ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ Ανδρών: Άνετη νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί του ΑΠΟΕΛ

Βόλεϊ Ανδρών: Άνετη νίκη της Νέας Σαλαμίνας επί του ΑΠΟΕΛ

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-13, 25-18,30-28)

Νίκη που δείχνει τη φετινή της δυναμική πέτυχε την Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2021 στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής η Νέα Σαλαμίνα. Σε αγώνα που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Ανδρών για το 2021 κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ σε 81ω και τέλειωσε ιδανικά την ημερολογιακή χρονιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» που βρίσκονται στην 3η θέση με 22 βαθμούς ήταν ανώτεροι στα δυο πρώτα σετ, αλλά το ΑΠΟΕΛ στο τρίτο τα έδωσε όλα, προηγήθηκε δυο φορές στους έξτρα πόντους αλλά το σετ κατέληξε ξανά στους «ερυθρόλευκους». Το ΑΠΟΕΛ τέλειωσε το 2021 στη 7η θέση με 05 βαθμούς και δυο νίκες στη φετινή σεζόν.

«Καυτή» ήταν η Νέα Σαλαμίνα στην έναρξη του πρώτου σετ διαμορφώνοντας νταμπλ – σκορ 10-05 και αύξησε σε 15-08 με το ΑΠΟΕΛ να μην έχει λύσεις.Η Νέα Σαλαμίνα έλεγξε πλήρως το σετ για να κερδίσει 25-13 σε 21’ και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε τίποτα στον αγώνα με τους «ερυθρόλευκους» μετά τα πρώτα στάδια να ξεφεύγουν 15-09. Το ΑΠΟΕΛ πίεσε αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 25-18 και αύξησαν μετά από σετ 25’ σε 2-0.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά στο τρίτο σετ ήταν μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή 05-06, 07-08. Το ΑΠΟΕΛ αύξησε στο +3 08-11 δείχνοντας ότι κάτι άλλαξε στο τρίτο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν σε κάποιο στάδιο το προβάδισμα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 16-16. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 21-21 στα τελικά στάδια. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με το ΑΠΟΕΛ να έχει δυο φορές το προβάδισμα (26-27, 27-28) με τη Νέα Σαλαμίνα να ισοφαρίζει και να κερδίζει σε 35’ 30-28 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Βruque, Balaque, Barreto, Νικολάου, Παφίτης, Σαββίδης – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη

AΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Jansons, Vanags, Στρουγκάρεβιτς, Dodic, Σκορδής , Αντωνιάδης – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Πέτρου, Παναγιωτίδης,

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Κ. Κογιώνης
Επόπτες: Γ. Παύλου – Α. Αντωνίου
Σημειωτές: Δ. Πέτρου – Γ. Παπαμιχαήλ
Παρατηρητής Διαιτησίας :Α. Κολοκοτρώνης
Παρατηρητής Αγώνα: Γ. Δωρίτης