ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΟ Άχμετ Ρατίπ κέρδισε το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο Άχμετ Ρατίπ κέρδισε το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο Τουρκοκύπριος αθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Άχμετ Ρατίπ, ήταν ο μεγάλος νικητής στον τέταρτο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου». Ο αγώνας τον οποίο διοργάνωσε η ΣΚΟΕΠΑ, έγινε στο σκοπευτήριο Παραλιμνίου. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι άσχημες καιρικές συνθήκες με κυριότερο στοιχείο τους πολύ δυνατούς ανέμους, που επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό την απόδοση των αθλητών.

Ο νικητής, που μετά από αγώνα «ξαφνικού θανάτου», πέρασε έκτος στον τελικό με 114/125, έφτασε μέχρι τη μονομαχία της πρώτης θέσης και του χρυσού μεταλλίου, με αντίπαλο τον αθλητή της ΣΚΟΛΕΜ Φειδία Σαββίδη, τον οποίο κέρδισε με 37/50 έναντι 36/50 του Σαββίδη.

Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής που πέτυχε το καλύτερο αποτέλεσμα στον προκριματικό με 119/125, ενώ στον τελικό είχε δέκα απώλειες και με 30/40 περιορίστηκε στην τρίτη θέση. Στον τελικό αγωνίστηκαν επίσης, ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΫ (118/125), ο Αδάμος Σελίπας της ΣΚΟΛΑΡ (116/125) και ο Νιχάτ Ακτερζί της ΣΚΟΑΜ (114/125).

Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτριά μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΫ πέτυχε 110/125, ενώ ο συναθλητής της Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης πρώτευσε στο τραπ εφήβων με 106/125. Αθλητής της ΣΚΟΛΕΫ ήταν και ο νικητής των βετεράνων Κεμάλ Γκιουρσέλ που πέτυχε 111/125, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτος κατετάγη ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Γιάννης Αηλιώτης με 113/125. Ο νεαρός Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ πρώτευσε στο τραπ εφήβων Β’ κατηγορίας με 91/125 και ο συναθλητής του Ραφαήλ Μαρκουλλής στο παραολυμπιακό τραπ με 100/125.