ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪU14 Γυναικών: «Ερυθρόλευκος» ο τίτλος

U14 Γυναικών: «Ερυθρόλευκος» ο τίτλος

Nέα Σαλαμίνα πανηγυρίζει το πρωτάθλημα U-14 Γυναικών 2018-19. Οι «ερυθρόλευκες» σήκωσαν το τρόπαιο για δεύτερη συνεχή χρονιά παρά την ήττα τους στο δεύτερο Τελικό την Κυριακή 9 Ιουνίου 2019 από την Τεχνοοικία ΑΕΚ Λάρνακας με 1-2 σετ στην προσωρινή της έδρα το Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου.

Η νίκη που πέτυχε το Σάββατο 08 Ιουνίου με 2-0 στην Τεχνική Σχολή Λάρνακας έδωσε στις μικρές «ερυθρόλευκες» τον τίτλο. Στον αγώνα της Κυριακής, η Τεχνοοικία ΑΕΚ Λάρνακας μπήκε «φουριόζα» κερδίζοντας με 14-25 δείχνοντας ικανή να παλέψει για τον τίτλο.

Ωστόσο, η Νέα Σαλαμίνα αποκατέστησε τις ισορροπίες αφού στο δεύτερο σετ κέρδισε μετά από ντέρμπι 25-22 ισοφάρισε 1-1 και η ομάδα του Ηλ.Μιχαηλίδη κατέκτησε τον τίτλο.
Το τάι μπρέικ ήταν τυπικής διαδικασίας με την Υεχνοοικία ΑΕΚ να κερδίζει 10-15 και να εξασφαλίζει τη νίκη γοήτρου με 1-2, αλλά και την τιμητική δεύτερη θέση.

Την απονομή στις πρωταθλήτριες έκανε ο Γενικός Γραμματέας της ΚΟΠΕ δρας Γιάννος Προκοπίου.