ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλει Γυναικών: «Λιονταρίνες» στην κορυφή και προβάδισμα τίτλου

Βόλει Γυναικών: «Λιονταρίνες» στην κορυφή και προβάδισμα τίτλου

HRobo Markets ΑΕΛ «καθάρισε» το ντέρμπι / Νίκες για Ολυμπιάδα και Ανόρθωση.

Από την pole position και την κορυφή του Ομίλου Τίτλου θα μπει η Robo Markets ΑΕΛ στα καθοριστικά παιχνίδια που θα κρίνουν τον τίτλο του πρωταθλητή. Οι «γαλαζοκίτρινες» την Τρίτη το βράδυ στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας κέρδισε τον Property Gallery Απόλλων στο ντέρμπι κορυφής με 3-0 σετ.

Η Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε στην κορυφή με τρεις βαθμούς διαφορά από τον Property Gallery Απόλλων.

Tα άλλα δυο παιχνίδια της ημέρας πρόσφεραν ωραίο θέαμα με την Ολυμπιάδα να κερδίζει δύσκολα την ΑΕΚ στο «ΚΙΤΙΟΝ» με 3-0 σετ.

Εξάλλου, η Ανόρθωσις κέρδισε το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ και ολοκλήρωσε την Α Φάση στην 4η θέση με 19 βαθμούς.

*Στην 14η αγωνιστική είχε ρεπό η Lemesos Volleyball.

Πρώτες οι «βασίλισσες»

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»:Robo Markets ΑΕΛ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0 (25-22, 25-16, 29-27)

Από την 1η θέση μπαίνει στον Όμιλο Τίτλου που θα κρίνει το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η Robo Markets ΑΕΛ. Η ομάδα του Στέλιου Μασιά πήρε τη ρεβάνς της ήττας του Α Γύρου και στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, τελευταίας της Α Φάσης κέρδισε τον Property Gallery Απόλλων με 3-0 σετ σε ένα χορταστικό αγώνα.

Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν 100% την έδρα τους και ολοκλήρωσαν την Α Φάση στην κορυφή με 33 βαθμούς έναντι 30 του Property Gallery Απόλλων. Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν πολύ καλύτερες στα δυο πρώτα σετ, κυρίως στο δεύτερο, αλλά στο τρίτο έκαναν φοβερή ανατροπή. Ο Property Gallery Απόλλων ήταν κυρίαρχος αφού κέρδιζε 14-21, αλλά στο σημείο εκείνο οι «γαλαζοκίτρινες» έκαναν μια φοβερή ανατροπή και αφού έφεραν το σετ στους έξτρα πόντους κέρδισαν με 29-27 κλείνοντας τον αγώνα.

Οι «γαλάζιες» μπήκαν δυνατά και δημιούργησαν διαφορά τριών πόντων 01-04 και 02-05. Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως αντέδρασαν και προηγήθηκαν 11-08. Στη συνέχεια το σετ ήταν ισορροπημένο με εναλλασσόμενη πρωτοπορία. Η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να κάνει το +4 19-15 και να κερδίσει 25-22 σε 25’ παρά το γεγονός ότι οι «γαλάζιες» μείωσαν στο 22-24.

Το ντέρμπι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο δεύτερο σετ 06-06. Η Robo Markets ΑΕΛ πήρε όμως τον έλεγχο και προηγήθηκε με 17-11 βάζοντας μπόλικη πίεση στις «γαλάζιες». Ο Property Gallery Απόλλων επιχείρησε να μειώσει και το σκορ έγινε 19-13. Η Robo Markets ΑΕΛ ήταν πολύ καλή στα τελικά στάδια του σετ κερδίζοντας 25-16 σε 23’ αυξάνοντας σε 2-0 το προβάδισμά της στο ντέρμπι κορυφής.

Ο Property Gallery Απόλλων χάνοντας με 0-2 μπήκε στο τρίτο σετ με περισσότερη ενέργεια και προηγήθηκε 03-06, ενώ είχε πρωταγωνιστκό ρόλο στο σετ όταν έγινε το 05-13. Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξησε σε 14-21. Με ένα μικρό σερί 04-01 η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε στο -4 18-22 ενώ ακολούθως με φοβερή ανατροπή έφερε το σετ να κρίνεται στους έξτρα πόντους 24-24. Οι «γαλαζοκίτρινες» με φοβερό τρόπο κέρδισαν 29-27 σε 34’ και τον αγώνα με 3-0.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Milca, Πεχλιβάνη, Παύλου, Στεφανίδη/ Gryban, Stedile – Λίμπερο: Κοκκή. – Αλλαγές: Κατσουνωτού.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Λάμπρου, Ventura, Lavruk, Perez, Κωνσταντίνου, Ιορδάνους- Λίμπερο: Χριστοφόρου. – Αλλαγές: Λεύκιου, Vaneba.

Πέρασε από το «ΚΙΤΙΟΝ»

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 0-3 (20-25, 11-25, 23-25)

Δυκολεύτηκε, αλλά πέρασε τελικά από τη Λάρνακα και το «ΚΙΤΙΟΝ» η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως. Στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας η ομάδα της Νεάπολης επιβλήθηκε με 0-3 της αξιόμαχης ΑΕΚ που έμεινε στην 5η θέση με 09 βαθμούς.

Η Ολυμπιάδα κέρδισε αλλά δυσκολεύτηκε στο πρώτο και τρίτο σετ με τον κόουτς Γ. Νικολάκη να επιλέγει το rotation. H προσφυγική ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση με 26 βαθμούς.

Η Ολυμπιάδα που έπαιξε με αρκετές αλλαγές ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 06-13 και 13-21. Η ΑΕΚ όμως που δεν είχε τίποτα να χάσει με πολλές νεαρές βάλθηκε να γυρίσει το σετ και μείωσε σε 20-23 για να κερδίσει η ομάδα της Νεαπόλεως 20-25 σε 22΄.

Το rotation του Γ. Νικολάκη συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να είναι απειλητική και να βρίσκεται στο -1 09-10. Η Ολυμπιάδα κατάφερε βάζοντας ποιότητα στο παρκέ να κλειδώσει το σετ προηγούμενη 09-18. Η ομάδα της Νεαπόλεως ολοκλήρωσε το σετ σε 22’ κερδίζοντας 11-25 για το 0-2 σετ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στο τρίτο σετ να φανεί απειλητική και προηγήθηκε 05-04. Η Ολυμπιάδα όμως δεν ήθελε περιπέτειες και πήρε την πρωτοπορία 07-09. Οι «κιτρινοπράσινες» όμως πήραν ξανά την πρωτοπορία 15-13. Η ομάδα της Λάρνακας διατηρούσε το ελαφρύ προβάδισμα 21-18 αλλά η ομάδα της Νεάπολης το γύρισε 22-23 για να κερδίσει το σετ με 23-25 σε 29’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

AEK(Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ / ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Χατζηπέτρου,Ullumberashvilli, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Λάρκου, Δημητρίου – Λίμπερο 1: Μοσφιλιώτη, Λίμπερο 2: Iακώβου – Αλλαγές: Πελεκάνου, Λευκαρίτη, Αντωνίου, Ιωάννου,.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Χαραλαμπίδου, Μανίταρου, Donchuk, Ηudima, Πέτρου, Mudritskaya – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Σιάγια, Dobrasinovic, Nικολάου,Χριστοφορίδου.

Κέρδος και οι νεαρές

ΑΘΛΗΤΙΚΟ KΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-17, 25-12, 25-12)

Η Ανόρθωσις ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η «Μεγάλη Κυρία» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, κέρδισε με άνεση το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ και τερμάτισε στην 4η θέση με 19 βαθμούς.

Κέρδος για την Ανόρθωση η συμμετοχή πολλών νεαρών παικτριών με την Έλενα Τσουτσούκη να είναι βασική. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου έκανε το παιχνίδι του αλλά ολοκλήρωσε την Α Φάση με 14 ήττες.

Η Ανόρθωσις πήρε το πρώτο σετ με 25-17 σε 19΄ απέναντι στο UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό.

Στο δεύτερο σετ η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε 12-04. Η Ανόρθωσις με τις νεαρές και ταλαντούχες παίκτριές της να δείχνουν το ταλέντο τους διαμόρφωσε το 22-09 πριν το τελικό 25-12 σε 19’ για το 0-2 σετ.

Η Ανόρθωσις με ταλαντούχες παίκτριες στο τερέν ξέφυγε με 11-03 στο τρίτο σετ. Το σετ κρίθηκε με την Ανόρθωση να διαμορφώνει το 22-10 και να κερδίζει με 25-12 σε 19’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (AL.BOSCOVIC): Τσουτσούκη, Bratunhinna, Ριαλά, Ζεμπύλα, Caetano, Χαραλάμπους. Λίμπερο 1: Δαϋιδ, Λίμπερο 2: Αντωνίου. – Αλλαγές: Θεοδότου, Χριστοδούλου.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ (Δ. ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Λουκά, Ζυμαράκη, Χρίστου, Fasuleva, Μιχαήλ, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Κάρυου, Αντωνίου.