ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣΚΟΠΑΦ και Λουκαΐδης κέρδισαν τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες

ΣΚΟΠΑΦ και Λουκαΐδης κέρδισαν τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες

Η ομάδα κόμπακ του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου και ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Δώρος Λουκαΐδης, ήταν οι μεγάλοι νικητές στους φετινούς Παγκύριους Διασωματειακούς Αγώνες κόμπακ, που έγιναν στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, το περασμένο Σαββατοκύριακο 19 και 20 Οκτωβρίου.

Οι αγώνες, τους οποίους αθλοθέτησε η ASTROBANK, με απόφαση της ΣΚΟΚ και της διοργανώτριας Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του τέως πρωταθλητή της σκοποβολής αείμνηστου Μάικ Τύμβιου. Ο εκλιπών πέρα από πρωταθλητής Κύπρου στο σκητ, υπήρξε Πανελληνιονίκης, Βαλκανιονίκης και Μεσογειονίκης, ενώ συμμετείχε και σε δυο Ολυμπιακές διοργανώσεις: Το 1984 στο Λος Άντζελες και το 1988 στη Σεούλ.

Με τη νικήτρια ομάδα του ΣΚΟΠΑΦ, που συγκέντρωσε 284/300, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Ροδοσθένης Ροδοσθένους, Χάρης Χριστοδουλίδης και Ντίνος Κωνσταντίνου, ενώ δεύτερη τερμάτισε η ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ με 280/300 και τρίτη η ΣΚΟΛΕΜ με 277/300.

Στη γενική κατάταξη, ο Δώρος Λουκαΐδης, με μια μόνο απώλεια στους 100 δίσκους, πέτυχε το εκπληκτικό 99/100, ενώ με μια απώλεια περισσότερη (98/100) ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους της ΣΚΟΛΑΡ κατετάγη δεύτερος και ο Ροδοσθένης Ροδοσθένους του ΣΚΟΠΑΦ τρίτος με 97/100.

Στη γυναικεία κατηγορία, η Κωνσταντία Νικολάου της ΣΚΟΑΜ πήρε την πρώτη θέση με 64/100 και ο συναθλητής της Ανδρέας Κατζιανής στους βετεράνους με 83/100. Στους παίδες πρώτευσε ο νεαρός Αλέξανδρος Δημητρίου της ΣΚΟΛΕΜ με 75/100, και ο Αντώνης Αντωνίου της ίδιας οργάνωσης κέρδισε του σίνιορς με με 93/100, ένα αποτέλεσμα που του χάρισε και την πρωτιά στην Γ’ κατηγορία.

Στη Β’ κατηγορία ο Γιάννος Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ εξασφάλισε την πρώτη θέση με 91/100 και στην Δ’ κατηγορία κέρδισε ο Πρόδρομος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΑΡ με 93/100. Τέλος στην κατηγορία των παίδων, ο μικρός Ανδρέας Ποντίκης πέτυχε 82/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων Κόμπακ, σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακλολουθα: