ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ γυναικών: «Ορμητική» η Ανόρθωσις στο τέλος πήρε το ντέρμπι

Βόλεϊ γυναικών: «Ορμητική» η Ανόρθωσις στο τέλος πήρε το ντέρμπι

Μια εντυπωσιακή Ανόρθωσις στο φινάλε του αγώνα ανέτρεψε τα δεδομένα στο προσφυγικό ντέρμπι με την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως την Τετάρτη στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως και κέρδισε με 3-2 σετ. Η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε την πρώτη της νίκη στον Όμιλο 1-4 και δείχνει ικανή για περισσότερα στη συνέχεια. Η Ολυμπιάδα Ν. που έπαιξε χωρίς την Αμερικανίδα Alli Cudworth πήρε μεν τον βαθμό, αλλά «ψαλιδίζονται» οι ελπίδες της για τον τίτλο.

Η Ολυμπιάδα ανέτρεψε το 0-1 σε 2-1 αλλά δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο τέταρτο και πέμπτο σετ όπου η Ανόρθωσις ήταν πραγματικά ορμητική.

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του η Ανόρθωσις κέρδισε στο πρώτο σετ με 25-23 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ.

Η Ολυμπιάδα που δεν είχε στην αποστολή την Alli Cudworth μπήκε πιο καλά στο δεύτερο σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα (02-05, -06-09).

Η ομάδα του Γ. Νικολάκη έμοιαζε να φέρνει το σετ στα μέτρα της 09-13 και αύξησε στους πέντε πόντους 13 -20 και έγινε φαβορί για το σετ. Η ομάδα της Νεάπολης κατάφερε να κερδίσει με 17 -25 σε 23’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Η ομάδα της Νεάπολης ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά στο τρίτο σετ με 02-04 και 04-07, ενώ με σταθερό σχήμα και την ταλαντούχα Andrea Diobracinovic σε αυτή ξέφυγε 05 -11 και 06 -13 βάζοντας βάσεις για να επιβληθεί στο σετ. Η ομάδα από την Νεάπολη δημιούργησε και νταμπλ – σκορ 08-16 σε σημείο που η Ανόρθωσις προσπαθούσε να αντιδράσει.

Η κατάληξη του σετ προδιαγράφηκε όταν η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο 11-21 και κέρδισε σε 22’ 16-25 ανατρέποντας το 1-0 που έχανε.

Η Ανόρθωσις δεν είχε επιλογή παρά να μείνει στο παιχνίδι και στο τέταρτο σετ άρχισε ιδανικά ξεφεύγοντας 06-02, με τον Αleksandar Boscovic να ρίχνει στο παιχνίδι την Άντρεα Χαραλάμπους.

Η «Μεγάλη Κυρία» είχε σταθερό προβάδισμα και προηγήθηκε 14-09 ένα σκορ μάλλον ασφαλείας. Η Ανόρθωσις παρά το τάϊμ – άουτ του Γιάννη Νικολάκη ήταν κυρίαρχη στο σετ και πήρε διαφορά 12 πόντων 22-10. Ο κόουτς Νικολάκης έδωσε την ευκαιρία στις αναπληρωματικές Χαραλαμπίδη, Donchuk και Νικολάου να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Τελικά, σε 19’ η Ανόρθωσις κέρδισε 25-12 και ισοφάρισε σε 2-2 το προσφυγικό ντέρμπι.

Οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάϊ – μπρειϊκ και στην «ρωσοκή ρουλέτα του βόλεϊ. Η Ανόρθωσις μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε 05-01 ενώ με την αλλαγή του τερέν προηγήθηκε 08-02. Η Ανόρθωσις κέρδισε με 15-07 σε 14’ και εξασφάλισε τη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL. BOSCOVIC): Βασιλείου, Caetano, Ριαλά, Ζεμπύλα, Ιωάννου, Α. Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋϊδ – Αλλαγές:

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Μανίταρου, Λεωνίδου, Hudima, Πέτρου, Mudritskaya, Dobrasinovic – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Χριστοφορίδου, Donchuk, Χαραλαμπίδου, Νικολάου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-4

Robo Markets ΑΕΛ (13) 12-01 36-06 36
Property Gallery Απόλλων (13) 10-03 34-13 31
Ολυμπιάδα Ν. (14) 10-03 34-17 28
Ανόρθωσις (14) 07-07 26-24 21