ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΓυμναστική: Μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων

Γυμναστική: Μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων

Άλλη μια μεγάλη επιτυχία της γυμναστικής στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Ναμίμπια μεταξύ 07 – 13 Οκτωβρίου 2016. Η συγκομιδή μεταλλίων ήταν για άλλη μία φορά μεγάλη, αφού οι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά εφτά χρυσά, τέσσερα αργυρά, και δύο χάλκινα μετάλλια.

Η αποστολή αποτελείτο από τους αθλητές Ηλία Γεωργίου, Νεόφυτο Κυριάκου, Σωκράτη Πηλακούρη, τον προπονητή Παναγιώτη Σιήππη που τελούσε και καθήκοντα αρχηγού αποστολής, και τον κριτή Αχμάτ Τζιάσερ.

Αναλυτικά οι τρεις αθλητές μας κατέκτησαν την 1η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση συγκεντρώνοντας 232.550 βαθμούς. Στο Σύνθετο Ατομικό ο πρωταθλητής μας Ηλίας με πολύ καλή εμφάνιση, εξασφαλίζοντας τελικούς και στα έξι όργανα, αναδείχτηκε πρωταθλητής του αγώνα με συνολική βαθμολογία 80.800 βαθμούς.

14680652_10157523719405621_6986961059204117396_nΟ Σωκράτης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο Ατομικό συγκεντρώνοντας 76.750 βαθμούς εξασφαλίζοντας την συμμετοχή του στους τελικούς κρίκων και το δίζυγου και ο Νεόφυτος με συγκομιδή 75.00 βαθμούς εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους  τελικούς εδάφους, πλάγιου ίππου, άλματος και μονόζυγου. Στους τελικούς οργάνων είχαμε, στο έδαφος με 13.550 βαθμούς τον Ηλία και τον Νεόφυτο να μοιράζονται την 1η θέση. Στο Άλμα Ίππου ο Ηλίας κατέκτησε την 1η  θέση με 12.950 βαθμούς και ο Νεόφυτος την 3η με 12.150 βαθμούς.

Στους Κρίκους ο Ηλίας κατέκτησε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο με 13.600 βαθμούς, στον Πλάγιο Ίππο ο Ηλίας πήρε την 2η θέση με 13.600 βαθμούς και ο Νεόφυτος  κατέκτησε την 3η θέση με 13.200 βαθμούς, στο δίζυγο ο Σωκράτης κατέκτησε  την 2η θέση με 12.650 β. και στο μονόζυγο ο Νεόφυτος κατέκτησε την 1η θέση με 12.450 βαθμούς και ο Ηλίας την 2η θέση με 12.350 βαθμούς.