ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Λεύκιος Μιλτιάδους κέρδισε το «Κύπελλο Λεμεσού»!

Ο Λεύκιος Μιλτιάδους κέρδισε το «Κύπελλο Λεμεσού»!

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού και πρωταθλητής κόμπακ των δυο τελευταίων χρόνων, Λεύκιος Μιλτιάδους, ήταν ο μεγάλος νικητής στον δεύτερο φετινό πρωταθληματικό αγώνα κόμπακ, που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 5 και 6 Μαρτίου, στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού. Ο αγώνας, τον οποίο αθλοθέτησε η εταιρία ROBOMARKETS LTD, ήταν για το «Κύπελλο Λεμεσού» και σ’ αυτόν συμμετείχαν 160 περίπου σκοπευτές, από όλες τις σκοπευτικές οργανώσεις, μέλη της ΣΚΟΚ. Της ΣΚΟΚ, της οποίας η απουσία του προεδρείου της, ήταν εμφανής τόσο από τον διήμερο αγώνα, όσο και από την τελετή βράβευσης των νικητών και ήταν και το σημείο αναφοράς και συζήτησης μεταξύ των σκοπευτών, οι οποίοι απέδιδαν τη μαζική απουσία των μελών του προεδρείου, στην έκρυθμη κατάσταση που επικρατεί τους τελευταίους μήνες στο Δ.Σ της Ομοσπονδίας και στην αντιπαράθεση μεταξύ του προεδρείου και των τεσσάρων σκοπευτικών οργανώσεων (ΣΚΟΛΕΥ, ΣΚΟΛΕΜ, ΣΚΟΑΜ και ΣΚΟΕΠΑ).

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα, οι αθλητές που αγωνίστηκαν την Κυριακή, τα έχουν (και με το δίκιο τους) με τις άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην περιοχή του σκοπευτηρίου, σε αντίθεση με το Σάββατο, οι οποίες επηρέασαν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, το τελικό αποτέλεσμά τους. Είναι γεγονός ότι από τους αθλητές που αγωνίστηκαν την Κυριακή (και ήταν οι περισσότεροι), μόνο ένας κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη εξάδα της γενικής κατάταξης (ο Νεόφυτος Σιαλής) και αυτός στην έκτη θέση!

Ο νικητής του αγώνα Λεύκιος Μιλτιάδους, που ευτύχησε να αγωνιστεί το Σάββατο, πέτυχε 97/100, δυο επιτυχίες πάνω από τη δεύτερη θέση, στην οποία ισοβάθμησαν με 95/100, οι Ιάσονας Τζιοβάνης (ΣΚΟΕΠΑ) και Χάρης Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΜ). Οι δυο αθλητές «έλυσαν» τις διαφορές τους σε αγώνα μπαράζ, όπου ο Ιάσονας με 23/25 εξασφάλισε τη δεύτερη θέση και ο Χάρης με 19/25 κατετάγη τρίτος. Στη Β’ κατηγορία, πρώτευσε ο Κυριάκος Σκορδής της ΣΚΟΚΕΡ με 93/100, στην Γ’ κατηγορία ο Κυριάκος Παύλου της ΣΚΟΑΜ με 86/100 και στην Δ’ κατηγορία ο Ανδρέας Ττίγκος της ΣΚΟΕΠΑ με 94/100. Ο νεαρός Γιώργος Παναγή της ΣΚΟΛΕΜ, με 74/100, ήταν ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων, ο Παύλος Πιερέττης της ΣΚΟΕΠΑ πρώτευσε στους σίνιορς με 89/100 και ο Ανδρέας Κατζιανής της ΣΚΟΑΜ με 81/100 εξασφάλισε την πρώτη θέση στους βετεράνους.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του δεύτερου πρωταθληματικού αγώνα κόμπακ, για το «Κύπελλο Λεμεσού», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: