ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΤΕΝΙΣΜε το δεξί στη Ρώμη η Σάκκαρη

Με το δεξί στη Ρώμη η Σάκκαρη

Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του open της Ρώμης η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επιβλήθηκε 7-6 (8-6), 3-6, 6-2 της Πολόνα Χέρτσονγκ, μετά από πολύωρη μάχη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια λύγισε τις αντιστάσεις της Σλοβένας αντιπάλου σε ένα ματς με διάρκεια 2 ώρες και 38 λεπτά.

Το πρώτο σετ ήταν θρίλερ, με τη Σάκκαρη να ξεκινάει με μπρέικ, και να φτάνει στα όριά της την Χέρκονγκ, η οποία όμως κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και να απαντήσει ισοφαρίζοντας (5-5). Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Ελληνίδα πήρε το πάνω χέρι και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Με μπρέικ ξεκίνησε και το δεύτερο σετ η Σάκκαρη, όμως η Χέρκινγκ ισοφάρισε αμέσως και «καθάρισε» με άνεση, για το 1-1 σετ με 6-3. Η Σάκκαρη ανέβασε ξανά ρυθμούς στο τρίτο σετ, άντεξε στην πίεση που δέχτηκε στη συνέχεια και πανηγύρισε τη νίκη. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει αύριο (11/5) την Αμερικανίδα Κόρι Γκοφ (Νο35).