ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΣΤΙΒΟΣΈνα παγκύπριο ρεκόρ και δυο πρώτες θέσεις

Ένα παγκύπριο ρεκόρ και δυο πρώτες θέσεις

Η Δάφνη Γεωργίου πέτυχε νέο παγκύπριο ρεκόρ Νεανίδων στα 100μ. εμπόδια στη διάρκεια του Βαλκανικού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη. Η αθλήτρια του ΓΣΖ πέτυχε 13.63 και εξασφάλισε την 1η θέση. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η Ελένη Νικολάου από το 2010 με 13.70.

Ο Γιώργος Κονιαράκης κυριάρχησε σε ένα ακόμη διεθνή αγώνα στο αγώνισμα της Δισκοβολίας. Ένας από τους κορυφαίους για φέτος αθλητές στον κόσμο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 61.83μ.

Ο Κωνσταντίνος Τζιακούρης έγινε ο 4ος Κύπριος αθλητής που εξασφαλίζει το όριο προκρισης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων που θα γίνει τον Ιούλιο στο Τάμπερε της Φινλανδίας. Πέτυχε στα 100μ. εμπόδια 14.05μ. και κατέλαβε την 4η θέση στο αγώνισμα του.

Εξαιρετική ήταν και η παρουσία και των άλλων αθλητών – τριών που συμμετείχαν στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η Σάντα Κολομεϊτεβα στα 200μ. και η Δέσποινα Χαραλάμπους στο Ύψος κατέκτησαν αργυρό μετάλλιο με ατομικές επιδόσεις. Συγκεκριμένα η Κολομεϊτεβα πέτυχε 23.96 και η Χαραλάμπους 1.78μ.

Ατομική επίδοση στο αγώνισμα της σημείωσε και η Στυλιάνα Κυριακίδου στη Σφαιροβολία με 13.96μ. όπου κατέλαβε την 4η θέση.

Οι υπόλοιποι αθλητές – τριες που συμμετείχαν στους αγώνες σημείωσαν τις ακόλουθες επιδόσεις: