ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΟ Παφιακός «έσπασε» την έδρα της Ανόρθωσης, αγκαλιά με πρόκριση η Ομόνοια

Ο Παφιακός «έσπασε» την έδρα της Ανόρθωσης, αγκαλιά με πρόκριση η Ομόνοια

Τεράστια νίκη του Παφιακού στο Θεμιστόκλειο, που έσπασε την έδρα της Ανόρθωσης στην πρεμιέρα των πλέι οφ και πήρε προβάδισμα 2-1 στις νίκες για την τελική φάση. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-0 σετ, κάμπτοντας δύσκολα την αντίσταση των γηπεδούχων, ειδικά στα δύο πρώτα (25-23, 25-22, 25-18).

Στο άλλο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης, η Ομόνοια νίκησε 3-1 (25-22, 22-25, 25-16, 25-14) τη Νέα Σαλαμίνα στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», έκανε το 3-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια και βρίσκεται μιαν ανάσα μακριά από την πρόκριση.

Όσο για τη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού, ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην ΑΕ Καραβά, της οποίας επιβλήθηκε 3-0 (25-19, 25-19, 25-22) στο Λευκόθεο. Έτσι πήρε τρίτη νίκη απέναντί της, έναντι καμίας ήττας και χρειάζεται ακόμη μία νίκη.

Το 3-0 στις νίκες πέτυχε και η Αναγέννηση εις βάρος της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στη Δερύνεια, επικρατώντας με 3-1 σετ (25-19, 24-26, 25-16, 25-20). Γαλαζοκίτρινοι και πράσινοι λοιπόν, έκαναν ψες σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην Α’ Κατηγορία.