Eurovolley Aνδρών: Έρχεται φινάλε αλά «Χίτσκοκ» στους ομίλους

Συγκλονιστικό φινάλε σχεδόν σε όλους τους Ομίλους προβλέπεται στην Α Φάση του Eurovolley Ανδρών 2019. Η Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2019, 6η αγωνιστική ημέρα καθόρισε κάποια δεδομένα, ενώ σηματοδότησε ένα τρομερό φινάλε στους Ομίλους, την Τετάρτη 18  και Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2018.

Α’ Όμιλος (Montpellelier)

Η ήττα της Ελλάδας από την Πορτογαλία έμπλεξε την κατάσταση για την 4η ομάδα που θα ακολουθήσει τις Γαλλία, Ιταλία και Βουλγαρία στη φάση των «16». Οι Πορτογάλοι κέρδισαν με 3-1, πέρασαν 4οι και ισοβαθμούν με την Ελλάδα στους 3 βαθμούς. Ο αγώνας Ρουμανίας – Πορτογαλίας κρίνει τα πάντα αφού ενδέχεται να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία ή να κριθεί η πρόκριση στους πόντους. Η Ιταλία στον δεύτερο αγώνα της Τρίτης κέρδισε την Βουλγαρία 3-1.

Οι αγώνες της Τετάρτης στο φινάλε του Ομίλου είναι: Πορτογαλία – Ρουμανία (15:00) και Γαλλία – Ιταλία (21:30).

Η ταυτότητα

Sud de France Montpellier: ΕΛΛΑΔΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 1-3 (25-19, 21-25, 23-25, 17-25)

Διάρκεια: 105’

Θεατές: 202

MVP: Θανάσης Πρωτοψάλτης 22 πόντους (9 break points)

Διαιτητές: Νikolai Knizhnikov (Ρωσία) – Wim Cambre (Βέλγιο)

ΕΛΛΑΔΑ (Δ. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ): Ζουπάνι 17, Filipov, Πετρέας 5, Πελεκούδας 5, Φράγκος 16, Πρωτοψάλτης 22 –Αλλαγές: Παπαδόπουλος, Στοιβακτής, Ράπτης, Βουλκίδης 3,- Λίμπερο: Κοκκινάκης (81% υποδοχές – 31% άριστες).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (HSilva): Τexeira, Cveticianin 7, A. Ferreira 17, E. Ferreira 19, L. Martins 4, Tavares 3 – Aλλαγές: Da Silva 4, Simoes 8, Menezes 5, – Λίμπερο 1: Fidalgo (75% υποδοχές – 50% άριστες) – Λίμπερο 2: Αlvar (60% υποδοχές – 30% άριστες).

Sud de France Montpellier: ΙΤΑΛΙΑ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 3-1 (22-25, 25-23, 25-21, 25-17)

Διάρκεια: 115’

Θεατές: 613

ΜVP: Tsvetan Sokolov (Βουλγαρία) 22 πόντους (6 break points)

Διαιτητές: Μykhailo Medvid (Ουκρανία) – Βlaz Markelj (Σλοβενία)

ΙΤΑΛΙΑ (GBlengini): Juantorena 20, Gianneli 4, Zaytsef 21, Piano 13, Antonov 7, Anzani – Aλλαγές: Candellaro 8, Nelli – Λίμπερο: Colacci (57% υποδοχές – 38% άριστες).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (SPrandi): Αtanasov 5, Gotsev 10, Skrimov 11, Seganov 1, Yiosifov 9, Sokolov 22– Aλλαγές: Dimitrov, Kadankov 3, Petrov – Λίμπερο: Salparov (50% υποδοχές – 31% άριστες).

Βαθμολογία

  1. Γαλλία (4 αγ.) 12
  2. Ιταλία (4 αγ.) 12
  3. Βουλγαρία (5 αγ.) 09
  4. Πορτογαλία (4 αγ.) 03
  5. Ελλάδα (5 αγ.) 03
  6. Ρουμανία (4 αγ.) 00

B’ Όμιλος (Βρυξέλλες & Αμβέρσα)

Στο βελγικό Β’ Όμιλο η 4η προνομιούχα θέση θα κριθεί την Πέμπτη μάλλον,  στον αγώνα Ισπανίας – Γερμανίας. Αυτή τη στιγμή, τα «πάντσερ» έχουν 4 βαθμούς έναντι 3 της «ρόχα». Η Αυστρία είναι εκτός 16αδας ήδη. Οι Σέρβοι έχουν κίνητρο στον αγώνα με την Αυστρία αφού με νίκη κατακτούν την πρωτιά για να έχουν πιο εύκολο θεωρητικά έργο στους «16». Στους αγώνες της Τρίτης έγινε σούπερ ντέρμπι μεταξύ Αυστρίας – Ισπανίας 2-3, ενώ το Βέλγιο κέρδισε  τη Σλοβακία 3-0.

Την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019 στο φινάλε του Ομίλου αγωνίζονται στις 18:30 Γερμανία – Σλοβακία και στις 21:30 το ντέρμπι  Βέλγιο – Σερβία.

Η ταυτότητα

Hall Lotto Arena Merksem Antwerp: ΑΥΣΤΡΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 2-3 (23-25, 28-26, 23-25, 25-23, 11-15)

Διάρκεια:134’

Θεατές: 350

ΜVP: Thomas Zass (Aυστρία) 30 πόντοι (7 break points)

Διαιτητές: Οlivier Guillet (Γαλλία) – Zsot Mezoffy (Ουγγαρία)

ΑΥΣΤΡΙΑ (M. Warm): Wohlfahrtstatter 7, Menner 1, Zass 30, Berger 16, Thaller 4, Jurkovic 7 – Aλλαγές: Landfahrer 3, Trothann 2, Tusch, Grabmuller, Ibrahimovic 5 – Λίμπερο : Kroiss (64% υποδοχές – 27% άριστες).

ΙΣΠΑΝΙΑ (FMunoz Benitez): Rodriguez 12, Trinidad 1, Fernandez 4, Villena 24, Fornes 9, Gonzalez 17, – Aλλαγές: Colito 4, Ramon 1, De Amo 2, – Λίμπερο: Gamiz (50% υποδοχές – 19% άριστες).

Hall Lotto Arena Merksem Antwerp: ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ 0-3 (23-25, 20-25, 15-25)

Διάρκεια: 77’

Θεατές: 2500

ΜVP: Tomas Rousseaux (Bέλγιο) 17 πόντους (7 break points)

Διαιτητές: Dobromir Dobrev (Βουλγαρία) – Εrdal Akinci (Τουρκία)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (A. Kravarik): Michalovic 7, Krisko 10, Ondrovic 6, Patak 8, Zatko 2, Krajcovic 1 – Aλλαγές: Macuha, Palgut, Kovac 5, Gavenda 4 – Λίμπερο 1 : Vitko (50% υποδοχές, 25% άριστες), Λίμπερο 2: Inhat (100% υποδοχή).

ΒΕΛΓΙΟ (Β. Van Kerckhove): Tuerlinckx 12, Deroo 14, D’Hulst 1, Van  De Velde 3, Van de Voorde 5, Roussaux 17 – Aλλαγές: Van Den Dries 1, Valkiers, Coolman 4 – Λίμπερο: Stuer (57% υποδοχές – 14% άριστες).

Βαθμολογία

  1. Βέλγιο (4 αγ.) 11
  2. Σερβία (3 αγ.) 09
  3. Σλοβακία (3 αγ.) 05
  4. Γερμανία (3 αγ.) 04
  5. Ισπανία (4 αγ.) 03
  6. Αυστρία (4 αγ.) 01

Γ’ Όμιλος (Λουμπλιάνα)

Η Βόρεια Μακεδονία στην παρθενική της εμφάνιση σε Eurovolley κερδίζει τις εντυπώσεις στον Όμιλο της Λουμπλιάνα. Με δεύτερη σερί νίκη και τι νίκη, κέρδισε τη Σλοβενία στην έδρα της και έγινε φαβορί για την 4η θέση. Τα πάντα θα κριθούν όμως την Τετάρτη στο φινάλε του Ομίλου μεταξύ Φινλανδίας – Τουρκίας. Παράλληλα, η Τουρκία κέρδισε 3-1 την Λευκορωσία και την έστειλε… στο Μίνσκ.

Την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019 στις 18:30 θα γίνει ο αγώνας Σλοβενία – Ρωσία που κρίνει την πρωτιά (ίσως υπάρξει ενδιαφέρον για την Ελλάδα)  και στις 21:30  ο αγώνας Φινλανδίας – Τουρκίας.

Η ταυτότητα

Dvorana Center Stozice Ljubljana: ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 1-3 (24-26, 28-30, 25-19, 24-26)

Διάρκεια: 134’

Θεατές: 6181

MVP: Nikola Gjorgiev (Bόρεια Μακεδονία) 24 πόντους (6 break points)

Διαιτητές: Εldar Zulfugarov (Αζερμπαϊτζάν) – Αleksandar Petrovic (Σερβία)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (AGuiliani): Pajenk 19, Sket, Gasparini 8, Vindic 8, Videcnik 7, Cebulj 13 – Aλλαγές: Z. Stern 10, T. Stern 8, Urnaut 8 – Λίμπερο: Κovacic (63% υποδοχές – 39% άριστες).

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (N.Matijasevic): Nikolov 7, Gjorgiev 24, Milev 15, Liaftov 17, Despotovski 1, Madjunkov 2 – Aλλαγές:  Nakov, Λίμπερο: Αngelofski (37% υποδοχές – 26% άριστες).

Dvorana Center Stozice Ljubljana: ΤΟΥΡΚΙΑ – ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 3-1 (25-21, 26-24, 20-25, 25-19)

Διάρκεια: 118’

Θεατές: 392

ΜVP: Adis Lagumdzija  (Τουρκία) 29  πόντοι (6 break points)

Διαιτητές: Jan Krticka (Tσεχία) – Μilan Rajkovic (Kροατία)

TΟΥΡΚΙΑ (N. Ozbey): Gungor 17, Eksi, Gulmezoglu 14, Lagumdzija 29, Karasu 5, Ulu 6 – Aλλαγές: Κeskin, Savas 1,   Toy 1, – Λίμπερο: Mert (59% υποδοχές – 53% άριστες).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (VBeksha): Radziuk 15, Busel 5, Shmat 9, Tsiushkevich, Charapovic 6, Udrys 21 – Aλλαγές: Antanovic 3, Burau, Miskevich 2, Kurash – Λίμπερο : Zabarouski (52% υποδοχή – 36%  άριστες).

Βαθμολογία

  1. Ρωσία (4 αγ.) 12
  2. Σλοβενία (4 αγ.) 09
  3. Τουρκία (4 αγ.) 06
  4. Βόρεια Μακεδονία (5 αγ.) 06
  5. Φινλανδία (4 αγ.) 04
  6. Λευκορωσία (5 αγ.) 02

Δ’ Όμιλος (Ρόττερνταμ – Άμστερνταμ)

Η σκληρή μάχη Τσεχίας – Μαυροβουνίου για την 4η θέση που θα οδηγήσει στους «16» συνεχίζεται στον Δ’ Όμιλο της Ολλανδίας. Όλα θα ξεκαθαρίσουν στις δυο τελευταίες αγωνιστικές ενώ οι δυο ομάδες θα έχουν αντάμωμα την Πέμπτη στις 18:00. Την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2019 η φοβερή Πολωνία κέρδισε το Μαυροβούνιο 3-0 και η Ολλανδία τη φιλότιμη Εσθονία 3-1.

Την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου θα έχουμε το ντέρμπι της Βαλτικής Ουκρανία – Εσθονία και στις 21:00 τον πολύ ενδιαφέρον αγώνα Ολλανδίας – Τσεχίας.

Η ταυτότητα

Sporthallen Zuid Amsterdam: ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΠΟΛΩΝΙΑ 0-3 (10-25, 17-25, 19-25)

Διάρκεια: 72’

Θεατές: 1103

MVP: Dawid Konarski (Πολωνία) 13 πόντοι (5 break points)

Διαιτητές: Αndrea Puecher (Ιταλία) – Benedikt Geukes (Γερμανία)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (VBasic):, G. Cuk 3, Strugar 3, Bojic, Vukasinovic 10, Jecmenica 2, Culafic 2 – Aλλαγές: B. Cuk 6, Milic 3, Minic 6 –Λίμπερο: Cacic (57% υποδοχές, 14% άριστες).

ΠΟΛΩΝΙΑ (VHeynen): Konarski 13, Komenda 1, Leon Venero 7, Sliwka 11, Bieniek 4, Klos 7 – Aλλαγές: Szalpuk 6, Kochanowski 3, – Λίμπερο: Wojtaszek (42% υποδοχές – 25% άριστες).

Sporthallen Zuid Amsterdam: ΕΣΘΟΝΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 1-3 (25-22, 19-25, 19-25,20-25)

Διάρκεια: 115’

Θεατές: 2500

ΜVP: Nimir Abdel – Aziz 27 πόντοι (10 break points)

Διαιτητές: Stefan Bernstrom (Σουηδία) – Roy Goren (Ισραήλ)

ΕΣΘΟΝΙΑ (G. Cretu): Kreek 9, Toobal, Teppan 12, That 15, Kollo 10, Tammemaa 9  – Aλλαγές: Juhkami, Raadik, Keel, Pulk  – Λίμπερο 1: Maar (58% υποδοχές – 42% άριστες) , Λίμπερο 2: Rikberg (30% υποδοχές – 30% άριστες).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (RPiazza): Τer Horst 19, Jorna 4, Plak 6, Abdel – Aziz  27, Van Solkema 2, Parkinson 11 – Aλλαγές: Van Garderer 1, Hoogendoorn, Ter Maart – Λίμπερο: Andringa (55% υποδοχές – 45% άριστες).

Βαθμολογία

  1. Πολωνία (4 αγ.) 12
  2. Ολλανδία (4 αγ.) 9
  3. Ουκρανία (3 αγ.) 6
  4. Τσεχία (3 αγ.) 3
  5. Μαυροβούνιο (4 αγ.) 3
  6. Εσθονία (4 αγ.) 0
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ