ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ Ανδρών: Πράσινο το «αιώνιο» ντέρμπι, (αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής)

Βόλεϊ Ανδρών: Πράσινο το «αιώνιο» ντέρμπι, (αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής)

Το πετοσφαιρικό «αιώνιο» ντέρμπι της Λευκωσίας βάφτηκε πράσινο. Η Ομόνοια επικράτησε πολύ δύσκολα του ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο με 3-2 σετ (22-25, 25-21, 21-25, 19-17) και έκανε το 2 στα 2, υποχρεώνοντας τον αντίπαλό της στην πρώτου ήττα. Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ, 1-0, 2-1, αλλά μετά το 2-2, οι πράσινοι έσπασαν τη ροή και πήραν το πέμπτο και καθοριστικό. Ένα παιχνίδι που έκοβε ανάσες έως τον τελευταίο πόντο, που πήραν τελικά οι «τριφυλλοφόροι».

Το 2 στα 2 έκανε και η Ανόρθωση, επικρατώντας του Παραλιμνίου με 3-0 σε 1 ώρα και 31’ στο «Θεμιστόκλειο» Αθλητικό Κέντρο. Η «Μεγάλη Κυρία» ανέβηκε στους 5 βαθμούς. Η Ένωση ηττήθηκε για δεύτερη φορά και έμεινε χωρίς βαθμό. Το παιχνίδι ήταν κλειστό με την Ανόρθωση να επικρατεί με 25-23 σε 27’ 25-22 σε 30’ και 25-20 σε 28’ και να παίρνει το τρίποντο.

Η τρίτη ομάδα που έκανε το απόλυτο στις δύο πρώτες αγωνιστικές ήταν ο Kuutio Homes Παφιακός, που νίκησε στο Φρέναρος την τοπική Ολυμπιάς με 3-1 σετ (25-19, 25-13, 26-28, 25-15) σε 1 ώρα και 56’.

Τέλος, δύσκολη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση στην έδρα της εις βάρος της Νέας Σαλαμίνας με 3-2. Το δεύτερο παιχνίδι δηλαδή, που χρειάστηκαν πέντε σετ για την ανάδειξη της νικήτριας. Οι δύο ομάδες το πήγαιναν μία σου και μία μου, που βόλεψε τους γηπεδούχους, καθώς πήραν το πρώτο σετ (25-21, 19-25, 25-19, 15-25, 15-13).