ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Δημήτρης Κωνσταντίνου κέρδισαν τους Διασωματειακούς Αγώνες!

Στον τελευταίο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ...

Η ομάδα σκητ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Δημήτρης Κωνσταντίνου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες σκητ, που ήταν και ο τελευταίος αγώνας του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ.

Με τη νικήτρια ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 358/375, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Νικόλας Βασιλείου, Μενέλαος Μιχαηλίδης και Κλεάνθης Βαρναβίδης, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ομάδα της ΣΚΟΛΑΡ με 351/375 και στην τρίτη ο ΣΚΟΠΑΦ με 349/375.

Σπουδαία εμφάνιση στους αγώνες είχαμε και από την πρωταθλήτρια μας Κωνσταντίνα Νικολάου της ΣΚΟΑΜ που ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ στο σκητ γυναικών με 121/125, καθώς και από τον διεθνή σκοπευτή της ΣΚΟΛΕΥ Σωτήρη Αντωνίου που πέρασε επικεφαλής στον τελικό με το εκπληκτικό 124/125! Ξεχώρισε επίσης, η αγωνιστική παρουσία του νεαρού Ανδρέα Ποντίκη της ΣΚΟΛΑΡ που κέρδισε στην κατηγορία των παίδων με νέο παγκύπριο ρεκόρ, 114/125, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας.

Οι Παγκύπριοι Διασωματειακοί Αγώνες ήταν προγραμματισμένοι να γίνουν στο σκοπευτήριο Παραλιμνίου, το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Οκτωβρίου, όμως τα περιοριστικά μέτρα του Υπουργείου Υγείας, ανάγκασαν τη διοργανώτρια ΣΚΟΕΠΑ να μεταφέρει τη διοργάνωση στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Αθλοθέτης των αγώνων, ήταν ο μόνιμος χορηγός του σωματείου της Επαρχίας Αμμοχώστου, Υπεραγορά «ΚΟΚΚΙΝΟΣ» στο Παραλίμνι.

Στον τελικό της γενικής κατάταξης, πίσω από τον επικεφαλής Σωτήρη Αντωνίου (124/125) πέρασε ο Γιώργος Αχιλλέως (ΣΚΟΠΑΦ) με 123/125, οι Νικόλας Βασιλείου (ΣΚΟΛΕΥ) και Δημήτρης Κωνσταντίνου (ΣΚΟΠΑΦ) 122/125, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν ο Στέφανος Νικολαΐδης (ΣΚΟΛΑΡ) με 121/125 και Γιώργος Καζάκος (ΣΚΟΕΠΑ) με 119/125. Τελικά, η «μονομαχία» της πρώτης θέσης εξελίχτηκε σε «Παφιακό εμφύλιο», με τον Δημήτρη Κωνσταντίνου να εξασφαλίζει τη νίκη με 57/60, έναντι 55/60 του Γιώργου Αχιλλέως. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Στέφανος Νικολαΐδης με 45/50.

Στον τελικό των γυναικών – νεανίδων, η πρωταθλήτρια μας Κωνσταντίνα Νικολάου που με το 121/125 πέρασε άνετα επικεφαλής στον τελικό, εκεί συνάντησε την αντίσταση της Παναγιώτας Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ (112/125), όμως τελικά εξασφάλισε τη νίκη με 56/60, έναντι 54/60. Στην τρίτη θέση κατετάγη η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ με 33/50 στον τελικό (105/125 στον προκριματικό).

Στην Α’ κατηγορία των εφήβων πρώτευσε ο Πέτρος Εγγλεζούδης της ΣΚΟΛΕΜ με 118/125, ενώ ο έφηβος Νικόλας Νικολάου της ίδιας Οργάνωσης με 115/125 εξασφάλισε την πρώτη θέση τόσο στη Β’ κατηγορία των εφήβων, όσο και στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Πακγύπριων Διασωματειακών Αγώνων Σκητ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα.

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 358/375
  2. Σκοπευτική Οργάνωση Λάρνακας 351/375
  3. Σκοπευτική Οργάνωση Πάφου 349/375

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Δημήτρης Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 57/60  (122/125)
  2. Γιώργος Αχιλλέως ΣΚΟΠΑΦ 55/60  (123/125)
  3. Στέφανος Νικολαΐδης ΣΚΟΛΑΡ 45/50  (121/125)
  4. Νικόλας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 35/40  (122/125)
  5. Γιώργος Καζάκος ΣΚΟΕΠΑ 24/30  (119/125)
  6. Σωτήρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 16/20  (124/125)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  1. Κωνσταντίνα Νικολάου ΣΚΟΑΜ 56/60  (121/125)
  2. Παναγιώτα Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 54/60  (112/125)
  3. Αναστασία Ελευθερίου ΣΚΟΛΕΜ 33/50  (105/125)
  4. Λουΐζα Θεοφάνους ΣΚΟΛΕΥ 27/40  (110/125)

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Νικόλας Νικολάου ΣΚΟΛΕΜ 115/125
  2. Θεόδωρος Ιωαννίδης ΣΚΟΛΕΥ 114/125
  3. Ανδρέας Ποντίκης ΣΚΟΛΑΡ 114/125
  4. Σέβος Μήλας ΣΚΟΛΑΡ 113/125
  5. Ανδρέας Νεστορή ΣΚΟΛΕΜ 111/125
  6. Ανδρέας Ανδρέου ΣΚΟΠΑΦ 110/125

ΕΦΗΒΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Πέτρος Εγγλεζούδης ΣΚΟΛΕΜ 118/125
  2. Κλεάνθης Βαρναβίδης ΣΚΟΛΕΜ 117/125
  3. Σωτήρης Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 116/125

ΕΦΗΒΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Νικόλας Νικολάου ΣΚΟΛΕΜ 115/125
  2. Θεόδωρος Ιωαννίδης ΣΚΟΛΕΥ 114/125
  3. Ανδρέας Νεστορή ΣΚΟΛΕΜ 111/125

ΣΚΗΤ ΠΑΙΔΩΝ

  1. Ανδρέας Ποντίκης ΣΚΟΛΑΡ 114/125
  2. Μάρκος Κοντόπουλος ΣΚΟΛΑΡ 98/125
  3. Χρίστος Γιωργαλλής ΣΚΟΕΠΑ 95/125