ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪBόλεϊ γυναικών: Βραδιά των μεγάλων φαβορί

Bόλεϊ γυναικών: Βραδιά των μεγάλων φαβορί

Το καλημέρα του β’ γύρου του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Βόλεϊ Γυναικών ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των φαβορί. ΑΕΛ, Ολυμπιάδα Νεάπολης και Απόλλων προχώρησαν με νίκες επιβεβαιώνοντας ότι -μαζί με την Ανόρθωση που είχε ρεπό- έχουν τον πρώτο λόγο στην τρέχουσα περίοδο.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις άρχισε ο αγώνας Property Gallery Απόλλων – AEK, αλλά στο τέλος η λεμεσιανή ομάδα πήρε «καθαρό» τρίποντο. Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλο παιχνίδι με τις κυανόλευκες του Γιάννη Γιαπάνη να κερδίζουν μετά από 39 λεπτά αγώνα με 33-31. Στα επόμενα δυο σετ, όπως επικράτησαν με σχετική άνεση (25-12, 25-11) κι έφτασαν στο 3-0.

Η Ολυμπιάδα Ν. επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κερδίζοντας τη Λεμεσός Βόλεϊ με 3-0 (25-11, 25-13, 25-13). Η επιστροφή της πασαδόρου Ιωάννας Λεωνίδου στη δράση, αποτελεί σημείο αναφοράς για την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη, αφού έχει πλέον άλλη μια αξιόπιστη επιλογή στο μοίρασμα του παιχνιδιού.

Η Robo Markets ΑΕΛ παίζοντας πάρα πολύ σοβαρά κέρδισε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 (10-25, 08-25, 14-25) και παρέμεινε στην κορυφή με 15 βαθμούς. Οι γαλαζοκίτρινες του Στέλιου Μασιά επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τον Απόλλωνα με μια μεστή εμφάνιση, ενώ το ΘΟΙ Αυγόρου έμεινε στον πυθμένα χωρίς βαθμό.