Πανεπιστημιακός Αθλητισμός: Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας… λύγισε την άμυνα του Τεχνολογικού!

ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΑΒΡΙΗΛ

Με νίκη συνέχισε στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα φούτσαλ ανδρών το ιδιωτικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, το οποίο κέρδισε το Τεχνολογικό με 2-0 στο Gc School στην Λευκωσία. Σκόρερ του αγώνα οι Νικόλας Κοπτίδης (35’, 1-0) και Φοίβος Παναγή (49’, 2-0).

Στη 2η θέση βρίσκεται πλέον το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με 4 βαθμούς σε δύο αγώνες, ενώ το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο βρίσκεται στην τελευταία θέση με μηδέν βαθμούς σε τρεις αγώνες.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φουτσαλιστές του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου. Από την άλλη, οι παίκτες του Δημήτρη Ελισαίου αν και χωρίς αλλαγή (παρουσιάστηκαν αποδυναμωμένη), «έσφιξαν» τα δόντια και έκλεισαν όλους τους χώρους προς την εστία τους κλείνοντας το ημίχρονο στο 0-0.

Στην επανάληψη, τα δεδομένα άλλαξαν με τους παίκτες του Μάριου Γιαξή να εντείνουν την πίεση τους προς τον αντίπαλο. Αυτό τελικά καρποφόρησε στο 35’, με τον Κοπτίδη να ανοίγει το σκορ (1-0). Το σκηνικό μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν το ίδιο, με τους «αετούς» δηλαδή, να έχουν την κατοχή να ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ και το ΤΕΠΑΚ να προσπαθεί να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Τελικά, στο τελευταίο στάδιο του αγώνα ο Παναγή (49’) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έδωσε τη νίκη στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με ένα καθαρό σκορ όπως είναι το 2-0.

Στον άλλο αγώνα της αγωνιστικής, το Frederick κέρδισε στην αίθουσα του κρατικού Πανεπιστημίου με 3-1 το Πανεπιστήμιο Κύπρου.