ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΣάρωσε η κολύμβηση στους ΑΜΚΕ

Σάρωσε η κολύμβηση στους ΑΜΚΕ

Με 25 μετάλλια (10 χρυσά, 11 αργυρά, 4 χάλκινα), παγκύπριες επιδόσεις, αλλά και ατομικές επιδόσεις φεύγει από το Εθνικό Κολυμβητήριο της Μάλτας, η κυπριακή κολύμβηση.

Κατά τη σημερινή τελευταία μέρα, χρυσό κατέκτησε η Κάλια Αντωνίου στα 50μ ύπτιο με χρόνο 29.38, που αποτελεί και παγκύπρια επίδοση, την οποία κατείχε η ίδια από το 2018. Η Μαρία Παναρέτου τερμάτισε στην 8η θέση με 32.07. Στα 50μ ύπτιο ανδρών, ο Φίλιππος Ιακωβίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 26.15, ενώ ο Αντώνιο Νικολάου τερμάτισε στην 5η θέση με 27.24, που αποτελεί ατομική επίδοση.

Στα 50μ πρόσθιο, η Μαρία Εροκχίνα κατέκτησε το αργυρό με χρόνο 32.57, που αποτελεί ατομική επίδοση. Η Πολυξένη Τουμάζου με χρόνο 34.82 τερμάτισε στην 6η θέση. Στα 50μ πρόσθιο ανδρών, ο Παναγιώτης Παναρέτος κατέκτησε το χρυσό με χρόνο 27.98, που αποτελεί παγκύπριο ρεκόρ, το οποίο κατείχε ίδιος. Ο Μάρκος Ιακωβίδης τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 28.64.

Στα 50μ πεταλούδα, η Κάλια Αντωνίου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 27.31, που αποτελεί ατομική επίδοση. Η Άννα Χατζηλοίζου τερμάτισε στην 4η θέση με 27.82. Στα 50μ πεταλούδα ανδρών, ο Λουκάς Μαρίνος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 24.70, που αποτελεί ατομική επίδοση. Ο Λουκάς Μαρίνος μοιράστηκε το βάθρο με δύο αθλητές από την Ανδόρρα.

Στα 400μ. μικτή γυναικών, η Αγάθη Μανώλη τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 5:11.23, που αποτελεί ατομική επίδοση.

Στα 1500μ. ελεύθερο ο Χρίστος Μανώλη τερμάτισε στην 7η θέση με χρόνο 16:57.16.

ΤΕΝΙΣ
Εξαιρετική εμφάνιση από τους Ελευθέριο Νέο και Μαρία Κωνσταντίνου στο Διπλό Μεικτό στην αντισφαίριση, οι οποίοι επικράτησαν με 2-1 σετ (6-7(7),6-3,10-6) των Knaff/Molinaro, από το Λουξεμβούργο και χάρισαν ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην Κύπρο .

Ακόμα ένα μετάλλιο διεκδικούν οι Κύπριοι αντισφαιριστές στον αυριανό τελικό στο διπλό. Οι Σέργιος Κυρατζής και Ελευθέριος Νέος θα μπουν στο γήπεδο με στόχο το χρυσό.

Μια νέα εξέλιξη στο χώρο του τένις, ενώ με την αρχική ενημέρωση των διοργανωτών τα κορίτσια παρά την ήττα τους θα κρέμαγαν στο λαιμό τους το χάλκινο μετάλλιο, ενημερώθηκαν εκ νέου πως θα πρέπει αύριο να παίξουν στο διπλό για το χάλκινο.

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΟΥΦΕΚΙ 10μ
Ένα χρυσό και ένα αργυρό ο απολογισμός στο αεροβόλο τουφέκι 10μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Χαραλάμπους με 246,2. Ο Γεώργιος Ευαγγέλου κατέκτησε την 4η θέση.

Το αργυρό μετάλλιο στο αεροβόλο τουφέκι 10μ κατέκτησε η Μαριλένα Κωνσταντίνου με 243,0. Στην 8η θέση η Κατερίνα Χάρη με 112,9.

ΣΚΗΤ
Οι Κύπριοι σκοπευτές, Νικόλας Βασιλείου και Σωτήρης Αντωνίου έκλεισαν την πρώτη μέρα στο σκητ με 73/75 και 70/75, αντίστοιχα. Αύριο, τελευταία ημέρα των αγώνων θα παίξουν άλλους 50 δίσκους και μετά τελικό. Λόγω του ότι είναι πέντε αθλητές αντί 6 στο πρώτο μέρος του τελικού (20 δίσκους ) δεν θα αποχωρήσει κανένας, αλλά θα αποχωρήσει στους επόμενους 10.

ΡΑΓΚΠΙ
Δύο βαριές ήττες δέχθηκε η ομάδα Rugby 7’s της Κύπρου από το Λουξεμβούργο και την Ανδόρρα. Κύπρος – Ανδόρρα 0 – 52 και Κύπρος – Λουξεμβούργο 7 – 40 .

ΣΚΟΥΟΣ
Μια νίκη και δύο ήττες ο απολογισμός της ομάδας Σκουός στους αγώνες στα διπλά και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια. Συγκεκριμένα, στον πρώτο αγώνα Κουφέττας/Σολωμονίδης επικράτησαν με 2-1 των J.Henin/Σ.Henin, από το Μονακό και ακολούθως έχασαν με 2-0 από την ομάδα της Μαλτας. Με 2-0 έχασαν και οι Χαραλάμπους/Ευτυχίου από του D. Maier/ P. Maier από το Λιχτενστάιν. Αύριο θα αγωνιστούν στο διπλό μεικτό.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ
Κύπριοι ιστιοπλόοι, μεταξύ των οποίων και η Μαριλένα Μακρή (εκτός απροόπτου θα κατακτήσει το χρυσό), διεκδικούν μετάλλια στις κατηγορίες τους.

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
Στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση , ο Ηλίας Σαρπέλ και ο Μάριος Γιάγκου έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά, όπου ηττήθηκαν με 3-0 σετ από τους αθλητές του Λουξεμβούργου και αποκλείστηκαν.

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ
Την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο έχασε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών στη Καλαθόσφαιρα καθώς στον σημερινό ημιτελικό έχασε από το Λουξεμβούργο 66-60. Παρόλα αυτά το συγκρότημα του Χριστοφορου Λειβαδιώτη έχει ακόμα μια ευκαιρία αύριο (13.15) να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου διεκδικώντας το χάλκινο μετάλλιο. Ο ηττημένος από τον άλλο ημιτελικό ανάμεσα σε Μαυροβούνιο και Μάλτα θα είναι ο αντίπαλος της Εθνικής μας.

Η Εθνική μας που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους (27-12) κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο στο – 4 και στη συνέχεια να γυρίσει τον αγώνα 47-49. Στα κρίσιμα σημεία όμως, δεν έβρισκε τις λύσεις με αποτέλεσμα το Λουξεμβούργο να διατηρήσει μικρό προβάδισμα μέχρι και το τέλος. Πρώτος σκόρερ για την εθνική μας ο Ηλιάδης με 20π. και τον ακολούθησε ο Σιμιτζής με 12π.
Δεκάλεπτα 22-8, 34-30, 47-44, 66-60.

Ίδια δεδομένα και στη γυναικεία ομάδα, με τη διαφορά ότι σήμερα τα κορίτσια του Ηρακλή Πιττάκα παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων- ειδικά στο β ημίχρονο- με αποτέλεσμα να χάσουν με 78-44 από το Μαυροβούνιο. Αύριο θα διεκδικήσουν τα χάλκινο μετάλλιο απέναντι στη Μάλτα. Ο αγώνας θα αρχίσει στις 10:00. Πάγκαλος με 11 και Ακαθιώτου με 9 οι πρώτες σκόρερ.
Δεκάλεπτα: 14-14, 33-24, 59-36, 78-44

Αύριο βράδυ το επίσημο «αντίο»
Αύριο ολοκληρώνονται οι αγώνες και το βράδυ (21:00) η Μάλτα θα αποχαιρετήσει τους 1,200 περίπου αθλητές και συνοδούς που βρέθηκαν τις τελευταίες ημέρες στη «Χώρα των Ιπποτών» με τη τελετή λήξης των αγώνων. Η Ανδόρα θα παραλάβει και επίσημα τη σημαία της διοργάνωσης, αφού είναι η χώρα που θα φιλοξενήσει τους ΑΜΚΕ μετά από δύο χρόνια το 2025.

Σάββας Ευαγγέλου «Έκλαιγα…»
«Έκλαιγα την ώρα που κατάλαβα ότι ήμουν στο μετάλλιο , γιατί ήταν ένας στόχος που είχα βάλει γενικά διότι δεν περίμενα η αλήθεια να καταφέρω να πιάσω ένα μετάλλιο αλλά την ώρα που αγωνιζόμουν έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό και κατάφερα να διεκδικήσω αυτό που πίστευα ότι άξιζα . Σημαίνει πάρα πολλά αυτό το μετάλλιο. Θέλω να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν, ώστε να μπορέσω να διεκδικήσω το μετάλλιο.

Το ότι είμαι στρατιώτης ήταν πάρα πολύ δύσκολο να καταφέρω να συνδυάσω την κούραση του στρατού με τις προπονήσεις . Ευτυχώς βγαίνω καθημερινώς υπηρεσιακά για να μπορώ να προπονούμε . Θεωρώ ότι με τις συνθήκες που έχω στο στρατό , κατάφερα και ανταπεξήλθα κατάλληλα, έτσι ώστε να μπορέσω να προπονηθώ και να κατακτήσω το μετάλλιο».