ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΝέο χαστούκι της Ολυμπιάδας στην ΑΕΛ

Νέο χαστούκι της Ολυμπιάδας στην ΑΕΛ

Τη «ζημιά» στην Robo Markets AΕΛ για δεύτερη φορά σε τέσσερις μέρες έκανε η Ολυμπιάδα. Το Σάββατο η ομάδα της Νεάπολης πέτυχε πολύ σημαντική νίκη με 3-1 σετ και βάζει σε «μπελάδες» τις «γαλαζοκίτρινες» στην υπόθεση τίτλου.

Η Ολυμπιάδα ανέβηκε στη 2η θέση έχοντας όμως τρεις αγώνες παραπάνω από τον Property Gallery Απόλλων, ενώ μείωσε στον πόντο από την Robo Markets ΑΕΛ (έχει δυο αγώνες λιγότερους). H Robo Markets ΑΕΛ έχασε πέντε βαθμούς στα δυο παιχνίδια με την Ολυμπιάδα και πλέον τρέχει. Ο αγώνας της Τρίτης με την Ανόρθωση στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» αποκτά το χαρακτήρα «τελικού».

Πολύ ενδιαφέρον ήταν το πρώτο σετ με την Ολυμπιάδα να προηγείται 19-13 αλλά την Robo Markets ΑΕΛ να μειώνει 24-21. Η καλύτερη όμως στο πρώτο σετ ομάδα του Γ. Νικολάκη επικράτησε 25-21 σε 25’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

H ομάδα της Νεάπολης ξεκίνησε καλύτερα και στο δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε 07-04 εξασφαλίζοντας ψυχολογικό προβάδισμα. Η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει σε 09-08 με ένα σερί 04-02 για τις Λεμεσιανές, ενώ οι παίκτριες του Στέλιου Μασιά κατάφεραν να ισοφαρίσουν 11-11. Η Ολυμπιάδα ανέλαβε ξανά τα ηνία και προηγήθηκε με +5 17-12 και έλεγχε το σετ.

Η προσφυγική ομάδα είχε το σετ και προηγήθηκε 21-15 και με 23-16 (πέρασε στο παρκέ η Χριστοφορίδου) για να κερδίσει 25-16 σε 23’ και διαμόρφωσε το 2-0 σετ.

Η Robo Markers ΑΕΛ ξεκίνησε το τρίτο σετ πιο καλά και προηγήθηκε 1-4 αφού δεν είχε άλλη επιλογή χάνοντας 2-0 σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα 09-18 δημιούργησαν το +10 11-21 (πέρασε στον αγώνα η Κατσουνωτού ενώ αποσύρθηκε η Mudritskaya για λίγο και πέρασε η Doncuk),διατήρησαν τις αποστάσεις και κέρδισαν 15-25 σε 24’ και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν το ίδιο δυνατά όπως στο τρίτο στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 01-04. Ωστόσο, οι «μελανόλευκες» φάνηκαν να διαχειρίζονται πιο καλά τα δεδομένα και μείωσαν στο -1 αλλά οι πρωτοπόρες έφυγαν εκ νέου στο σκορ με σερί 03-00 03-07.

Η Ολυμπιάδα «μάζεψε» τη διαφορά 06-08 με την Robo Markets όμως να ξεφεύγει 10-15. Ωστόσο, η Ολυμπιάδα με αποφασιστικότητα έκανε σερί 08-02 και προηγήθηκε 18-17 σε ένα πολύ ανοικτό ντέρμπι. Παράλληλα, οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη αύξησαν σε 21-17 και πήραν διαφορά νίκης. Οι Λεμεσιανές όμως δείχνοντας την κλάσή τους μείωσαν σε 21-19 και τα πάντα ήταν ανοικτά. Ένα μκρό σερί για την Ολυμπιάδα 02-00 έγινε το 23-19 με την προσφυγική ομάδα να «αγγίζει» τη νίκη.

Η Robo Markets ΑΕΛ μείωσε στο -2 24-22 αλλά η Ολυμπιάδα κράτησε, κέρδισε με 25-22 σε 37’ εξασφαλίζοντας μια μεγάλη νίκη με 3-1 σετ.

NΕΑΠΟΛΗ / ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ – Robo Markets ΑΕΛ 3-1 (25-21,25-16, 15-25, 25-22)

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Cudworth, Λεωνίδου, Hudima, Πέτρου, Μudritskaya, Μανίταρου -Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Χριστοφορίδου, Donchuk

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Παύλου, Stedile, Στεφανίδου – Gryban, Σπύρου, Milca, Πεχλιβάνη – Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου. – Aλλαγές: Κατσουνωτού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-4
1. Robo Markets ΑΕΛ (15) 12-03 39-12 37
2. Ολυμπιάδα Ν. (17) 13-03 43-20 36
3. Property Gallery Απόλλων (14) 11-03 37-13 34
4. Ανόρθωσις (16) 07-09 26-30 21.