ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΤΕΝΙΣΣτους «16» Φέντερερ και Ναδάλ

Στους «16» Φέντερερ και Ναδάλ

Ο Ρότζερ Φέντερερ δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Νορβηγού, Ρούουντ για να συνεχίσει την πορεία του στο Roland Garros. O Ελβετός πήρε τα δύο πρώτα σετ με 6-3 και 6-1, για να δυσκολευτεί μόνο στο τελευταίο σετ, με το 7-6 να σφραγίζει τελικά το ματς (10-8 το tie break), ενώ στον επόμενο γύρο θα κοντραριστεί με τον Αργεντινό Μάγιερ, που επικράτησε 3-1 του Μαού. Ο Γάλλος πήρε το πρώτο σετ με 6-3, αλλά στη συνέχεια ο Αργεντινός ισοφάρισε στο tie break του 2ου σετ, πήρε το 3ο με 6-4 και στο 4ο σετ με καθαρή επικράτηση στο tie break (7-3), κέρδισε τον αγώνα με 3-1.

Ο Ράφα Ναδάλ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ντάνι Γκοφέν με 3-1, αφού ο Ισπανός κέρδισε τα δύο πρώτα σετ με 6-1 και 6-3, έχασε το 3ο με 6-4, αλλά στο 4ο επιβλήθηκε με 6-3 και πέρασε στους «16» και θα συναντήσει τον Αργεντινό Λοντέρο που επικράτησε 3-2 σετ του Μουτέ (2-6, 6-3, 6-4, 5-7, 6-4). Το 3ο ζευγάρι που προκύπτει για την Κυριακή, είναι του Σλοβάκου Κλίζαν με τον Νισικόρι, αφού ο πρώτος επιβλήθηκε δύσκολα του Πούιγ με 3-2 σετ, ενώ ο Ιάπωνας δυσκολεύτηκε για να κάμψει τον Σέρβο, Τζέρε με το ίδιο σκορ.