ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ ανδρών: Κατάθεση ψυχής, αλλά ήττα από την Ελλάδα για την Εθνική

Βόλεϊ ανδρών: Κατάθεση ψυχής, αλλά ήττα από την Ελλάδα για την Εθνική

Η Εθνική έκανε αξιοπρεπέστατη εμφάνιση παρά τα τεράστια προβλήματα, που είχε να αντιμετωπίσει, αλλά έχασε το Σάββατο 13 Αυγούστου 2022 από την ανώτερη Ελλάδα με 3-0 σε 82′ στο «ΣΤΑΔΙΟ ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ». Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο του Ε Προκριματικού Ομίλου του Eurovolley 2023 με την Εθνική μας να δέχεται την 3η ήττα σε 4 αγώνες ενώ η Ελλάδα πέτυχε το απόλυτο με τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε χωρίς τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Ζαλμά λόγω ασθένειας, ενώ απουσίαζαν οι Αλεξίου και Σαββίδης. Την ευθύνη του κοουτσαρίσματος είχε ο βοηθός προπονητή Στέλιος Μασιάς. Kαλύτεροι από την Εθνική μας ήταν οι Μάριος Στρουκάρεβιτς με 11 πόντους και ο Σωτήρης Σιαπάνης με 10 πόντους (άνκαι περιορίστηκε από την ελληνική άμυνα).

Το πρώτο σετ άρχισε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν ψάχνοντας λύσεις από τους κεντρικούς μπλοκέρς (04-04). Η Ελλάδα έκλεισε τον Σωτήρη Σιαπάνη και με τους Πετρέα, Πρωτοψάλτη, αλλά και πολύ καλή υψηλή άμυνα προηγήθηκε 04-10. Ένα επιθετικό σέρβις του Πρωτοψάλτη έφερε το νταμπλ – σκορ 06-12 για την Ελλάδα, ενώ η Εθνική μας προσπαθούσε και με άσο του Σωτήρη Σιαπάνη μείωσε στο -3 09-12. Με μπλοκ – άουτ του Ρ. Κουμεντάκη η Ελλάδα προηγήθηκε 10-17 και έγινε οδηγός του σετ. Με ένα μικρό σερί 03-00 μειώσαμε στο – 4 13-17 δείχνοντας σφυγμό, ενώ ένα λάθος του Πρωτοψάλτη μας έδωσε την ευκαιρία να μειώσουμε και άλλο 17-20. Τα κακά σερβίς όμως πλήγωσαν την Εθνική μας, αλλά οι διεθνείς τα έδωσαν όλα και με τον Στέφανο Χαριδήμου μειώσαμε στον πόντο 21-22. Με δυο κακές ελληνικές επιθέσεις προηγηθήκαμε 23-22 σε μια συγκλονιστική προσπάθεια. Με ένα άσο του Τζουμάκα όμως, η Ελλάδα πήρε το σετ με 23-25 σε 27’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η Εθνική Ελλάδας άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ και πήρε προβάδισμα 01-04, αφού τα δυνατά σετ του Πετρέα δυσκόλεψαν την υποδοχή μας. Με άσο του Κουμεντάκη και τον Τζουμάκα η Ελλάδα ξέφυγε με 03-08. Ένα εξαιρετικό σερβίς του Βουλκίδη έφερε το +6 για την Ελλάδα 04-10, που έλεγχε το σετ παρά την προσπάθεια των παικτών μας (πολύ καλοί οι Κανάρης Μιχαήλ, Στρουκάρεβιτς). Ένα τριπλό μπλοκ πάνω στον Σιαπάνη έδωσε προβάδισμα έξι πόντων εκ νέου στην Ελλάδα 06-12. Η ομάδα του Boninfante με εξαιρετική άμυνα στον Σιαπάνη διατηρούσε τα ηνία (09-16). Η Εθνική έψαχνε τρόπους να μειώσει αλλά τα κακά σέρβις έδωσαν το δικαίωμα στην Ελλάδα να ξεφύγει 14-21. Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε με 17-25 στο δεύτερο σετ σε 28’’ και αύξησε σε 0-2 σετ το προβάδισμα της.

Με αιχμή τον Τζουμάκα η Ελλάδα προηγήθηκε 00-02 στο τρίτο σετ, αλλά η Εθνική αντέδρασε και ισοφάρισε σε 03-03. Ένα μικρό σερί της Ελλάδας έφερε το 03-05, αλλά ο Σιαπάνης ισοφάρισε ξανά 05-05. Ένα εκπληκτικό σερβίς του Βουλκίδη αύξησε στο +3 για την Ελλάδα 05-08, αλλά η Εθνική μας μείωσε ξανά στο -1 07-08 με τον Σιαπάνη που βρήκε τις λύσεις απέναντι στην ελληνική άμυνα. Ένα νέο σερί από την Ελλάδα έφερε το 08-13 με τον εξαιρετικό Τζουμάκα. Ένα διπλό μπλοκ των Χάκα – Βουλκίδη αύξησε το σκορ για την Ελλάδα στους έξι πόντους 09-15. Η Ελλάδα με τους Χάκα, Μούχλια στην εξάδα διατήρησε την υπέρ της διαφορά 14-20. Η Εθνική Ελλάδας κέρδισε το σετ με 20-25 σε 27’ με άσο του Χάκα και τον αγώνα με 0-3 σετ.. Η προσπάθεια της Εθνικής μας ήταν εξαιρετική και στο τρίτο σετ, αφού μείωσε στο -3 20-23 αλλά δεν άντεξε.

KΥΠΡΟΣ (ΣΤ.ΜΑΣΙΑΣ): Χαριδήμου 09, Στρουκάρεβιτς 11, Μαυρομμάτης 02, Νικολάου 01, Σιαπάνης 10, Μιχαήλ – Λίμπερο: Αντωνίου, Ιωάννου – Αλλαγές: Χρυσοστόμου, Ιακώβου.

EΛΛΑΔΑ((D. BONINFANTE): Πετρέας 06, Πρωτοψάλτης 02, Τζουμάκας 10, Κουμεντάκης 05, Βουλκίδης 15, Γαλιώτος – Λίμπερο: Χανδρινός – Αλλαγές: Χάκας 06, Παπαλεξίου 04, Μούχλιας 03,

Tον αγώνα σφύριξαν οι Frankie Tanti από τη Μάλτα και Τiran Shaino από το Ισραήλ.