ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ γυναικών: Αγχωτική νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα

Βόλεϊ γυναικών: Αγχωτική νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα

Με τρεις αγώνες, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών στο βόλεϊ. Όσοι προέβλεψαν πως το πιο αμφίρροπο παιχνίδι θα διεξαγόταν στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου, επιβεβαιώθηκαν. Νέα Σαλαμίνα και Λεμεσός Βόλεϊ διεκδίκησαν τη νίκη, τα σετ κύλησαν «κλειστά», με την μπίλια να σταματά εν τέλει στο «ερυθρόλευκο» (3-1). Οι γηπεδούχες κέρδισαν το πρώτο (25-22) και στο δεύτερο, σετ ακατάλληλο για καρδιακούς, έκαναν το 2-0 (29-27). Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν στο τρίτο (25-20), μείωσαν σε 2-1, μπαίνοντας στο κόλπο διεκδίκησης βαθμολογικού οφέλους. Ωστόσο, η Νέα Σαλαμίνα αντέδρα, πήρε έστω και δύσκολα το τέταρτο σετ (25-23 ), μαζί και τη νίκη.

Το «τρένο» της Ολυμπιάδας, δεν έκανε σταθμό ούτε στο Γέρι. Η ομάδα του Γ. Νικολάκη κατέβαλε την αντίσταση του Δικέφαλου με 3-0 σετ (21-12, 25-11, 25-13), έβαλε στη τσέπη άλλο ένα τρίποντο, συνεχίζοντας να οδηγεί αλάνθαστη την κούρσα, αυξάνοντας αυτομάτως την πίεση στους διώκτες της. Σε πέντε διαδοχικά παιχνίδια δεν έχασε ούτε ένα σετ, φανερώνοντας την αξία και την ποιότητά της.

Η ΑΕΛ, την ίδια ώρα, αγωνιζόμενη στην έδρα της, έφτασε στο ζητούμενο απέναντι στον Άρη Πολεμίου. Πήρε το τρίποντο, κερδίζοντας με 3-0 σετ (25-16, 25-18, 25-20). Η ομάδα από το Πολέμι, θέλησε να κάνει το παιχνίδι της ωστόσο, έμεινε σε άλλον έναν αγώνα στην προσπάθεια και μοιραία, στον πυθμένα της βαθμολογίας.  Η αναμέτρηση Ανόρθωση – Property Gallery Απόλλων αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί στις 10 Δεκεμβρίου.