Στον πόντο εκτός ο Νιχάτ, στον πόντο και η εθνική…

Η ατυχία που «κυνηγά» τους αθλητές του τραπ στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες...

TOY ANΔΡΕΑ ΛΑΖΑΝΙΤΗ (ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΛΟΝΑΤΟ)

Με την… τύχη τους και με το δίκαιο τους, τα ‘χουν οι αθλητές μας στο τραπ, στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Σκοποβολής που διεξάγονται στο Λονάτο της Ιταλίας…

Πρώτα ήταν ο Τουρκοκύπριος διεθνής σκοπευτής μας Νιχάτ Ακτερζί, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 118/125 κι έμεινε για ένα δίσκο εκτός τελικού και την επομένη ήταν η εθνική μας ομάδα, η οποία τερμάτισε στην όγδοη θέση και αγωνίστηκε στους τελικούς με την πρώτη ομάδα της Κροατίας, από την οποία έχασε με ένα δίσκο διαφορά. Η εθνική μας, με τους Νιχάτ Ακτερζί (21/25), Ανδρέα Μακρή (24/25) και Νικόλα Κυριάκου (23/25) συγκέντρωσε 68/75 έναντι 69/75 των Κροατών, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να περάσει στους τέσσερις και να αγωνιστεί για μια θέση στο βάθρο και στα μετάλλια.

Ο Νιχάτ, «του φυσά και δεν κρυώνει…» γιατί είναι ο δεύτερος αγώνας μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του Λάχτι, που χάνει την είσοδο του στον τελικό για ένα μόλις δίσκο. Εδώ μάλιστα, ο ένας από τους αθλητές που πέρασαν με 119/125, ο Βρετανός Ααρών Χίντιγκ στο τέλος εξασφάλισε το αργυρό μετάλλιο και τη δεύτερη «κάρτα» για τους Ολυμπιακούς.

Το χρυσό και την πρώτη «κάρτα» κατέκτησε ο Τσέχος Γίρι Λίπτακ, ο οποίος πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 122/125, ενώ το χάλκινο μετάλλιο έμεινε στην Ιταλία, με τον Μάουρο Ντε Φιλίππις, που ήταν η… ελπίδα της χώρας για μια θέση στους Ολυμπιακούς. Μέχρι τώρα η Ιταλία δεν έχει εξασφαλίσει ολυμπιακή πρόκριση στο τραπ και αν δεν τα καταφέρει ούτε στους Πανευρωπαϊκούς του 2020, όπου θα δοθεί η τελευταία «κάρτα», τότε θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της που θα απουσιάσει το ιταλικό τραπ ανδρών από Ολυμπιακή διοργάνωση.

Για τον Νιχάτ Ακτερζί η ατυχία ήταν διπλή, αφού το 23/25 που πέτυχε στην τελευταία πούλα τον έριξε στην 11η θέση, ενώ αν οι δυο τελευταίες πούλες ήταν ανάποδα (23+25, αντί 25+23) ο αθλητής θα βρισκόταν στην έβδομη θέση, η οποία, λόγω Πανευρωπαϊκών, εμπίπτει στα κριτήρια αξιολόγησης του ΚΟΑ.

Οι Πανευρωπαϊκοί συνεχίζονται σήμερα με τον αγώνα των «ζευγαριών» (Trap Mixed Team), όπου τη χώρα μας και τη ΣΚΟΚ θα εκπροσωπήσουν οι διεθνείς μας Ανδρέας Μακρής και Γεωργία Κωνσταντινίδου.