ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΤΕΝΙΣΤσιτσιπάς-Μεντβέντεφ 1-3: Έπεσε σε… ρωσικό βουνό!

Τσιτσιπάς-Μεντβέντεφ 1-3: Έπεσε σε… ρωσικό βουνό!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπεσε πάνω σε έναν… διαστημικό Ντανίλ Μεντβέντεφ και έχασε την ευκαιρία να παίξει στον τελικό του Australian Open. Ο Ρώσος επικράτησε με 3-1 σετ (7-6, 6-4, 4-6, 6-1) και θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ στον τελικό της Κυριακής.

Ο Ρώσος έχασε μόνο δύο πόντους στο σερβίς του σε όλο το πρώτο σετ, αλλά χρειάστηκε το tie break για να κάνει το 1-0. Ο Στέφανος βρήκε το break στην αρχή του δεύτερου σετ και έφτασε στην ισοφάριση, αλλά η συνέχεια άνηκε στον Ρώσο που

Ο Μεντβέντεφ το 1-0 στο tie break
Με love service game ξεκίνησε ο Στέφανος το ματς. Με τον ίδιο τρόπο, από χαμένες επιστροφές του Στέφανου ισοφάρισε ο Μεντβέντεφ. Με δύο στοπ βολέ και μία λάθος επιστροφή του Ρώσου, ήρθε ένα ακόμη love service game στο ματς για το 2-1 υπέρ του Τσιτσιπά.

Με τον ίδιο τρόπο έγινε το 2-2 από τον Ρώσο, αλλά ο Στέφανος κράτησε εύκολα το σερβίς του ξανά και με έναν winner έφτασε στο 3-2.

Τρίτο συνεχόμενο love service game από τον Μεντβέντεφ που σέρβιρε εξαιρετικά, έφερε το 3-3, αλλά ο Τσιτσιπάς κράτησε ξανά το σερβίς του και με χαμένη επιστροφή του αντιπάλου του έφτασε στο 4-3.

Ο Ρώσος έκανε άλλο ένα love service game και έφτασε στη συνέχεια σε τριπλό break point! Εσωσε και τα τρία ο Στέφανος, αλλά και ένα τέταρτο στη συνέχεια, για να κρατήσει το σερβίς του χάρη σε δύο εξαιρετικά χτυπήματα, ένα με το forehand και ένα με το backhand που δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα ο Μεντβέντεφ.

Το Νο2 του κόσμου σέρβιρε για να μείνει στο ματς χωρίς να έχει χάσει πόντο ως εκείνη τη στιγμή στο σερβίς του. Το ίδιο έκανε και πάλι ισοφαρίζοντας σε 5-5, αλλά ήρθε η απάντηση του Τσιτσιπά που με ένα drop shot στη μικρή διαγώνιο έκανε το δικό του love service game για το 6-5.

Ο Ρώσος κράτησε ξανά εύκολα (πήρε πόντο ο Τσιτσιπάς στο γκέιμ) για να πάει το ματς σε tie break.

Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε ένα mini break για να φτάσει να έχει προβάδισμα 4-1, όμως ο Μεντβέντεφ κράτησε το σερβίς του και με mini break ισοφάρισε σε 4-4. Ο Στέφανος πήρε προβάδισμα, όμως ο Ρώσος με τρεις συνεχόμενους πόντους πήρε το tie break με 7-5 έφτασε στο 1-0.

Ανέλπιστο δώρο του Μεντβέντεφ και 1-1 ο Τσιτσιπάς
Εκεί που δεν σταύρωνε πόντο στο σερβίς του Μεντβέντεφ, ο Τσιτσιπάς με winner, ξεκίνησε με break το δεύτερο σετ. Με ένα στοπ βολέ και έναν άσο έκανε το 2-0 στο σερβίς του, με τον Μεντβέντεφ να βρίσκει ένα ακόμη love service game από λάθος του Τσιτσιπά και να μειώνει σε 2-1.

Με καλό πρώτο σερβίς ο Στέφανος έκανε το 3-1, αλλά με το έβδομο love service game του σε 9 που σέρβιρε ως εκείνο το σημείο ο Μεντβέντεφ, μείωσε σε 3-2. Ο Ρώσος μετά από άλλες τέσσερις ευκαιρίες έκανε το πρώτο του break στο ματς για να ισοφαρίσει σε 3-3 από αβίαστο λάθος του Τσιτσιπά. Με άσο ο Ρώσος πέρασε μπροστά με 4-3 στο δεύτερο σετ.

Δύο λάθος επιστροφές του Μεντβέντεφ έφεραν love service game και το 4-4 για τον Στέφανο. Ο Μεντβέντεφ έκανε δώρο ένα break χάρη σε δύο διπλά λάθη στο σερβίς του και ο Τσιτσιπάς πέρασε μπροστά με 5-4, για να σερβίρει για το σετ!

Εχασε δύο ευκαιρίες, αλλά στην τρίτη ανάγκασε σε λάθος τον Ρώσο για να ισοφαρίσει σε 1-1 στα σετ.

Λάθη στο κρίσιμο game και 2-1 ο Μεντβέντεφ
Μετά το toilet break του εκνευρισμένου Μεντβέντεφ (διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή για coaching του Τσιτσιπά) ο Στέφανος έφτασε σε διπλό break point, αλλά δεν το αξιοποίησε.

Με άσο έκανε το 1-1 ο Τσιτσιπάς, αλλά ο Μεντβέντεφ με τον ίδιο τρόπο έκανε το υπέρ του 2-1. Ο Στέφανος ισοφάρισε με άσο, αλλά ο Μεντβέντεφ με το όγδοο love game στο ματς, έκανε το 3-2.

Το 3-3 έγινε με λάθος επιστροφή του Μεντβέντεφ, που όμως έφτασε τα εννέα love service game στο ματς για το 4-3. Με καλό σερβίς και ένα στοπ βολέ ήρθε το 4-4 από τον Τσιτσιπά, αλλά ο Μεντβέντεφ συνέχισε τα love service game για το 5-4.

Ο Ρώσος βρήκε τριπλό σετ πόιντ στο σερβίς του Στέφανου και το έκλεισε με λάθος του Τσιτσιπά σε άμυνα.

Break και… αντίο τελικός
Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε το τέταρτο σετ δεχόμενος 11ο love service game από τον αντίπαλό του. Με λάθος επιστροφή του Μεντβέντεφ έγινε το 1-1, αλλά ο Ρώσος κράτησε το σερβίς του για να κάνει το 2-1 με λάθος επιστροφή του Τσιτσιπά.

Κακές επιλογές του Στέφανου πάνω στο φιλέ έφεραν το break και το 3-1 για τον Μεντβέντεφ, που με άσο έφτασε στο 4-1. Ηρθε και δεύτερο break για το 5-1 απέναντι στον απογοητευμένο Τσιτσιπά, με τον Ρώσο να τελειώνει την πρόκριση

5-1… Ο Μεντβέντεφ θα σερβίρει για το ματς

Μπρέικ ποιντ από τρομερή επιστροφή του Ρώσου…

13:11

40-15 ο Ρώσος παίζει επιβλητικό τένις τα τελευταία λεπτά…

12:54

Τελειώνει το σετ με λάθος του Στέφανου σε άμυνα. Με 6-4 ο Μεντβέντεφ κάνει το 2-1 στα σετ

12:53

Κακό φόρχαντ του Στέφανου και τριπλό σετ πόιντ ο Μεντβέντεφ…

15-40 κακή επιστροφή του Μεντβέντεφ

Με drop shot ο Μεντβέντεφ κάνει το 0-15

Τρομερός winner στην ευθεία του Ρώσου που είναι μπροστά 0-30

12:50  Ξανά love service game… Εχει δέκα στο ματς.

12:46 Με άσο αρχίζει ο Στέφανος το όγδοο γκέιμ στο σετ

12:444-3 ένατο love game στο ματς για Μεντβέντεφ…

12:43 Λάθος του Στέφανου και 40-0

12:43 30-0 με winner ο Μεντβέντεφ

12:43 Φόρχαντ στο φιλέ από τον Στέφανο, 15-0 ο Μεντβέντεφ

12:42 Επιστροφή άουτ του Ρώσου και 3-3 ισοφαρίζει ο Στέφανος

12:41 Δυνατά χτυπήματα του Ρώσου που φέρνει και πάλι στην ισοπαλία το γκέιμ

12:40 Με ωραίο στοπ βολέ στη μικρή διαγώνιο πλεονέκτημα ο Τσιτσιπάς

12:39 40-40 ο Μεντβέντεφ αφού έβγαλε τρομερή άμυνα, πήρε και τον πόντο από λάθος του Στέφανου

12:38 Χαμένο φόρχαντ στη διαγώνιο του Στεφ και 40-30

12:38  Καλό σερβίς, οδηγεί σε σμας και 40-15 για τον Στέφανο

12:37 Μπάκχαντ στη διαγώνιο χαμένο για τον Μεντβέντεφ, 30-15

12:36 Καλό σερβίς, επιστροφή στο φιλέ του Ρώσου και 15-15

12:36 0-15 ο Μεντβέντεφ ανέβηκε στο φιλέ και δεν μπόρεσε να βγάλει άμυνα ο Στέφανος

12:27 Γρήγορο 40-0 του Ρώσου

12:27 bΝα πούμε ότι νωρίτερα στο επεισόδιο του Μεντβέντεφ με τον διαιτητή, ο Ρώσος τον αποκάλεσε ηλίθιο!

12:26 Με άσο κάνει το 1-1 ο Στέφανος

12:25 40-30 παρά την κακή επιλογή πλευράς στο βολέ του Στέφανου, ο Μεντβέντεφ δεν έβγαλε άμυνα

12:19 Χαμένο φόρχαντ του Ρώσου στο πρώτο πόντο του τρίτου σετ. 0-15

12:17  «Πως γίνεται να είσαι τόσο κακός διαιτητής σε τέτοιο ματς;» είπε ακόμη έξαλλος ο Ρώσος στον διαιτητή

12:16 «Κοίταμε όταν σου μιλάω!» φωνάζει στο διαιτητή ο Μεντβέντεφ! Εκτός ελεγχου ο Ρώσος

Ο Μεντβέντεφ διαμαρτύρεται στον διαιτητή για την καθυστέρηση του Τσιτσιπά στο σερβίς του. Λέει ότι ο Τσιτσιπάς μιλάει όλη την ώρα και πήγε για τα αποδυτήρια να αλλάξει

Τσιτσιπάς-Μεντβέντεφ 1-1 σετ

12:13
Επιστροφή άουτ του Μεντβέντεφ και με 6-4 ο Τσιτσιπάς ισοφαρίζει σε 1-1 στα σετ!

12:13
Ο Ρώσος βγάζει απίθανες άμυνες αλλά ο Στέφανος με winner έχει άλλη μια ευκαιρία να κλείσει το σετ

12:10
Με στοπ βολέ το 30-15 ο Τσιτσιπάς που σερβίρει με βάθος για να δυσκολέψει τις επιστροφές του αντιπάλου του

12:09
Με βολέ κάνει το 15-15 ο Στέφανος έπειτα από εξαιρετικό πρώτο σερβίς

12:09
Φόρχαντ στην… κερκίδα του Τσιτσιπά και 0-15

12:07
Διπλό λάθος και 5-4 μπροστά ο Τσιτσιπάς που θα σερβίρει για το σετ!

12:06
Λάθος Μεντβέντεφ και μπρέικ πόιντ ο Στέφανος!

12:05
15-15 ο Μεντβέντεφ σερβίρει εκπληκτικά σήμερα…

11:56
Μπάκχαντ χαμένο του Ρώσου στην διαγώνιο και 40-40. Εσωσε κι αυτό το μπρέικ πόιντ ο Στέφανος

11:55
Επιστροφή άουτ του Μεντβέντεφ που πήγε να πιέσει. 30-40

11:54
Φόρχαντ στο φιλέ του Στέφανου και διπλό μπρέικ πόιντ ο Μεντβέντεφ

11:54
Πάλι το φιλέ κάνει το χατίρι στον Μεντβέντεφ σε πόντο που φαινόταν χαμένος γι’ αυτον… 15-30

11:46
Φόρχαντ στο φιλέ του Τσιτσιπά και επιστροφή στα love service game για τον Μεντβέντεφ που μειώνει 2-1

11:44
Με στοπ βολέ κάνει το 40-15 καθώς ο Μεντβέντεφ είχε κινηθεί αρκετά πίσω από την βασική γραμμή

11:41
Με winner στη διαγώνιο σε ανοιχτό court κάνει το μπρέικ! 1-0 μπροστά ο Στέφανος στο δεύτερο σετ

11:35
Μπάκχαντ winner ο Ρώσος και παίρνει προβάδισμα 6-5. Set point για τον Μεντβέντεφ στο σερβίς του Τσιτσιπά

11:30
Τρομερός πόντος για τον Τσιτσιπά που κάνει μίνι μπρέικ χάρη σε drop shot που έφερε σε θέση άμυνας τον Μεντβέντεφ

11:28
Επιστροφή άουτ και 6-6. Πάμε σε τάι μπρέικ…

11:27 Πρώτος πόντος για τον Στέφανο στο σερβίς του Μεντβέντεφ, από λάθος του Ρώσου! 30-15

11:19
Με τρομερό μπάκχαντ κρατάει το σερβίς του και έχει προβάδισμα 5-4 ο Τσιτσιπάς!

11:18
Σπουδαίο φόρχαντ του Στέφανου, δεν πέρασε η άμυνα του Μεντβέντεφ, πλεονέκτημα για Τσιτσιπά

11:17
Νέα ισοπαλία

11:17
Πρόλαβε το drop shot του Στέφανου ο Μεντβέντεφ και πέρασε οριακά το μπαλάκι στην πλάγια γραμμή

11:17
Νέο τρομερό σερβίς και στοπ βολέ στη συνέχεια. Πλεονέκτημα ξανά για τον Τσιτσιπά

11:16
6.30 λεπτά στο γκέιμ

11:16
Φόρχαντ στο φιλέ και νέα ισοπαλία

11:16
Με νέο στοπ βολέ σώζει τον πόντο καθώς ο Μεντβέντεφ μάντεψε σωστά ποια πλευρά θα διάλεγε ο Στέφανος στο φόρχαντ

11:16
Πλεονέκτημα για Στεφ

11:15
Καλό σερβίς και χαμένη επιστροφή του Ρώσου. Ισοπαλία

11:14
Τρομερό μπάκχαντ στη διαγώνιο, ο Μεντβέντεφ δεν πρόλαβε. 40-40 έσωσε και τα τρία μπρέικ πόιντ!

11:12
Μεγάλο ράλι τελειώνει με winner του Μεντβέντεφ που φτάνει σε τριπλό break point. 0-40

11:11
0-30 ανέβασμα στο φιλέ του Στέφανου, έβγαλε στοπ βολέ αλλά ο Μεντβέντεφ πρόλαβε και πήρε τον πόντο με winner

11:04
Ξανά με τη βοήθεια του φιλέ ο Μεντβέντεφ κερδίζει πόντο και ζητά συγνώμη στον Στέφανο. 0-15

10:55
Χαμένη επιστροφή Μεντβέντεφ και τρίτο love service game στο ματς! 2-1 προβάδισμα για τον Στέφανο

10:51
Μεγάλο ράλι, τελειώνει με μπάκχαντ σλάις του Στέφανου στο φιλέ. 15-0 ο Μεντβέντεφ στο σερβίς του

10:50
Με λάθος επιστροφή του Ρώσου κλείνει με love service game ο Τσιτσιπάς. 1-0 στο πρώτο σετ

10:48
Άρχισε ο ημιτελικός με σέρβις του Τσιτσιπά.

22:44
Υπάρχει καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα. Τσιτσιπάς και Μεντβέντεφ έκαναν πριν από λίγο την εμφάνισή τους και ανταλλάζουν μπαλιές.