ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟι νεάνιδες δείχνουν το δρόμο σε άνδρες, γυναίκες, έφηβους!

Οι νεάνιδες δείχνουν το δρόμο σε άνδρες, γυναίκες, έφηβους!

Κορίτσια για… φίλημα (!) στο αεροβόλο πιστόλι για το «Κύπελλο Λεμεσού», όπου οι νεάνιδες κατέθεσαν… διαπιστευτήρια σκοπευτριών με πολύ μέλλον, εξασφαλίζοντας τις τρεις πρώτες θέσεις στον τελικό! Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού» και ο δεύτερος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2019 – 20 κι έγινε στη μνήμη του τέως διεθνή σκοπευτή και σκοπευτικού παράγοντα, αείμνηστου Περικλή Τάνου.

Στον τελικό της γενικής κατάταξης, πέρασαν δυο άνδρες, μια γυναίκα, τρεις νεάνιδες και δυο κορασίδες. Ο Χρίστος Γερασίμου της ΣΚΟΛΕΥ με 553/600 ήταν επικεφαλής και ακολούθησαν με 552/600, οι νεάνιδες Βασιλεία Αλαμπρίτη (ΣΚΟΛΕΥ) και Παναγιώτα Χαραλάμπους (ΣΚΟΛΕΜ), ενώ οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Κωνσταντίνα Πρατσή (550/600) και Τάκης Ηλιάδης (540/600) ήταν οι επόμενοι που πήραν θέση στην οκτάδα, την οποία συμπλήρωσαν η νεάνιδα Χριστιάνα Γεωργίου και οι κορασίδες Ανδρεάνα Κυρίλλου (536/600) και Ευαγγελία Χαραλάμπους (535/600).

Τελικά, η «μάχη» για το χρυσό μετάλλιο που δόθηκε μεταξύ των νεανίδων Βασιλείας Αλαμπρίτη και Παναγιώτας Χαραλάμπους, εξελίχτηκε σε… «σκληρό πόκερ», για να κερδίσει τελικά η Βασιλεία με την ελάχιστη διαφορά του 0.1 πόντου, πετυχαίνοντας 229.3, έναντι 229.2 της Παναγιώτας. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η επίσης νεάνιδα Χριστιάνα Γεωργίου με 206.4 στον τελικό. Η εμφάνιση των νεαρών αθλητριών σε  άλλο ένα αγώνα σταθερού στόχου, αφήνει πολλές ελπίδες για το μέλλον της κυπριακής σκοποβολής και στο αεροβόλο πιστόλι!

Στις άλλες κατηγορίες, ο Τάκης Ηλιάδης ήταν ο νικητής στην κατηγορία των ανδρών με 186.3 στον τελικό (540/600 στον κανονικό αγώνα), η Κωνσταντίνα Πρατσή στης γυναίκες με 166.3 (550/600) και ο νεαρός Σάββας Ευαγγέλου της ΣΚΟΛΕΥ στους έφηβους με 524/600, ενώ η συναθλήτρια του Ανδρεάνα Κυρίλλου που αγωνίστηκε και στον τελικό, ήταν η νικήτρια στις κορασίδες με 536/600. Στους παίδες κέρδισε ο Ανδρέας Σοφοκλέους της του ΕΛΕΣΚΟ με 497/600 και ο συναθλητής του Ραφαήλ Δημητρίου στο αεροβόλο πιστόλι παίδων με σταντ με 385/600, ενώ η Ειρήνη Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 367/400 και πήρε την πρώτη θέση στο αεροβόλο πιστόλι κορασίδων με σταντ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο αεροβόλο πιστόλι για το «Κύπελλο Λεμεσού – Περικλής Τάνος» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: