ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Ανδρέας Μακρής κέρδισε το «Κύπελλο Αμοχώστου»!

Ο Ανδρέας Μακρής κέρδισε το «Κύπελλο Αμοχώστου»!

Με το … δεξί μπήκε και στο φετινό πρωτάθλημα τραπ, ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής, ο οποίος κέρδισε με σχετική άνεση τον πρώτο φετινό αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» κι έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, το περασμένο Σαββατοκύριακο 1 και 2 Φεβρουαρίου.

Οι άσχημες καιρικές συνθήκες, την πρώτη μέρα του αγώνα, δεν επέτρεψε στους αθλητές να «κτυπήσουν» ψηλά αποτελέσματα, όμως ο περσινός πρωταθλητής, με το απόλυτο (50/50) τη δεύτερη μέρα, πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 120/125 και κέρδισε τον αγώνα με 47/50, σε μια «μονομαχία» με τον Άδωνη Μυλωνά της ΣΚΟΛΕΥ ο οποίος περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με 43/50, αφού προηγουμένως πέρασε στον τελικό με 112/125. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί με 33/40 στον τελικό (113/125 στον προκριματικό). Στον τελικό αγωνίστηκαν επίσης οι Αδάμος Σελίπας (ΣΚΟΛΑΡ) με 116/125, Γιάννης Αηλιώτης (ΣΚΟΕΠΑ) με 112/125 και Μάριος Σοφοκλέους (ΣΚΟΛΕΥ) με 117/125.

Στο τραπ γυναικών πρώτευσε η πρωταθλήτρια μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ με 104/125, ενώ στους έφηβους κέρδισε ο νεαρός Παναγιώτης Θεοδοσίου της ίδιας Οργάνωσης με 97/125 και στις νεάνιδες η Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ με 56/125. Στην κατάταξη της Β’ κατηγορίας πρώτος κατετάγη ο Πάνος Χρίστου της ΣΚΟΛΕΜ με 104/125, ενώ ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Κεμάλ Γκιουρσέλ ήταν ο νικητής στους βετεράνους με 91/125 και με το ίδιο αποτέλεσμα, ο συναθλητής του Νεόφυτος Νικολάου πήρε την πρώτη θέση στο παρα τραπ.

Στον πρώτο αγώνα της ΣΚΟΚ, πήραν επίσης μέρος και αρκετοί ξένοι σκοπευτές και σκοπεύτριες, εκτός συναγωνισμού, οι οποίοι βρίσκονται στο νησί μας και προετοιμάζονται για τους επικείμενους αγώνες του CYPRUS GRAND PRIX 2020 και τον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Σκοποβολής, που θα φιλοξενηθούν στο ίδιο σκοπευτήριο. Κατά τη διάρκεια της τελετής βράβευσης των νικητών, με βάση ειλημμένη απόφαση του Δ.Σ της ΣΚΟΚ, τηρήθηκε μονόλεπτη σιγή στη μνήμη του τέως υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού και τέως προέδρου του ΚΟΑ και της ΚΟΕ αείμνηστου Ουράνιου Ιωαννίδη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» σε κάθε κατηγορία, ήταν τα ακόλουθα: