ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΤο προσφυγικό ντέρμπι τα είχε όλα, μα ήταν… ερυθρόλευκο!

Το προσφυγικό ντέρμπι τα είχε όλα, μα ήταν… ερυθρόλευκο!

Σε ένα προσφυγικό ντέρμπι από τα παλιά, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε μετά από ένα αγώνα που τα είχε όλα, της ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ (25-23, 25-18, 23-25, 27-29, 15-10). Οι ερυθρόλευκοι πήραν δεύτερη νίκη με 3-2 (στην πρεμιέρα κέρδισαν την Ολυμπιάδα Φρενάρους) και ανέβηκαν στους 4 βαθμούς. Η ΑΕ Καραβά γύρισε τα σε βάρος της δεδομένα αφού έχανε 0-2 και πήρε τον πρώτο της βαθμό δείχνοντας ότι είναι μια ομάδα που έχει πολλές δυνατότητες.

Εξαιρετικό ενδιαφέρον προκάλεσε το πρώτο σετ με τις δυο προσφυγικές ομάδες να δίνουν μάχη, αλλά τη Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί 25-23 σε 21’ ανοίγοντας το σκορ.  Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλοί στο δεύτερο σετ και ξέφυγαν 15-8 εξασφαλίζοντας το σετ με 25-18 σε 24’ και έγραψαν το 2-0 σετ. Το τρίτο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 15-15. Μετά το 18-18  η ΑΕ Καραβά ήταν πιο αποτελεσματική και ξέφυγε 18-21. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν, μείωσαν, όμως τελικά η ΑΕ Καραβά κέρδισε 23-25 σε 28’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Η ΑΕ Καραβά ήταν πολύ καλύτερη μέχρι τα μέσα του τέταρτου σετ 8-12, αλλά η Νέα Σαλαμίνα  ισοφάρισε 16-16, όμως η ΑΕ Καραβά διατήρησε το προβάδισμα 18-19. Το φοβερό σε εξέλιξη σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την ΑΕ Καραβά να κερδίζει σε 36’ 27-29 επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης, αφού μετέτρεψε το 0-2 σε 2-2.

Το προσφυγικό ντέρμπι κρίθηκε στο τάι μπρέικ που ήταν ξανά ανταγωνιστικό. Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε 8-4, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε 8-6. Νέο ντεμαράζ από την ομάδα του Κυριάκου Αδάμου που αύξησε τη διαφορά σε 12-8 και 13-9 για να επικρατήσει 15-10  σε 16’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 σετ σε 122’.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ( Κ. Αδαμου): Ramma, Α. Χρυσοστόμου, Γ. Χρυσοστόμου, Guimond, Xατζηβασίλη, Παναγιωτίδης. Λίμπερο: Ιωάννου. Αλλαγές: Καλαφάτης.

AE Kαραβά (Χατζηδαμιανού): Κ. Αχιλλέως, Β. Αχιλλέως, Φιλοκράτους, Ροντόλφο, Μοσχοβάκης, Kaminski. Λίμπερο: Αντωνίου. Αλλαγές: Καρακατσάνης.