ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣκοποβολή: Αργυρό το πρώτο μετάλλιο για την Κύπρο!

Σκοποβολή: Αργυρό το πρώτο μετάλλιο για την Κύπρο!

Το πρώτο μετάλλιο για την Κύπρο στους διεθνείς αγώνες του «Cyprus Grand Prix Sporting & Compak» έχει χρώμα ασημένιο και το κατέκτησε ο διεθνής σκοπευτής μας Μιλτιάδης Καραολής στο αγώνισμα του σπόρτιγκ που ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο της Λάρνακας.

Ο Μιλτιάδης, που αγωνίζεται στην κατηγορία των σίνιορς, έδειξε από την πρώτη μέρα τις… διαθέσεις όταν πλασαρίστηκε στην πρώτη τριάδα και τελικά με 163/200 κατέκτησε τη δεύτερη θέση, πίσω από τον Φιλανδό Γιούχα Κιτομάα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 167/200. Τρίτος κατετάγη ο Γερμανός Έρνστ Τομ Χέιβ με 161/200.

Στη γενική κατάταξη, όπου ο Ρώσος Ντμίτρι Μόρκαν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 185/200, ο Βρετανός Καρλ Φιλντ κατετάγη δεύτερος με 184/200 και ο επίσης Ρώσος Βίκτορ Νικολάεβ τρίτος με 183/200. Ο διεθνής σκοπευτής μας Χάρης Χριστοδουλίδης τερμάτισε στην όγδοη θέση με 179/200, ενώ με 177/200 οι διεθνείς μας Ανδρέας Βασιλείου, Ηλίας Ηλία και Παντελής Παντελίδης ισοβάθμησαν στη 13η θέση.

Οι Ρωσίδες Ίννα Αλεξάντροβα (169/200), Αϊγκούλ Μουμπαρακσίνα (164/200) και η Φιλανδή Λίνα Λάινε (155/200) ήταν οι αθλήτριες που ανέβηκαν στο βάθρο στη γυναικεία κατηγορία, ενώ στους έφηβους, τα μετάλλια ήταν… υπόθεση των Φιλανδών αθλητών Ματίας Μπλόμστερ (172/200) Τζιάρκο Ρισάνεν (168/200) και Όλιβερ Ογιάνσου (168/200). Ο νεαρός διεθνής μας Σοφοκλής Σαββίδης με 145/200 περιορίστηκε στην έκτη θέση.

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά με τους πρώτους 100 δίσκους στο αγώνισμα του κόμπακ.