ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣΜε το… δεξί στο «σπίτι» της Ιαπωνίας η Ισπανία

Με το… δεξί στο «σπίτι» της Ιαπωνίας η Ισπανία

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, η Ισπανία νίκησε 88-77 την Ιαπωνία, στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες, για τον τρίτο όμιλο.

Κορυφαίος ήταν ο Ρίκι Ρούμπιο με 20 πόντους και 9 ασίστ. Από ‘κει και πέρα, ο Βίκτορ Κλαβέρ είχε 13π., με τον Μαρκ Γκασόλ να είχε 12π. και τον Άλεξ Αμπρίνες άλλους 11π.

Από τους Ιάπωνες, ξεχώρισαν οι Ρούι Χατσιμούρα και Γιούτα Γουατανάμπε με 20π. και 19π. αντίστοιχα.

Περίπου 15 λεπτά άντεξαν οι οικοδεσπότες στο ματς, με το σκορ να ήταν σε εκείνο το σημείο στην ισοπαλία (26-26). Έκτοτε, η «φούρια «ρόχα» πάτησε το… γκάζι και έτρεξε ένα 19-0, για να πάει τελικά στα αποδυτήρια με το +20 (28-48).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι μέσα από την επίθεσή τους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -13 (56-69). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η αναμέτρηση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά από την άλλη οι Ίβηρες διατηρούσαν τον έλεγχο και έτσι έφτασαν στο ροζ φύλλο με το τελικό 77-88.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-48, 56-69, 77-88