ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΤΕΝΙΣΣτους «8» του Νότινγχαμ ο Παγδατής

Στους «8» του Νότινγχαμ ο Παγδατής [video]

Το.. ταξίδι του Μάρκου Παγδατή στο χορτάρι του Νότινγχαμ συνεχίζεται! Ο πρωταθλητής μας, Νο9 του ταμπλό, νίκησε στο 3ο γύρο της ATP 250 διοργάνωσης, τον Αμερικανό Σαμ Κουέρι, Νο5 του ταμπλό, και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης.

Ο 31χρονος Κύπριος τενίστας έσβησε δύο ματς πόιντ στο 2ο σετ και κέρδισε τον αντίπαλό του με 1-6, 7-6 (8), 6-4, για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αυτός θα είναι ο 5ος προημιτελικός για τον πρωταθλητή μας στη φετινή σεζόν και ο δεύτερος συνεχόμενος, μια εβδομάδα μετά από το Χάλε.

Ο Μάρκος Παγδατής είχε ένα κακό ξεκίνημα στην αναμέτρησή του με τον Σαμ Κουέρι, αλλά αρνήθηκε να χάσει από τον Αμερικανό, έσωσε δύο ματς πόιντ στο τάι μπρέικ του 2ου σετ και ολοκλήρωσε μια σπουδαία ανατροπή στο 3ο σετ, για να πάρει τη νίκη επί του Αμερικανού.

Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο στο εναρκτήριο σετ, με τον Σαμ Κουέρι να έχει τον πλήρη έλεγχο και να φτάνει εύκολα στην κατάκτησή του με 6-1.

Ο Παγδατής ανέβασε την απόδοσή του στο 2ο σετ, στο οποίο ήταν πολύ πιο σταθερός από τη γραμμή του σερβίς και δεν επέτρεψε στον Αμερικανό να φτάσει σε μπρέικ πόιντ. Ούτε ο Αμερικανός πάντως απειλήθηκε με μπρέικ πόιντ και το σετ οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ, όπου ο Παγδατής χρειάστηκε να σώσει δύο ματς πόιντς, μέχρι να το κατακτήσει με 10-8.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια στο 3ο σετ, εκεί όπου ο Μάρκος κατάφερε να φτάσει στην κατάκτησή του έστω και δύσκολα με 6-4, ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή, έπειτα από 1 ώρα και 50 λεπτά αγώνα.

Ο Μάρκος δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση λίγες μέρες πριν την έναρξη του Γουίμπελτον, που ανοίγει τις πύλες του την ερχόμενη Δευτέρα.

Ο πρωταθλητής μας, στα προημιτελικά του Aegon Open Nottingham, θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Ντάνιελ Έβανς και Πάμπλο Κουέβας.

Η ιστοσελίδα μας σας ενημέρωσε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του αγώνα…

1ο ΣΕΤ

0-1 (0-40): Love game από τον Κουέρι, ο οποίος προηγείται.

0-2 (30-40): Δεν άρχισε καλά ο Παγδατής, ο οποίος κάνει αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα να δεχθεί το μπρέικ.

0-3 (30-40): Κρατάει το σερβίς του ο Αμερικανός και παίρνει σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ.

1-3 (40-0): Άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του ο Μάρκος και κρατάει το σερβίς του με Love game.

1-4 (15-40): Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Κουέρι κάνει το 4-1.

1-5 (30-40): Άλλο ένα μπρέικ δέχεται ο Παγδατής και ο Κουέρι σερβίρει για να πάρει το σετ.

1-6 (30-40): Κατακτάει εύκολα το πρώτο σετ ο Αμερικανός. Δεν βρήκε ακόμη τα πατήματά του ο Παγδατής.

2ο ΣΕΤ

1-0 (40-15): Αρχίσει καλά το δεύτερο σετ ο Παγδατής και κρατάει το σερβίς του.

1-1 (15-40): Απάντηση από τον Κουέρι.

2-1 (40-15): Πιο αποφασιστικός ο Μάρκος κρατάει και αυτό το σερβίς του.

2-2 (0-40): Ακόμη ένα Love game από τον Κουέρι.

3-2 (40-0): Ήταν η σειρά του πρωταθλητή μας να κάνει Love game και να διατηρήσει το προβάδισμά του.

3-3 (40-A): Πάλεψε για το μπρέικ αλλά δεν τα κατάφερε ο Παγδατής.

4-3 (40-0): Love game και πάλι από τον αντισφαιριστή μας.

4-4 (30-40): Ισοφαρίζει και πάλι ο Αμερικανός. Ο Παγδατής θα πρέπει τώρα να κρατήσει το σερβίς του για να μην δώσει το δικαίωμα στον αντίπαλό του να πλησιάσει στην πρόκριση.

5-4 (40-30): Τα καταφέρνει ο Μάρκος και τώρα καλείται να κάνει μπρέικ για να πάρει το σετ.

5-5 (40-Α): Κρατάει το σερβίς του ο Κουέρι και στέλνει το ματς σε ταϊ μπρέικ.

6-5 (40-30): Παίρνει και πάλι το προβάδισμα ο Μάρκος και υποχρεώνει ξανά τον Αμερικανό να σερβίρει για να μείνει στο σετ.

6-6 (15-40): Στα ίσα και πάλι το ματς, αφού ο Κουέρι κρατάει εύκολα το σερβίς του. Έτσι, οι δύο αντισφαιριστές θα λύσουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

7-6 (10-8): Μετά από ένα δραματικό τάι μπρέικ, ο Παγδατής τα καταφέρνει και ισοφαρίζει στα σετ σε 1-1. Έτσι, το παιχνίδι οδηγείται σε τρίτο και τελευταίο σετ.

3ο ΣΕΤ

1-0 (Α-40): Με τους καλύτερους οιωνούς αρχίζει το τρίτο και καθοριστικό σετ ο Παγδατής, κάνοντας το πρώτο του μπρέικ στο ματς.

2-0 (Α-40): Κρατάει το σερβίς του και το προβάδισμα ο Μάρκος.

2-1 (15-40): Μειώνει ο Κουέρι.

3-1 (40-0): Love game από τον πρωταθλητή μας.

3-2 (0-40): Love game και από τον Αμερικανό.

4-2 (A-40): Έστω και με δυσκολία κρατάει το σερβίς του ο Μάρκος και διατηρεί το σημαντικό προβάδισμά του.

4-3 (15-40): Μειώνει και πάλι ο Κουέρι.

4-4 (15-40): Ότι χειρότερο για τον Παγδατή, που δέχεται το μπρέικ από τον Αμερικανό, ο οποίος παίρνει πίσω το μπρέικ που δέχθηκε στις αρχές του σετ, κι έτσι φέρνει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

5-4 (40-30): Μεγάλο παιχνίδι από τον Παγδατή, ο οποίος κάνει και πάλι μπρέικ και ετοιμάζεται να σερβίρει για την πρόκριση!

6-4 (40-30): Παίρνει το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης ο Παγδατής.