ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑΤέλος καριέρας στο Moto GP για τον Ντάνι Πεδρόσα

Τέλος καριέρας στο Moto GP για τον Ντάνι Πεδρόσα

Ο Ντάνι Πεδρόσα αποφάσισε να βάλει τέλος στην καριέρα του, ύστερα από 12 χρόνια και 31 νίκες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μοτοσικλέτας (MotoGP). Ο προχθεσινός αγώνας της Βαλένθια ήταν ο τελευταίος στην καριέρα για τον Ισπανό οδηγό της Honda, ο οποίος τερμάτισε πέμπτος.

Ο Πεδρόσα στο MotoGP αγωνίστηκε με την ίδια ομάδα σε όλη του την καριέρα. Συνολικά στην αγωνιστική διαδρομή του έχει στο ενεργητικό του 31 νίκες και 112 τερματισμούς σε βάθρο. Αρκετές χρονιές στην καριέρα του στο MotoGP ήταν πολύ κοντά στο πρωτάθλημα, όμως ο Πεδρόσα είχε αντιμετωπίσει αρκετές πτώσεις που του στέρησαν αγώνες και κατά συνέπεια, βαθμούς. Τη θέση του στη Honda θα πάρει από τη νέα σεζόν ο Χόρχε Λορένθο.