Εurovolley Aνδρών 2019: Βγήκαν οι 7 της οκτάδας, τα ζευγάρια των προημιτελικών

Βγήκαν το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 τα επτά  εισιτήρια της οκτάδας του Eurovolley Ανδρών 2019. Στα προημιτελικά προκρίθηκαν οι Γαλλία, Ρωσία, Σλοβενία, Σερβία, Ουκρανία, Πολωνία και Γερμανία. Για την ολοκλήρωση της φάσης των «16» υπολείπεται ο αγώνας Ιταλία – Τουρκία την Κυριακή στο «Parc des Expositions Hall XXL της Νάντης.

Aναλυτικά να δούμε πως κύλησαν οι αγώνες στους «16»:

NANTES (ΓΑΛΛΙΑ)

Parc des Expositions Hall XXL Nantes: ΓΑΛΛΙΑ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 3-0 (25-16, 25-23-25-21)

Διάρκεια: 75’

Θεατές: 7293

MVP: Stephen Boyer 19 πόντοι (5 break points)

Διαιτητές: David Fuentes Fernandez (Iσπανία) – Αndrea Puecher (Ιταλία)

ΓΑΛΛΙΑ (L. Tillie): Tonniutti, Tillie 10, Ngapeth 16, Le Roux 6, Boyer 19, Legoff 4 – Αλλαγές: Lyneel 1, Brizard, Rossard – Λίμπερο: Grebenikov (50%  υποδοχές –  50% άριστες).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (J. Banks): Tervaportti 1, Siltala 2, Krastins 1, Sirila 10, Sinkkonen 6, Sivula 11 – Aλλαγές: Suihkonen 5, Kaislasalo, Porkka, Lankinen, Ivanov – Λίμπερο: Κerminen (64% υποδοχές -29% άριστες).

LUJBLIJANA (ΣΛΟΒΕΝΙΑ)

Dvorana Center Stozice Lujbljana: ΡΩΣΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 3-0 (25-16, 25-15, 25 -16)

Διάρκεια: 71’

Θεατές: 1669

ΜVP: Dimitrii Volkov 18 πόντοι (8 break points)

Διαιτητές: Βlaz Markelj (Σλοβενία) – Eldar Zulfugarov (Αζερμπαϊτζάν)

ΡΩΣΙΑ (T. Sammelvuo): Volkov 18, Iakovlev 12, Butko 1,  Muserskiy 4, Mikhailov 11, Kluka 6 – Aλλαγές: Volvich 6, Semychev 3, – Λίμπερο 1:  Golubev (56% υποδοχές – 56% άριστες), Λίμπερο 2: Αndreev (100% υποδοχές).

EΛΛΑΔΑ (Δ. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ): Ζουπάνη 3, Filipov, Πετρέας 3, Πελεκούδας, Φράγκος 6, Πρωτοψάλτης 4 –Αλλαγές: Παπαδόπουλος 4, Στοιβαχτής, Βουλκίδης, Παπαλεχίου 6 – Λίμπερο: Kοκκινάκης (58% υποδοχές -21% άριστες).

Dvorana Center Stozice Lujbljana: ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 3-1 (25-27, 25-17, 25-16, 25-17)

Διάρκεια: 112’

Θεατές: 8368

MVP: Klemen Kebulj (Σλοβενία) 17 πόντους (8 break points)

Διαιτητές: Aleksadar Petrovic (Σερβία) – Αlexandre Vitor Gonsalves (Πορτογαλία)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (A. Giulliani): Pajenik 8, Kozamernik 11, Gasparini 5, Vindic 5, Urnaut 11, Kebulj 17 – Aλλαγές: T. Stern 8 – Λίμπερο: Kovacic (80% υποδοχές – 33% άριστες).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (S. Prandi): Atanasov 12, Gotsev 4, Skrimov 1, Seganov, Yosifof 6, Sokolov 12 – Aλλαγές: Dimitrov, Todorov 2, Kadankov, Penchev 7, Grozdanov 1, Petrov- Λίμπερο: Salparov (59% υποδοχές – 41%  -άριστες).

ΑΝTWERP (ΒΕΛΓΙΟ)

Sportpaleis Antwerp: ΣΕΡΒΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ 3-0 (31-29, 25-21, 25-18)

Διάρκεια: 85’

Θεατές: 3480

MVP: Donovan Dzavoronok (Τσεχία) 18 πόντους (7 break points)

Διαιτητές: Μaciej Twardowski (Πολωνία) – Μarc Bloemhard (Ολλανδία)

ΣΕΡΒΙΑ (Sl. Kovac): Kovacevic 17, Petric 8, Jovovic 3, Atanasijevic 15, Podrascanin 9, Lisinac 10 – Αλλαγές: Krsmanovic – Λίμπερο: Μαjstorovic (33% – 19% άριστες).

ΤΣΕΧΙΑ (M. Nechola): Hadrava 15, Dzavoronok 18, Zajicek 5, Galabov 3, Janoush, Sedlacek 3 – Aλλαγές: Finger 1, A. Bartos, Sobotka 2 – Λίμπερο: Monik (58% υποδοχές – 17% άριστες).

Sportpaleis Antwerp: ΒΕΛΓΙΟ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 2-3 (22-25, 25-21, 25-14, 18-25, 10-15)

Διάρκεια: 118’

Θεατές: 6600

MVP: Dmytro Viietskyi (Ουκρανία) 23 πόντοι (10 break points)

Διαιτητές: Dobromir Dobrev (Βουλγαρία) – Ζsolt Mezoffy (Oυγγαρία)

ΒΕΛΓΙΟ (B. Van Kerckhove): Van den Dries 19, Deroo 10, D’Hulst 1, Van de Velde 14, Van de Voorde 5, Rousseaux 8 – Aλλαγές: Grobelny 4, Valkiers, Baetens 1, Coolman – Λίμπερο: Stuer (71% υποδοχές – 54% άριστες).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (U. Krastins): Viietskyi 23, Plotnytskyi 8, Teryomenko 9, Semeniuk 12, Didenko 1, Iereschenko 20 – Aλλαγές: Poluian – Λίμπερο: Brova (79% υποδοχές – 37% άριστες).

ΑPELDOORN (OΛΛΑΝΔΙΑ)

Οmnisport Apeldoorn: ΠΟΛΩΝΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 3-0 (25-18, 25-13, 25-16)

Διάρκεια: 68’

Θεατές: 6500

MVP: Wilfredo Leon Venero (Πολωνία) 19 πόντους (12 break points)

Διαιτητές: Kωνσταντίνος Βουδούρης – Βenedickt Geukes (Γερμανία)

ΠΟΛΩΝΙΑ (V. Heynen): Nowakowski 6, Musaj 10, Leon Venero 19, Drzyzga, Kubiak 7, Bieniek 6 – Aλλαγές: Konarski 2, Komenda 1. Szapluk, Sliwka 1, Kochanovski , Klos 1 – Λίμπερο: Vojtaszek (91% υποδοχές – 45 % άριστες).

ΙΣΠΑΝΙΑ (F. Munoz Benitez): Τrinidad 2, Rodriguez 2, Fernandez 6, Villena 4, Fornes 1, Gonzalez 5 – Αλλαγές: Colito 3, Ramon 2, Vigil 2, De Amo, Ferrandez, Ferrera. – Λίμπερο: Gamiz (48% υποδοχές – 33% άριστες).

Οmnisport Apeldoorn: OΛΛΑΝΔΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1-3 (17-25, 22-25, 32-30, 23-25)

Διάρκεια: 121’

Θεατές: 3200

MVP: Nimir Abdel – Aziz 29 πόντους (5 break points)

Διαιτητές: Stefan Bernstorm (Σουηδία) – Τudor Pop (Ρουμανία)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (R. Piazza): Ter Horst 12, Jorna 2, Plak 7, Abdel – Aziz 29, Van Solkema, Parkinson 6 – Αλλαγές: Keemink, Van Garderen 5, Hoogendoorn 1 – Λίμπερο: Andringa (56% υποδοχές – 37% άριστες).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (A. Giani): Fromm 18, Krick 15, Bohme 7, Grozer 20, Kampa 3, Brehme 4 –Aλλαγές: Reichert 1, Kalberda 2, Hirsch, Zimmermann – Λίμπερο: Zenger (68% υποδοχές – 52% άριστες).

Τα ζευγάρια των προημιτελικών

Με βάση τα όσα διαμορφώθηκαν τα ζευγάρια στους προημιτελικούς που θα γίνουν τη Δευτέρα 23 και την Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου είναι:

Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου

LUJBLJANA (ΣΛΟΒΕΝΙΑ)

Dvorana Center Stozice: Ρωσία – Σλοβενία (21:30)

APELDOORN (OΛΛΑΝΔΙΑ)

Omnisport Apeldoorn: Πολωνία – Γερμανία (21:00)

Tρίτη 24 Σεπτεμβρίου

ΝANTES (ΓΑΛΛΙΑ)

Parc des Expositions Hall XXL Nantes: Γαλλία – Νικητής Ιταλία – Τουρκία (21:45)

ΑΝTWERP (ΒΕΛΓΙΟ)

Sportpaleis Antwerp: Σερβία – Ουκρανία (21:30)

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ