ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪEurovolley Γυναικών 2019 : «Κατάπιε» τη Γαλλία και βλέπει πρόκριση η Ελλάδα

Eurovolley Γυναικών 2019 : «Κατάπιε» τη Γαλλία και βλέπει πρόκριση η Ελλάδα

Περήφανη νίκη επί της Γαλλίας που αναπτερώνει τις ελπίδες της για πρόκριση από τον Α’ Όμιλο του Eurovolley 2019 που διεξάγεται στην Άγκυρα πέτυχε η Εθνική Ελλάδας Γυναικών. Οι Ελληνίδες «συνεπείς» στο ραντεβού τους με την επιτυχία κέρδισαν με 3-0 σετ σε μια από τις ποιοτικότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών. Η ομάδα του Ναράνχο κέρδισε τα σετ με 25-12, 25-21 και 25-21.

Εκπληκτική ήταν η Όλγα Στράντζαλη με 18 πόντους και 62% στην επίθεση, αφού οι Γαλλίδες δεν την σταματούσαν με τίποτε. Στο πρώτο σετ με μόλις ένα λάθος η Εθνική ήταν εντυπωσιακή σταματώντας και το γρήγορο παιχνίδι της πασαδόρου των «τρικολόρ» Στοϊλίκοβιτς. Η νίκη στο πρώτο σετ ήταν εμφαντκή με 25-12.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ 03-06, αλλά με τις Στράντζαλη, Βλαχάκη και Βασιλαντωνάκη ξέφυγε 16-09 και εάν οι Γαλλίδες μείωσαν 21-18 η Στράντζαλη «καθάρισε» για το 25-21 και το 2-0 σετ. Η Εθνική έδειξε σπουδαία αποθέματα στο τρίτο σετ. Η Γαλλία προηγήθηκε 18-20, αλλά τέσσερα συνολικά λάθη και πόντοι από Βλαχάκη και Βαασιλαντωνάκη έφεραν το σκορ στο 24-20 με την Ελλάδα να κερδίζει 25-21 και να θριαμβεύει με 3-0 σετ.

Η διακύμανση των σετ:

1o σετ: 04-08, 08-16,10-21, 12-25

2o σετ: 06-08, 09-16,15-21, 21-25

3o σετ: 12-16,20-21,21-25

ΓΑΛΛΙΑ (Ρουσό): Καζό 7, Μπάουερ 11,Στοϊλίκοβιτς, Φιντόν 2, Ντάσκαλου 2, Ολινγκά 2, Σιλβί 5, Μορίλ 2, Καλερόν – Λίμπερο: Τζιαρντινό.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 4, Στράντζαλη 18, Βασιλαντωνάκη 14, Χριστοδούλου 5, Εμμανουηλίδου 5, Βλαχάκη 12 – Λίμπερο: Αρτακιανού.

Ο επόμενος καθοριστικός αγώνας για την Ελλάδα είναι την Κυριακή στις 19:30 με τη Φινλανδία. *Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α’ όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ’ και ο Β’ με τον Δ’.