Πανεπιστημιακός αθλητισμός: Χαμογέλασε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε ντέρμπι που… έσπασε καρδιές!

ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΑΒΡΙΗΛ

Σπουδαίο παιχνίδι βόλεϊ διεξήχθη στο κλειστό του Λευκόθεου μεταξύ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και του Πανεπιστήμιου Κύπρου, με τα κορίτσια του ιδιωτικού πανεπιστημίου να κερδίζουν με 3-2 σετ σε ένα ντέρμπι που έσπασε… καρδιές αφού διήρκησε 2 ώρες και 27 λεπτά!

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μπήκε καλύτερα στον αγώνα, με περισσότερο καθαρό μυαλό και εκμεταλλευόμενο κάποιες απουσίες του Πανεπιστημίου Κύπρου κατάφερε να κερδίσει τα πρώτα δύο σετ στις λεπτομέρειες (26-24, 25-23). Παρ’ όλα αυτά και με τις συνθήκες να είναι εντελώς ενάντια στο μέρος τους, τα κορίτσια του Παπαδημητρίου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν τα πάνω – κάτω και να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 2-2.

Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός, κυριαρχούσε η απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, ωστόσο κάποιος έπρεπε να ηττηθεί. Παρά την ψυχρολουσία που επικρατούσε στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας,  τα κορίτσια του Λιοτάτη αντέδρασαν με τον καλύτερο τρόπο και κατέκτησαν το τελευταίο σετ (16-14) πανηγυρίζοντας την ίδια ώρα μία σπουδαία νίκη.

Το σημαντικό είναι πως όλοι όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Λευκόθεου απόλαυσαν ψηλού επιπέδου βόλεϊ και ένα σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα σε σπουδαίες πετοσφαιρίστριες, οι οποίες με την εμφάνιση τους έδειξαν πως έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους για να πρωταγωνιστήσουν στο κυπριακό γυναικείο βόλεϊ.