ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣΔύσκολες προκρίσεις για τα φαβορί Ισπανία και Βραζιλία, εξάρα το Μεξικό

Δύσκολες προκρίσεις για τα φαβορί Ισπανία και Βραζιλία, εξάρα το Μεξικό

Μεγάλες συγκινήσεις επεφύλασσαν τα προημιτελικά του ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στο πρώτο χρονικά ματς, η Ισπανία επιβλήθηκε 5-2 της Ακτής Ελεφαντοστού στην παράταση, σε ένα ματς όπου βρέθηκε να χάνει δύο φορές και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη «ρόχα» ο Ράφα Μιρ, που έκανε χατ τρικ, με Ογιαρθάμπαλ και Όλμο να σκοράρουν και αυτοί.

Στα ημιτελικά, οι Ίβηρες θα αντιμετωπίσουν την Ιαπωνία, που τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Νέα Ζηλανδία και χρειάστηκε τα πέναλτι για να προκριθεί. Οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν σε 120 λεπτά, με τους διοργανωτές να νικούν με 4-2 στη… ρουλέτα.

Η δε Βραζιλία, επικράτησε 1-0 της Αιγύπτου με γκολ του Κούνια (37’) και θα παίξει στους «4» ενάντια στο Μεξικό, που διέλυσε με 6-3 τη Νότια Κορέα με δύο γκολ του Κόρντοβα, δύο του Μαρτίν κι από ένα των Αγκίρε και Ρόμο.