ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΆνοιξε χαραμάδα πρόκρισης η Εθνική Γυναικών Κ-19

Άνοιξε χαραμάδα πρόκρισης η Εθνική Γυναικών Κ-19

«Χαραμάδα» πρόκρισης στην επόμενη φάση των προκριματικών του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος άνοιξε την Πέμπτη στο Τσέρκασι της Ουκρανίας η Εθνική Γυναικών U19. Tα κορίτσια του Πέτρου Πατσιά μέσα σε 1 ώρα και 25 λεπτά κέρδισαν στη σάλα το «Παλάτι των Σπόρτς Budivelnyk» παρουσία 210 θεατών την Ισλανδία με 3-0 σετ και πήρε κεφάλι στον πρώτο προκριματικό  Όμιλο.

H
 Eθνική προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά στο τρίτο οι Ισλανδές πήραν διαφορά έξι πόντων 06-12, αλλά με εντυπωσιακή ανατροπή η Εθνική γύρισε τον αγώνα και κέρδισε με 25-21.

Τα κορίτσια του Πέτρου Πατσιά μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους 04-04 ανέβηκαν και στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ στο πρώτο  σετ προηγήθηκαν 08-05. Οι Ισλανδές είναι σκληροτράχηλες αλλά οι διεθνείς μας είχαν σταθερά το προβάδισμα 10-08. Ωστόσο, τα κορίτσια από τη χώρα των πάγων μάς προσπέρασαν 13-12 για να απαντήσουμε σχεδόν άμεσα 13-15. Νέο προσπέρασμα από την Ισλανδία αλλά νέο σερί από την Εθνική και ισοφάριση 16-16.

Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε 19-17 δείχνοντας να ανακτούμε ψυχολογία κάτι που είχε αντίκτυπο στη συνέχεια αφού τα κορίτσιά μας αύξησαν στο +3 19-22 και +4 20-24 για να κερδίσουμε 25-21 σε 28 λεπτά.

Eκπληκτικό ξεκίνημα για την Εθνική μας στο δεύτερο σετ που προηγήθηκε με 01-08 δείχνοντας ότι ελέγχει πλήρως τον αγώνα.  Μετά το τεχνικό τάιμ – άουτ τα κορίτσια του Πέτρου Πατσιά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (10-04, 05-11). Η Εθνική λειτουργούσε αψεγάδιαστα εξασφάλισε νταμπλ – σκορ 06-12 ενώ φόρτωνε με πόντους το αντίπαλο τερέν 07-15.  Τα πάντα είχαν κριθεί στο σετ αφού τα κορίτσια της Εθνικής U19  έπαιξαν εκπληκτικό βόλεϊ και εξασφάλισαν διαφορά 11 πόντων 09-20. Τελικά, μάλλον … ξεκούραστα η Εθνική κέρδισε το σετ 10-25 σε 22 λεπτά και το 2-0 για την ομάδα μας ήταν γεγονός.

Το υπέρ μας 2-0 και η άνεση με την οποία κατακτήσαμε το δεύτερο σετ έφερε χαλάρωση στις νεαρές μας παίκτριες που μπήκαν νωθρά στο τρίτο σετ και βρέθηκαν πίσω με 00-04 και 01-07, αφού οι Ισλανδές φάνηκαν πιο αποφασιστικές. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ τα κορίτσια του Πατσιά έδειξαν σημεία ανάκαμψης (σ.σ. οι κόουτς της ηρέμησαν) και μειώσαμε 03-09. Ωστόσο, πάλι φάνηκε να χάνουμε τα «πατήματά μας» με τις Ισλανδές να ξεφεύγουν 12-06. Μέχρι εκεί όμως φαίνεται να άντεξαν οι Ισλανδές. Με μια σούπερ… ανατροπή η Εθνική γύρισε «τούμπα τον αγώνα» και με σερί 10 -03  πήγαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ με 16-13.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Εθνική δεν κοίταξε πίσω ξεφύγαμε με +5 19-14 με τις Ισλανδές να  επηρεάζονται ψυχολογικά αφού οι δικές μας έκαναν το παιχνίδι τους και αφού ελέγξαμε τον ρυθμό 19-22 για να κερδίσουμε πανηγυρικά σε 1 ώρα και 25 λεπτά 25-21 σε 29 λεπτά. Η Εθνική κέρδισε ένα σετ που φαινόταν χαμένο και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η  Ράνια Στυλιανού με 18 πόντους  (11 μπρέικ πόιντς), και τρία μπλοκς, καλύτερη σέρβερ η Ελένη Κακουρή με τέσσερεις άσους.  Η Ράνια Στυλιανού συμμετέχει σε μια καινοτομία της Cev ως η social media ρεπόρτερ της Εθνικής.

ΚΥΠΡΟΣ(Π. ΠΑΤΣΙΑΣ): Σιμανόφσκι, Κακουρή, Λεωνίδου, Σιακίδου, Στυλιανού, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Kυπριανού Αλλαγές: Ηρακλέους, Νικολάου.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Σλάβισα Κουζμάνοβιτς από τη Βοσνία και Βούτερ Nτερ Μπάαρ από την Ολλανδία.

Στον άλλο αγώνα του πρώτου προκριματικού ομίλου η Ουκρανία υπέταξε την Σουηδία στο ντέρμπι των «γαλαζοκιτρίνων» με 3-1 σετ (23-25, 25-18, 12-25, 18-25). Την Παρασκευή στις 16:00 το απόγευμα απευθείας από το LaolaTV) η Εθνική αντιμετωπίζει την Ουκρανία.

Με την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Κύπρος 03 (3-0), 2. Ουκρανία 03 (3-1), 3. Σουηδία 0 (1-3) 4. Ισλανδία 0 (0-3).