ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪEurovolley Γυναικών 2019: «Γλυκιά» ήττα και στις «16» η Ελλάδα

Eurovolley Γυναικών 2019: «Γλυκιά» ήττα και στις «16» η Ελλάδα

Την πιο «γλυκιά» ήττα δέχθηκε η Εθνική Ελλάδας στον τέταρτό της αγώνα για τον α’ όμιλο στο Eurovolley Γυναικών 2019 που διεξάγεται στην Άγκυρα.

Η Εθνική στην παρουσία 368 φιλάθλων έχασε από τον «κακό της δαίμονα» Βουλγαρία με 0-3 σετ, αλλά η νίκη της Φινλανδίας επί της Γαλλίας με 3-1 την «έστειλε» στους «16» της διοργάνωσης. Για την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών της στον όμιλο απομένει ένας αγώνας την Τετάρτη 28 Αυγούστου στις 17:00 (Cytavision) απέναντι στη Σερβία. Η Βουλγαρία αναμένει το φινάλε των υποχρεώσεών της με τη Φινλανδία για να δει εάν θα προκριθεί ως 4η στον Όμιλο.

Η «γαλανόλευκη» ήθελε δυο σετ για να «κλειδώσει» την 3η θέση, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι αναμένει το φινάλε του Ομίλου. Οι παίκτριες του Γκιγιέρμε Ναράνχο είχαν προβλήματα στην υποδοχή που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι Βουλγάρες οι οποίες ήταν εντυπωσιακές στο μπλοκ.

Στο πρώτο σετ η Βουλγαρία υπερίσχυσε ξεκάθαρα στο μπλοκ (είχε 5) ενώ η Ντιμίτροβα ήταν μόνιμη απειλή. Η ομάδα του Ι. Πετκόφ ξέφυγε με 14-20 με την Ελλάδα (Βασιλαντωνάκη κυρίως και Στράντζαλη) να μειώνει 18-20. Τελικά, οι Βουλγάρες κέρδισαν 22-25 σε 25 λεπτά.

Τα δεδομένα δεν αλλοιώθηκαν στο δεύτερο σετ παρά τις αλλαγές του Ναράνχο. Η Άννα Καλαντάτζε πέρασε στη θέση ης Εμμανουηλίδου στον κεντρικό άξονα ενώ χρησιμοποιήθηκαν οι Τοτσίδου και η Παπαφωτίου ως πασαδόρος. Η Βουλγαρία συνέχισε να υπερισχύει στο μπλοκ και προηγήθηκε 10-17 για να κερδίσει σε 24 λεπτά 17-25 και να «γράψει» το 0-2 σε 24 λεπτά.

Ένα σερί 0-6 ήταν αρκετό για τη Βουλγαρία για να «καθαρίσει» το τρίτο σετ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 13-13 αλλά οι Βουλγάρες προσπέρασαν 16-19. Τελικά, η Βουλγαρία έλεγξε το σετ κερδίζοντας 17-25 σε 23 λεπτά.

Καλύτερη παίκτρια του αγώνα αναδείχθηκε η Ανθή Βασιλαντωνάκη με 19 πόντους (5 break points).

Στον άλλο αγώνα του Ομίλου η Φινλανδία κέρδισε τη Γαλλία με 3-1 (25-21, 25-14, 22-25, 25-18), στην παρουσία 450 θεατών. MVP αναδείχθηκε η Salla Karhu (Φινλανδία) με 19 πόντους (7 break points).