Ο Γιώργος Αχιλλέως κέρδισε «Τα Τάνεια» και «ζευγάρωσε» τις νίκες του!

Στον πέμπτο αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ...

Ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Γιώργος Αχιλλέως, ήταν ο μεγάλος νικητής στους αγώνες σκητ για το Κύπελλο Λεμεσού «Τα Τάνεια» και έγινε ο πρώτος αθλητής που πέτυχε δεύτερη νίκη στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Στο σκητ γυναικών, με 110/125 η Παναγιώτα Ανδρέου πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο ενεργητικό της, ενώ στους έφηβους πρώτευσε ο Κλεάνθης Βαρναβίδης με 116/125 και 27/30 στον τελικό, στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου με 108/125 και στους παίδες ο Ανδρέας Ποντίκης με 93/125.

Ο αγώνας έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού, το περασμένο Σαββατοκύριακο 26 και 27 Σεπτεμβρίου, στη μνήμη του τέως διεθνούς σκοπευτή του τραπ και αξιωματούχου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΜ, αείμνηστου Περικλή Τάνου με διοργανωτή τη Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού. Πέρα από τα έπαθλα των διοργανωτών, η οικογένεια του τιμώμενου απένειμε στο νικητή τιμητική πλακέτα.

Με την ολοκλήρωση του προκριματικού, ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Νικόλας Βασιλείου πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 121/125 και τον ακολούθησαν με 119/125 ο μετέπειτα νικητής Γιώργος Αχιλλέως και ο έφηβος σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΜ Πέτρος Εγγλεζούδης και με 117/125 οι Γιώργος Καζάκος (ΣΚΟΕΠΑ) και Στέφανος Νικολαΐδης (ΣΚΟΛΑΡ), ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο νεαρός Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 116/125. Στη «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου, ο Γιώργος Αχιλλέως εξασφάλισε τη νίκη με 58/60, έναντι 56/60 του Νικόλα Βασιλείου, ενώ το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Γιώργος Καζάκος με 46/50.

Στην Β’ κατηγορία του σκητ, ο νεαρός Θεόδωρος Ιωαννίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 115/125, εξασφάλισε την πρώτη θέση, τόσο στη γενική κατάταξη, όσο και στην κατηγορία των εφήβων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πέμπτου αγώνα σκητ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το Κύπελλο Λεμεσού «Τα Τάνεια» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Γιώργος Αχιλλέως ΣΚΟΠΑΦ 58/60 (119/125)
2. Νικόλας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 56/60 (121/125)
3. Γιώργος Καζάκος ΣΚΟΕΠΑ 46/50 (117/125)
4. Στέφανος Νικολαΐδης ΣΚΟΛΑΡ 35/40 (117/125)
5. Κλεάνθης Βαρναβίδης ΣΚΟΛΕΥ 27/30 (116/125)
6. Πέτρος Εγγλεζούδης ΣΚΟΛΕΜ 16/20 (119/125)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΝΕΑΝΙΔΩΝ
1. Παναγιώτα Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 110/125
2. Αναστασία Ελευθερίου ΣΚΟΛΕΜ 108/125
3. Λουΐζα Θεοφάνους ΣΚΟΛΕΥ 101/125

ΕΦΗΒΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
1. Κλεάνθης Βαρναβίδης ΣΚΟΛΕΥ 27/30 (116/125)
2. Πέτρος Εγγλέζούδης ΣΚΟΛΕΜ 16/20 (119/125)
3. Βαρνάβας Θεοδώρου ΣΚΟΑΜ — (114/125)

ΚΑΤΑΤΑΞΗ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
1. Θεόδωρος Ιωαννίδης ΣΚΟΛΕΥ 115/125
2. Φώτης Τσινικόλας ΣΚΟΛΑΡ 110/125
3. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΑΡ 109/125
4. Μήλας Σάβος ΣΚΟΛΑΡ 106/125
5. Νικόλας Νικολάου ΣΚΟΛΕΜ 104/125
6. Ανδρέας Ανδρέου ΣΚΟΠΑΦ 101/125

ΕΦΗΒΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
1. Θεόδωρος Ιωαννίδης ΣΚΟΛΕΥ 115/125
2. Νικόλας Νικολάου ΣΚΟΛΕΜ 104/125
3. Ανδρέας Ανδρέου ΣΚΟΠΑΦ 101/125

ΠΑΙΔΕΣ
1. Ανδρέας Ποντίκης ΣΚΟΛΑΡ 93/125
2. Μάρκος Κοντόπουλος ΣΚΟΛΑΡ 84/125
3. Χρίστος Γιωργαλλής ΣΚΟΕΠΑ 81/12