ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣκοποβολή: Άδωνης Μυλωνάς και Άντη Ιερείδη κέρδισαν το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Σκοποβολή: Άδωνης Μυλωνάς και Άντη Ιερείδη κέρδισαν το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Άδωνης Μυλωνάς και η διεθνής σκοπεύτρια της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λάρνακας Άντη Ιερείδη, ήταν οι μεγάλοι νικητές στον πρωταθληματικό αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου». Ο αγώνας ήταν ο έκτος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο της ελεύθερης περιοχής Αμμοχώστου, το περασμένο Σαββατοκύριακο 5 και 6 Σεπτεμβρίου.

Στη γενική κατάταξη των ανδρών, το ψηλότερο αποτέλεσμα στον προκριματικό το πέτυχε ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί ο οποίος πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 121/125 και ακολούθησαν με 118/125 οι αθλητές της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής και Γιάννης Αηλιώτης, ενώ ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ πέρασε με 117/125 και την εξάδα συμπλήρωσαν οι Ανδρέας Βασιλείου (ΣΚΟΕΠΑ) και Φίλιππος Συμεού (ΣΚΟΛΑΡ) με 116/125. Ο Φίλιππος Συμεού αποχώρησε μετά το πρώτο 25άρι με 14 εύστοχες βολές και τον ακολούθησαν οι Νιχάτ (22/30) και Αηλιώτης (27/35), ενώ ο Ανδρέας Μακρής με 32/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Στη «μάχη» του χρυσού μεταλλίου, ο Άδωνης Μυλωνάς πέτυχε 43/50 και πήρε τη νίκη, ενώ ο Ανδρέας Βασιλείου με 39/50 περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο.

Η μεγάλη έκπληξη του αγώνα, έγινε στο τραπ γυναικών, όπου για πρώτη φορά στο παγκύπριο πρωτάθλημα, η «μόνιμη» πρωταθλήτρια μας, Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ, έχασε το χρυσό μετάλλιο! Δράστης, η διεθνής σκοπεύτρια του ΣΚΟΛΑΡ Άντη Ιερείδη, η οποία κέρδισε σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» τη Γεωργία με τρεις εύστοχες βολές έναντι δύο. Οι δυο αθλήτριες είχαν ισοβαθμήσει στον τελικό με 41/50. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η Μαρία Ατρεμίου της ΣΚΟΛΕΥ με 23/40.

Στις άλλες κατηγορίες, ο Φίλιππος Συμεού (ΣΚΟΛΑΡ) πρώτευσε στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας με 116/125, ο Παναγιώτης Θεοδοσίου (ΣΚΟΛΕΥ) στους έφηβους με 111/125 και η Ιωάννα Χαραλάμπους στις νεάνιδες με 85/125. Ο μικρός Γιώργος Γρηγορίου της ΣΚΟΛΕΥ ήταν ο νικητής στους παίδες με 94/125 και ο συναθλητής του Νεόφυτος Νικολάου στο παρατράπ με 97/125. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του έκτου αγώνα τραπ, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: