ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΤα πρώτα μετάλλια για την Κύπρο

Τα πρώτα μετάλλια για την Κύπρο

Δύο χρυσά μετάλλια, ένα αργυρό κι ένα χάλκινο είναι ο πρώτος απολογισμός της κυπριακής συμμετοχής στους διεθνείς σκοπευτικούς αγώνες του CYPRUS GRAND PRIX 2020.

Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι εθνικές μας ομάδες στο σκητ γυναικών και εφήβων, ενώ η Παναγιώτα Ανδρέου στο σκητ γυναικών εξασφάλισε το αργυρό και ο Πέτρος Εγγλεζούδης το χάλκινο στο σκητ εφήβων. Η Παναγιώτα Ανδρέου που πέρασε επικεφαλής στον τελικό του σκητ γυναικών με 121/125, κατέκτησε τελικά το αργυρό μετάλλιο με 48/60 ενώ το χρυσό εξασφάλισε η Σλοβάκα Ντάγκα Μπαρτέκοβα με 58/60 στον τελικό και το χάλκινο μετάλλιο η Φιλανδέζα Μαριούτ Χαϊνόνεν με 41/50.

Στην ομαδική κατάταξη του σκητ γυναικών, η εθνική μας ομάδα με 352/375 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ τη δεύτερη και τρίτη θέση εξασφάλισαν δυο ομάδες της Ρωσίας με 348/375 και 347/375. Την εθνική μας ομάδα στελέχωσαν οι διεθνείς σκοπεύτριες μας Παναγιώτα Ανδρέου, Κωνσταντίνα Νικολάου και Λουΐζα Θεοφάνους.

Την επιτυχία των γυναικών, μιμήθηκε και η εθνική μας ομάδα στο σκητ εφήβων με τους Πέτρο Εγγλεζούδη (118/125), Σωτήρη Ανδρέου (115/125) και Κλεάνθη Βαρναβίδη (114/125) όπου με συνολικό αποτέλεσμα 347/375 εξασφάλισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν οι δυο ομάδες της Ρωσίας με 344/375 και 343/375. Στην ατομική κατάταξη, ο πρωταθλητής μας Πέτρος Εγγλεζούδης με το 118/125, εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ τις δυο πρώτες θέσεις κατέλαβαν ο Πολωνός Κάσπερ Μπακσαλάρι με 121/125 και ο Βρετανός Όλιβερ Χάρισον με 119/125.

Στο σκητ νεανίδων, η πρωταθλήτρια μας Αναστασία Ελευθερίου με 109/125 πήρε την πέμπτη θέση, ενώ τα μετάλλια εξασφάλισαν η Ρωσίδα Άννα Ζάτνοβα με 119/125, η Ελληνίδα Εμμανουέλλα Κατζουράκη με 116/125 και η Ρωσίδα Αρίνα Κουσνέσοβα με 115/125

Στο τραπ, οι αθλητές και αθλήτριες μας συνέχισαν τις … χαμηλές πτήσεις της πρώτης μέρας και τελικά το κέρδος τους ήταν οι εμπειρίες της διεθνούς διοργάνωσης. Στις γυναίκες όπου κέρδισε η Μαρίκα Σάλμι από τη Φιλανδία με 115/125 και 40/50 στον τελικό, η Γεωργία Κωνσταντινίδου πέτυχε 101/125, η Άντη Ιερείδη 82/125 και η Ματίνα Κουσχάροβα 75/125. Στους έφηβους κέρδισαν οι Ρώσοι Μπεναντίν Μάμκιν και Αλεξάντερ Φιλιπόβ με 114/125 ενώ το καλύτερο αποτέλεσμα από τους διεθνείς μας το πέτυχε ο Ξένιος Χατζηδάκης με 102/125. Ο Γιώργος Αναστασίου ολοκλήρωσε με 100/125 και ο Παναγιώτης Θεοδοσίου με 89/125. Αθλοθέτης του φετινού CYPRUS GRAND PRIX, είναι η εταιρία Fx Pro.