρου, Mudritskaya, Cudworth, Μανίταρου, Λεωνίδου – Λίμπερο 1: Κούτα, Λίμπερο 2: Μαραγκού. – Αλλαγές: Donchuk, Νικολάου, Σιάγια, Χαραλαμπίδου, Xριστοφορίδου, Dobrasinovic.

Μάχη και πρόκριση «Μεγάλης Κυρίας»

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – LEMESOS VOLLEYBALL 3-2 (25-22, 23-25, 20-25, 25-22, 15-09)

Φοβερό παιχνίδι έγινε στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως μεταξύ Ανορθώσεως – Lemesos Volleyball με την Ανόρθωση να κερδίζει με 3-2 μετά από ανατροπή. Με δεύτερη νίκη η «Μεγάλη Κυρία» προκρίθηκε στην ημιτελική φάση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με όλα τα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειές.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε με 1-0 αφού επικράτησε 25-22 στο πρώτο σετ. Η Lemesos Volleyball αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ αφού κέρδισε το δεύτερο και τρίτο σετ με 23-25 και 20-25 και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η Ανόρθωσις προ του φάσματος αποκλεισμού επικράτησε στο τέταρτο σετ 25-22 και ισοφάρισε 2-2 το παιχνίδι. Στο τάϊ – μπρέικ η «Μεγάλη Κυρία» επιβλήθηκε κερδίζοντας με 15-09 και τον αγώνα 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC): Bασιλείου, Caetano, Ριαλά, Ζεμπύλα, Bratunhinna, Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Δαϋίδ, Λίμπερο 2: Αντωνίου – Αλλαγές:

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ): Azevedo, Κωνσταντοπούλου, Ε. Μιχαήλ, Σίσκου, Summer, Σιδερά – Λίμπερο 1: Καραολή, Λίμπερο 2: Α. Μιχαήλ – Αλλαγές: B. Bozianu, R. Bozianu, Κωνσταντινίδου.