ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΞιφασκία: Χάλκινο η Μαυρίκιου

Ξιφασκία: Χάλκινο η Μαυρίκιου

Με ένα μετάλλιο (το χάλκινο, το οποίο κέρδισε η Ειρήνη Μαυρίκιου) άρχισε η φετινή αγωνιστική χρονιά, στο πρώτο εκτός Κύπρου αγωνιστικό ραντεβού, στο Διεθνές Κύπελλο «Λυγκιστής» που διεξήχθη στις Πρέσπες της Βορείου Ελλάδας.

Οι αγώνες αφορούσαν τις κατηγορίες ξίφους μονομαχίας ανδρών και γυναικών και συμμετείχαν συνολικά 90 ξιφομάχοι από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ρουμανία, με ηχηρά ονόματα του ελλαδικού χώρου και φυσικά τη Ρουμάνα παγκόσμια πρωταθλήτρια εφήβων.

Αξιόλογες εμφανίσεις έκαναν ο Γιώργος Ιωάννου που πάλεψε στα ίσα και έχασε στον πόντο με 15-14 για την τετράδα, από τον έμπειρο και πολλάκις πρωταθλητή και Κυπελλούχο Ελλάδος Γιώργο Αμπάλοφ, καταλαμβάνοντας την τιμητική 7η θέση σε 57 αθλητές, ενώ η Ειρήνη Μαυρίκιου και αυτή με σκορ 15-14 έχασε την μάχη για τον τελικό από την Ρουμάνα Αλεξάντρα Πρεντέσκου, κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο σε 31 αθλήτριες.