ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Νιχάτ Ακτερζί κέρδισε το «Κύπελλο Αμμοχώστου»

Ο Νιχάτ Ακτερζί κέρδισε το «Κύπελλο Αμμοχώστου»

Αφιερωμένος στην μνήμη του τέως πρωταθλητή του τραπ και αξιωματούχου της ΣΚΟΑΜ και της ΣΚΟΚ αείμνηστου Τάσου Λόρδου, ήταν ο φετινός παγκύπριος αγώνας σκοποβολής για το «Κύπελλο Αμμοχώστου», που έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης», το περασμένο Σαββατοκύριακο 19 και 20 Ιουνίου. Στο αγώνισμα του τραπ, μεγάλος νικητής αναδείχτηκε ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Νιχάτ Ακτερζί, στον οποίο οι διοργανωτές (ΣΚΟΑΜ), πέρα από το βαρύτιμο έπαθλο, απένειμαν επίσης και την επαμειβόμενη ασπίδα που αθλοθετούν για 5 χρόνια στη μνήμη του τιμώμενου αθλητή τους.

Στον αγώνα, πέρα από τη νίκη του Νιχάτ, ξεχώρισαν ιδιαίτερα τα νέα παγκύπρια ρεκόρ που πέτυχαν, η νεαρή Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ στο τραπ νεανίδων με 96/125 και ο μικρός Ανδρέας Γερμανός στο τραπ παίδων με 94/100. Αξιόλογο (και διεθνούς επιπέδου) ήταν επίσης το 122/125 που πέτυχε ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Άδωνης Μυλωνάς με το οποίο πέρασε επικεφαλής στον τελικό. Στην εξάδα του τελικού πέρασαν επίσης οι αθλητές της ΣΚΟΕΠΑ Γιάννης Αηλιώτης και Ανδρέας Μακρής με 119/125, οι Νιχάτ Ακτερζί (ΣΚΟΑΜ) και Νικόλας Κυριάκου (ΣΚΟΛΕΜ) με 118/125 και ο Παύλος Κουτσόφτας (ΣΚΟΛΕΥ) με 116/125. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Άδωνης Μυλωνάς με 32/40 στον τελικό, ενώ στη «μονομαχία» για το χρυσό, ο Νιχάτ Ακτερζί πήρε τη νίκη με 41/50, έναντι 39/50 του Νικόλα Κυριάκου που περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο.

Στον τελικό των γυναικών, η νικήτρια και ρεκορντγούμαν στις νεάνιδες Μισιέλ Κρυστάλλη, εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 21/40, ενώ στην αμφίρροπη «μάχη» του χρυσού, η Ανίτα Κουκουλλή της ΣΚΟΛΑΡ που πέρασε στον τελικό με 86/125, επικράτησε της συναθλήτριας της Άντης Ιερείδη με 29/50, έναντι 28/50! Η Άντη αγωνίστηκε επικεφαλής στον τελικό με 96/125. Στην εξάδα του τελικού αγωνίστηκαν επίσης και οι αθλήτριες της ΣΚΟΛΕΥ Ιωάννα Χαραλάμπους (18/35), Μαρία Αρτεμίου (13/30) και Δέσποινα Τσαγγαρίδου (9/25).

Στους έφηβους κέρδισε ο νεαρός Ξένιος Χατζηδάκης της ΣΚΟΛΕΥ που αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία με 105/125, ενώ ο Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ, πέτυχε 101/125 στους έφηβους της Α’ κατηγορίας. Στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας πρώτευσε ο Πάνος Χρίστου της ΣΚΟΛΕΜ με 116/125, ενώ ο Ανδρέας Γερμανός της ΣΚΟΛΑΡ, με το νέο παγκύπριο ρεκόρ που πέτυχε (94/125), ήταν ο νικητής στους παίδες και ο Νεόφυτος Νικολάου της ΣΚΟΛΕΥ ο νικητής στο παρατράπ με 109/125.

Τα τελικά αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» ήταν τα ακόλουθα: