aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΠέφτει η αυλαία στους ΑΜΚΕ

Πέφτει η αυλαία στους ΑΜΚΕ

ΤΟΥ ΑΡΓΥΡΗ ΑΡΓΥΡΟΥ (ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ ΕΑΚ)

Το Σαν Μαρίνο θα αποχαιρετήσει σήμερα το βράδυ του Σαββάτου (3/6/17) τους αθλητές και συνοδούς που έλαβαν μέρος στους 17ους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, τους οποίους φιλοξένησε από τις 29 Μαΐου.

Η τελευταία ημέρα της μάχης των μεταλλίων θα κορυφωθεί με τον στίβο, αλλά και τα ομαδικά αθλήματα, τα οποία ως συνήθως συγκεντρώνουν τη μεγαλύτερη προσοχή των φιλάθλων σε όλες τις χώρες. Ο κλασικός αθλητισμός θα μοιράσει 15 μετάλλια και θα ρίξει αυλαία γύρω στις 18:15, με το πρώην «Ολύμπικο» και νυν «Στάδιο Σαν Μαρίνο» να ετοιμάζεται να υποδεχθεί τις αποστολές για το αποχαιρετιστήριο πάρτι στις 22:00 το βράδυ.

Στην καλαθόσφαιρα, η εθνική μας ομάδα των ανδρών θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στις 18:00, αφού πρώτα αγωνιστεί κόντρα στο Σαν Μαρίνο το μεσημέρι (13:30). Εκεί που η πετοσφαιρική μας ομάδα γυναικών θεωρείτο σίγουρη νικήτρια του τουρνουά, ήρθε το Σαν Μαρίνο να ανατρέψει την κατάσταση, με τη νίκη του επί του Λουξεμβούργου την Πέμπτη.

Έτσι, ο σημερινός αγώνας Κύπρου – Σαν Μαρίνο (16:00) είναι κάτι σαν τελικός (με την προϋπόθεση ότι το Σαν Μαρίνο θα νικούσε χθες βράδυ το Λίχτενσταϊν), αφού τα κορίτσια του Πέτρου Πατσιά θέλουν τουλάχιστον δύο σετ για να κατακτήσουν το χρυσό. Η ανδρική μας ομάδα βόλεϊ θα αγωνιστεί πολύ νωρίς (10:00 ώρα Κύπρου) απέναντι στο Μονακό, για να επιστρέψει στο γήπεδο «Κασαντέι» για την απονομή του αργυρού μεταλλίου στις 20:15.

Από εκεί και πέρα η Κύπρος ελπίζει πως θα κατακτήσει το χρυσό στο σκιτ ανδρών (Αχιλλέως, Χάσικος) και στην αντισφαίριση γυναικών (Σέρμπαν). Μάχη θα δώσουν και οι ποδηλάτες μας στην ατομική χρονομέτρηση, ενώ συνολικά, στην τελευταία ημέρα των αγώνων θα μοιραστούν 25 χρυσά μετάλλια.

ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΤΙΒΟΣ
15:30 ΤΕΛΙΚΟΣ Ακοντισμός (Α)
(Μιχάλης Κακότας)
15:30 ΤΕΛΙΚΟΣ Τριπλούν (Γ)
(Ελευθερία Χριστοφή)
15:30 ΤΕΛΙΚΟΣ 100μ. εμπόδια (Γ)
(Δήμητρα Αραχωβίτη, Ναταλία Χριστοφή)
15:45 ΤΕΛΙΚΟΣ 110μ. εμπόδια (Α)
(Αλέξανδρος Σταυρίδης)
16:00 ΤΕΛΙΚΟΣ Ύψος (Α)
(Βασίλης Κωνσταντίνου)
16:00 ΤΕΛΙΚΟΣ 200μ. (Γ)
(Δήμητρα Κυριακίδου, Σάντα Κολομεΐτεβα)
16:10 ΤΕΛΙΚΟΣ 200μ. (Α)
(Παΐσιος Δημητριάδης, Ανδρέας Χατζηθεωρής)
16:20 ΤΕΛΙΚΟΣ 5.000μ. (Γ)
(Νταγκμάρα Χάντζλικ, Μερόπη Παναγιώτου)
16:55 ΤΕΛΙΚΟΣ 10.000μ. (Α)
(Αμίν Χαντίρι;)
17:00 ΤΕΛΙΚΟΣ Τριπλούν (Α)
(Παναγιώτης Βόλου, Λογγίνος Αχιλλέως)
17:00 ΤΕΛΙΚΟΣ Δισκοβολία (Γ)
(Ανδρονίκη Λαδά, Γαβριέλα Φελλλά)
17:30 ΤΕΛΙΚΟΣ 4Χ100μ. (Γ)
(εθνική ομάδα)
17:40 ΤΕΛΙΚΟΣ 4Χ100μ. (Α)
(εθνική ομάδα)
17:50 ΤΕΛΙΚΟΣ 4Χ400μ. (Γ)
(εθνική ομάδα)
18:05 ΤΕΛΙΚΟΣ 4Χ400μ. (Α)
(εθνική ομάδα)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
11:30 Δεύτερη μέρα προκριματικών σκιτ (Α)
15:00 ΤΕΛΙΚΟΣ σκιτ (Α)
(Γιώργος Αχιλλέως, Ανδρέας Χάσικος)

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ
13:30 Κύπρος – Σαν Μαρίνο

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ
10:00 Κύπρος – Μονακό (Α)
16:00 Σαν Μαρίνο – Κύπρος (Γ)

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
13:00 ΤΕΛΙΚΟΣ μονού γυναικών
(Ραλούκα Σέρμπαν – Ελεονόρα Μολινάρο)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
11:00 Αγώνας ατομικής χρονομέτρησης (Γ)
(Άντρη Χριστοφόρου)
13:30 Αγώνας ατομικής χρονομέτρησης (Α)
(Αντρέας Μιλτιάδης)

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
11:00 Ημιτελικοί – τελικοί μονού (Α, Γ)

22:00 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ