ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣκοποβολή: «Τρίτωσε» το… καλό για τον Ανδρέα Μακρή!

Σκοποβολή: «Τρίτωσε» το… καλό για τον Ανδρέα Μακρή!

Άλλη μια νίκη, την τρίτη στους τρεις αγώνες του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, πέτυχε ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής στον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Πάφου»! Στο τραπ γυναικών επικράτησε με σχετική άνεση η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Γεωργία Κωνσταντινίδου, ενώ στους έφηβους κέρδισε ο συναθλητής της Παναγιώτης Θεοδοσίου με 104/125 και στο πάρα τραπ ο Νίκος Δημητρίου της ΣΚΟΑΜ με 78/125.

Ο αγώνας έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας το περασμένο Σαββατοκύριακο 25 και 26 Ιουλίου και τον αθλοθέτησε η εταιρία G & L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY. Ο Ανδρέας Μακρής για τρίτο συνεχόμενο αγώνα πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 120/125 και κέρδισε τη νίκη με 47/50 έναντι 44/50 του Μάριου Σοφοκλέους της ΣΚΟΛΕΥ, ο οποίος στον προκριματικό αγώνα πέτυχε 116/150.

Τρίτος στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο Τουρκοκύπριος σκοπευτής της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί με 33/40 (119/125 στον προκριματικό) και τέταρτος το Αντώνης Φεττάς του ΣΚΟΠΑΦ με 24/35 (113/125), ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι Βλαντισλάβ Καζαντάεβ της ΣΚΟΛΑΡ με 21/30 και ο Παύλος Κουτσόφτας της ΣΚΟΛΕΥ με 17/25. Ο Καζαντάεβ, με το 113/125 που του έδωσε το «εισιτήριο» για τον τελικό, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας του τραπ.

Στη γενική κατάταξη του τραπ των γυναικών, όπου για πρώτη φορά διεξήχθη τελικός στο παγκύπριο πρωτάθλημα, πρώτευσε η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ με 35/50, η οποία ήταν και επικεφαλής στον τελικό με 109/125. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ματίνα Κουτσιακάροβα της ΣΚΟΛΑΡ με 31/50 (89/125 στον προκριματικό), στην τρίτη η συναθλήτρια της Άντη Ιερείδη με 23/40 (92/125) και στην τέταρτη η νεαρή Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ με 19/35 (63/125), η οποία πήρε και το έπαθλο του τραπ νεανίδων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Πάφου», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: