ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΝικητές οι Γιάννης Κωνσταντινίδης και Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας

Νικητές οι Γιάννης Κωνσταντινίδης και Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας

Υπόθεση… του Κυνηγετικού Συλλόγου «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου μπορεί χαρακτηριστεί ο πρώτος αγώνας του 8ου Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Λευκωσίας, που έγινε την περασμένη Κυριακή 19 Ιουλίου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης».

Και αυτό γιατί η σκοπευτική ομάδα του συλλόγου κατέκτησε την πρώτη θέση, ενώ οι αθλητές της ομάδας Γιάννης Κωνσταντινίδης και Ανδρέας Καράζινος πήραν τις δυο πρώτες θέσεις στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, ενώ ο τρίτος αθλητής της ομάδας Θανάσης Κωνσταντίνου πρώτευσε στην κατηγορία των βετεράνων κυνηγών!

Τον αγώνα που ήταν ο πρώτος από τους τέσσερις του φετινού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη μνήμη του τέως πρωταθλητή της σκοποβολής και αθλητικού παράγοντα Μάικ Τύμβιου, αθλοθέτησε η εταιρία Fx Pro. Η νικήτρια ομάδα του «Πολύκαττου» ολοκλήρωσε τον αγώνα με 183/200, ενώ δεύτερη τερμάτισε η ομάδα του Κ.Σ. «Σπίθα» Λατσιών με 178/200 και τρίτη η «Φτέλια» Γερίου με 175/200.

Στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, ο Γιάννης Κωνσταντινίδης με μια μόνο απώλεια (49/50) πήρε την πρώτη θέση, ενώ ο συναθλητής του Ανδρέας Καράζινος ήταν δεύτερος με 48/50 και ο Ανδρέας Δημητρίου του Κ.Σ. «Αετός» Πλατανιστάσας τρίτος με 46/50. Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Χριστόφορος Πετρίδης (Φτέλια Γερίου) με 45/50, ενώ ο Μαρίνος Κεφάλας με το ίδιο αποτέλεσμα κατετάγη δεύτερος και ο Ονούφριος Τουρτούρης (Κ.Σ. Ταμασός) τρίτος με 43/50.

Ο νεαρός Ανδρέας Καττίδης του Κ.Σ. Αναλιόντα πέτυχε 25/50 στην κατηγορία των εφήβων, ενώ στους βετεράνους κυνηγού πρώτευσε ο Θανάσης Κωνσταντίνου του «Πολύκαττου» με 43/50 και στους βετεράνους σκοπευτές ο Νεοκλής Ιωνά της ΣΚΟΛΕΥ με 44/50. Στην Α’ κατηγορία των σκοπευτών, ο Μάριος Καραπατάκης του Κ.Σ. «Σπίθα», ήταν ο νικητής με 49/50 και στη Β’ κατηγορία ο Γιώργος Κυριάκου της ΣΚΟΛΕΥ με 40/50, ενώ ο Παύλος Ροδοσθένους (Φτέλια Γερίου) κέρδισε το έπαθλο των επανεγγραφών (Re-Entries) με 43/50.