Παγκύπριο Premier/Iωαννίδη Grade 1: Σερί τίτλων για Μέλιο Ευσταθίου

Η Βικτώρια Σαββίδου κατέκτησε την U18 στα κορίτσια / Βραβείο Ήθους στον Ντέιβιντ Γιαλανουζιάν...

Ύστερα από μια γεμάτη εβδομάδα πλήρους αγωνιστικής δράσης, ολοκληρώθηκε το Σάββατο 8 Αυγούστου, το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Premier Tennis Club (Ioannides) κατηγορίας Grade1, που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις της Ακαδημίας στη Λεμεσό. Συμμετείχαν 145 αντισφαιριστές (189 Entries), και έγιναν συναντήσεις σε 17 ηλικιακές κατηγορίες, οι τελικοί των οποίων πραγματοποιήθηκαν όλοι την τελευταία μέρα του πρωταθλήματος.

Στους Άνδρες ο Μενέλαος Ευσταθίου, έδειξε για άλλη μια φορά ότι αυτό το διάστημα είναι το Νο1 στην κυπριακή αντισφαίριση, επικρατώντας στον τελικό του Δημήτρη Αζοΐδη με 2-0 (6-3, 6-3). Ο αντίπαλος του, λίγη ώρα αργότερα από το τέλος του Μονού, πήρε τη ρεβάνς στον συγκλονιστικό τελικό του Διπλού, όπου με παρτενέρ τον Πόλυ Κουρσάρο νίκησαν με ανατροπή στο σκορ τους Ευσταθίου και Νέο με 2-1 (0-6, 6-4, 12-10).

Στην κατηγορία Κοριτσιών U18 (δεν διοργανώθηκε κατηγορία γυναικών), η Βικτώρια Σαββίδου που παρουσιάζεται πολύ βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα νίκησε σε τελικό διάρκειας 2 ½ ωρών την Άννα Δεμιρτζή με 2-1 (6-1, 4-6, 7-5). Απόδειξη της αγωνιστικής ανόδου της Σαββίδου το γεγονός ότι στην πορεία της μέχρι τον τίτλο απέκλεισε τόσο την Κλειώ Μαρία Ιωάννου (Νο1), όσο και την Δάφνη Κουτσόφτα (Νο4). Στην αντίστοιχη κατηγορία των Αγοριών κυριάρχησε ο Αντρέι Κουτσέι που κατέκτησε και τους δύο τίτλους. Στο μονό νίκησε τον Αντρέα Τίμινη με 2-1 σετ και στο Διπλό με παρτενέρ τον Λεωνίδα Λαζαρίδη νίκησαν τους Φιλίππου/Ζένιου με 2-0 (7-5, 6-1).

Στις υπόλοιπες κατηγορίες η Εύα Πάνοβα δείχνει ασυναγώνιστη στα 14άρια αυτό το καλοκαίρι, κατακτώντας ξανά και τους δύο τίτλους στην κατηγορία (μονό και διπλό). Ίδια επιτυχία και για τον Αλέκο Τίμινη στο Μονό των U12 (για δεύτερο συνεχόμενο τελικό απέναντι στον 10χρονο Νικόλα Λοττίδη), και στο Διπλό με παρτενέρ τον αδελφό του Ανδρέα. Ο τρίτος αδελφός Τίμινη, ο Χρήστος Ραφαήλ συμπληρωσε τριάδα τίτλων για την οικογένεια, με τη νίκη του στην κατηγορία BSU16 απένατι στον Γιώργο Πρωτοπαπά.

Τίτλους στα Μονά κατέκτησαν επίσης η Κωνσταντίνα Τεμπριώτη στην GSU16 που νίκησε την Εβελίνα Αναστάση, ο Ντέιβιντ Γιαλανουζιάν επί του Λεονάρντο Βροντή στην BSU14 και η Ιζαμπέλλα Ρέλτον που είναι κυρίαρχη τη φετινή χρονιά στη μικρότερη κατηγορία GSU12, κερδίζοντας για άλλη μια φορά στον τελικό την Έμμα Μαρίνι.

Βραβείο Ήθους στον Ντέιβιντ Γιαλανουζιάν

Το Βραβείο Ήθους του πρωταθλήματος είναι αφιερωμένο στην μνήμη του αθλητή/ προπονητή του Ομίλου Θανάση Τσακανιά, το όνομα του οποίου φέρει και το κεντρικό γήπεδο των εγκαταστάσεων της Premier. Το έπαθλο είναι προσφορά από την οικογένεια Τσακανιά και απονεμήθηκε απο τον πατέρα του εκλιπόντος, Άλκη Τσακανιά στον νικητή της κατηγορίας BD14 Νταβίντ Γιαλανουζιάν.

Το βραβείο ήθους απονεμήθηκε από τους διοργανωτές στον αθλητή λόγω του ότι σε όλο το τουρνουά ήταν συνεργάσιμος με όλες τις αποφάσεις των αντιπάλων, supervisor, και διαιτητών και επέδειξε άριστη αθλητοπρέπεια.

Τα αποτελέσματα όλων των τελικών είναι τα ακόλουθα:

  • MS Ευσταθίου Μενέλαος Vs Αζοΐδης Δημήτρης Ηλίας 2-0 (6-3, 6-3)
  • MD Αζοΐδης Δημήτρης Ηλίας / Κουρσάρος Πόλυς Vs Ευσταθίου Μενέλαος / Νέος Λευτέρης 2-1 (0-6, 6-4, 12-10)
  • BS12 Τίμινης Αλέκος Vs Λοττίδης Νικόλας 2-0 (6-4, 6-3)
  • BD12 Καρακατσιάνης Αλέκος / Καρτούδης Κωνσταντίνος Vs Διαμαντή Άγγελος Αλέξιος / Τεμιρμπέκ Σουλτάν 2-0 (6-4, 6-2)
  • GS12 Ρέλτον Ιζαμπέλλα Vs Μαρίνι Έμμα 2-1 (4-6, 6-4, 6-2)
  • GD12 Σαββίδου Γεωργία / Σεραφείδου Μάριλιν Vs Κυριακίδου Ιωάννα / Φωτίου Ελεωνόρα 2-0 (6-4, 6-3)
  • BS14 Γιαλανουζιάν Ντέιβιντ Vs Βροντής Λεονάρντο 2-0 (6-4, 6-3)
  • BD14 Τίμινης Αλέκος / Τίμινης Ανδρέας Vs Μακρής Αχιλλέας / Μεγάλεμος Κωνσταντίνος 2-1 (6-7[5], 6-1, 10-1)
  • GS14 Πάνοβα Εύα Vs Ανδρονίκου Νίνα 2-1 (2-6, 6-3, 6-1)
  • GD14 Ξιανιού Τσεν / Πάνοβα Εύα Vs Κράσινα Αριάνα / Κράσινα Νικόλ 2-0 (6-1, 6-3)
  • BS16 Τίμινης Χρίστος Ραφαήλ Vs Πρωτοπαπάς Γιώργος 2-0 (6-3, 7-5)
  • GS16 Τεμπριώτη Κωνσταντίνα Vs Αναστάση Εβελίνα 2-0 (6-3, 6-2)
  • GD16Αχιλλέως Αντωνία / Τιβάνοβα Μαρία Vs Αναστάση Εβελίνα / Μαργκολίνα Εμιλία 2-1 (3-6, 6-1, 11-9)
  • BS18 Κουτσέου Αντρέι Vs Τίμινης Ανδρέας 2-1 (2-6, 7-5, 7-6[3])
  • BD18 Κουτσέου Αντρέι / Λαζαρίδης Λεωνίδας Αναστάσιος / Φιλίππου Ανδρέας Γεώργιος / Ζένιου Μάμας Νικόλαος 2-0 (7-5, 6-1)
  • GS18 Σαββίδου Βικτώρια Vs Δεμιρτζή Άννα 2-1 (6-1, 4-6, 7-5)
  • GD18 Κωνσταντίνου Μαρία / Κουτσόφτα Δάφνη Vs Μπαμπαλιούτα Μαρίνα / Χριστοδούλου Θέκλεια 2-0 (6-4, 6-1)