ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Νεόφυτος Νικολάου τέταρτος στην κατηγορία με τροχοκάθισμα

Ο Νεόφυτος Νικολάου τέταρτος στην κατηγορία με τροχοκάθισμα

Μια ανάσα από το χάλκινο μετάλλιο έμεινε ο αθλητής μας του παραολυμπιακού τραπ Νεόφυτος Νικολάου, στο Α’ Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής για Αθλητές με Κινητικά Προβλήματα, που έγινε στο Λονάτο της Ιταλίας την περασμένη βδομάδα, υπό την αιγίδα της Διεθνούς Παραολυμπιακής Επιτροπής. Ο σκοπευτής μας στην κατηγορία PT1 (αθλητές σε τροχοκάθισμα) πέρασε ως τέταρτος στον τελικό μετά από αγώνα κατάταξης, αφού στον προκριματικό ισοβάθμησε με τον τρίτο αθλητή με 101/125.

Τελικά, με 22/35 ο Νεόφυτος τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ενώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιρανός Αμντολρεζά Ταβασολικάχ με 40/50 (στον τελικό πέρασε με 97/125), ενώ το αργυρό εξασφάλισε ο Βρετανός Μάθιου Γκουντγουίν με 34/50, ο οποίος είχε περάσει επικεφαλής στον τελικό με 104/125. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ιταλία με τον Ορέστε Λάι με 26/40 (102/125 στον προκριματικό).

Στον ίδιο αγώνα πήραν μέρος άλλοι δυο Κύπριοι σκοπευτές με κινητικά προβλήματα. Ο Νίκος Δημητρίου, στην κατηγορία PT2 (πρόβλημα στα κάτω άκρα) τερμάτισε στη 17η θέση, ενώ οι Ιταλοί σκοπευτές Σαβέριο Κουσίτι (114/125) και Αλεσάντρο Σπανιόλι (109/125) έκαναν το 1-2 με 42/50 και 40/50 αντίστοιχα στον τελικό.

Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Φιλανδός Βέσα Ζιαρβίνεν με 30/40 στον τελικό, ενώ ήταν επικεφαλής στον προκριματικό με 118/125. Τέλος στην κατηγορία PT3 (πρόβλημα στα άνω άκρα), ο Ραφαήλ Μαρκουλλής πήρε την όγδοη θέση με 86/125. Χρυσός νικητής σ’ αυτή την κατηγορία ήταν ο Ισπανός Αντόνιο Μόρα Μπρίνας με 38/50 (109/125 στον προκριματικό, ενώ δεύτερος κατετάγη ο Ιταλός Φραντζέσκο Νεσπέσα με 35/50 (101/125) και τρίτος ο Δανός Κιμ Πουλ Νίπι με 28/40 στον τελικό (99/125 στον προκριματικό).

Στο Α’ Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής για Αθλητές με Κινητικά Προβλήματα πήραν μέρος 60 σκοπευτές από 16 χώρες και στόχος της Διεθνούς Παραολυμπιακής Επιτροπής, είναι να ενταχθεί το αγώνισμα στους επόμενος Παραολυμπιακούς Αγώνες.